YAZAN: SILA BAKIR

Sağlıklı bir beslenme planı ve egzersiz rutini, kilo kontrolü ve sağlıklı vücut fonksiyonları için en önemli iki başlık olsa da bilimin yeni bir önerisi daha var: Ayna yansıması! İşte daha az yemek yemek ve iştah kontrolü sağlamak konusunda bizlere yardımcı olabilecek bu yenilikçi yaklaşım hakkında bilinmesi gerekenler!


Bilimsel veriler neler söylüyor?

Obezite konusunda yapılan bilimsel bir çalışmada, insanları yalnız oldukları zamanlarda daha fazla yemek yeme eğiliminde oldukları ortaya çıkmıştır. 1500’ü aşkın erişkin bireyin katıldığı bu çalışmada, yalnız yemek yemek ve metabolik sendrom arasındaki güçlü ilişki de kanıtlanmıştır.

Fakat başka bir bilimsel çalışma, bu durumun tam tersini ortaya koymuştur. Bu çalışmada da aile ve arkadaşlarla beraber yemek yemenin daha fazla kalori tüketimine neden olduğu gözlenmiştir. Bilim insanları, kalabalık sofralarda yiyen bireylerin yüzde 48 daha fazla gıda tükettiğini ve bunun nedeninin antik bir hayatta kalma refleksi olduğunu açıklamıştır.

Bu iki zıt sonuçlu araştırma karşısında bilim insanları üçüncü bir yaklaşım önermiştir: Aynalarla yemek.

Ayna yansımamızı nasıl daha az yemek için kullanabiliriz?

Aynalar yani yansımamız, öz farkındalığımızı güçlendiriyor ve yeme alışkanlıklarımız yeniden düzenlememiz konusunda bizi yönlendiriyor. Bu konuda yapılan bir araştırmada yer alan Ata Jami, durumu şu şekilde açıklamıştır:

Aynada kendi kendileriyle karşılaşmak, bireylerin, fiziksel özelliklerinden daha fazlasını fark etmelerine yardımcı olur. Ayna yansımaları sayesinde bireyler, kendilerini objektif olarak görebilir ve tıpkı yabancı insanları yargıladıkları gibi kendi davranışlarını da yargılayabilirler.

Bu çalışma için bilim insanları, aynalı ve aynasız odalara yerleştirilmiş toplamda 185 katılımcının her birinden çikolatalı pasta ve salata arasında bir tercih yapmalarını istemiştir. Peki ya sonuç? Aynalı odalarda bulunan katılımcılar, aynasız odada bulunanlara göre çikolatalı pastayı daha az lezzetli ve tatmin edici bulmuştur.

Bunun nedeni ise “ayna etkisi” olarak adlandırılan ve kendimizin daha farkında olmamızı sağlayan etkidir.

Peki kilo vermek için aynalardan nasıl faydalanabiliriz?

Bu bilimsel ipucunu kilo vermek için hayatımıza uyarlamanın birkaç etkili yolu vardır:

  • Mutfağa bir ayna asmak,
  • Aynanın yanında yemek yemek,
  • Restoran ve kafe gibi yerlerde yansımamızı görebileceğimiz noktaları tercih etmek.


Sıla Bakır

1993 yılında doğan Sıla, lisans eğitimini 2017 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine devam etmeye karar vererek Politecnico di Milano’da Stratejik Tasarım Master’ı yapmaya başladı. Sağlıklı ve dengeli hayat tarzı konusundaki merakı sonucunda bol bol araştırma yapmakta, karşısında çıkan yeni fikirleri denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif...BLOOM SHOP