YAZAN: BURCU ERBAŞ

Hiç hayatınızdaki bir kişiye, mekana, nesneye, anıya veya fikre takıntılı olduğunuzu düşündünüz mü? Hiç atlatamadığınız eski bir ilişki, veremediğiniz bir kıyafet, asla satışa çıkaramadığınız bir eviniz veya size kötü geldiğini bildiğiniz halde devam ettirdiğiniz bir ilişkiniz var mı? Bu sorulara evet cevabı verdiyseniz sizi özgür ve mutlu bir yaşamdan alıkoyan toksik enerjetik ipleriniz olabilir. Spiritüel bir düzeyde kişinin enerji bedenini dolayısıyla iyi olma halini etkileyebilen enerjetik ipler ancak kuruldukları gibi farkındalık ve güçlü bir niyet ile kesilebiliyor. Bizi aşağıya çeken kişileri, yerleri, nesneleri ve inançları serbest bırakabilmemiz için Protect Your Light kitabının yazarı, enerji şifacısı George Lizos enerjetik ipleri kesme ritüeli sunuyor.


Enerjetik ipler nedir?

Gözümüzle gördüğümüz, elimizle değdiğimiz her şey enerjiden oluşuyor. Gündelik yaşamda başka kişiler, mekanlar hatta objelerle her etkileşime girdiğimizde de belirli bir seviyede enerjetik bağlar kuruyoruz. Çoğu zaman bu enerjetik ipler aşk, sevgi, arkadaşlık, ortaklık, ev sahibi olma gibi bize iyi gelen, tutmak istediğimiz türde olurken diğer zamanlarda kendini negatif duygular ile hatırlatabiliyor. Tekrar ve ilgi ile güçlenen bu bağlar, tüm hayatımızı etkileyen bir güce de ulaşabiliyor. Bir zamanlar belirli bir sebepten ötürü yaptığımız ama durumların değişmesine rağmen şu anda neden hala aynı alışkanlığı sürdürdüğümüzü bilemediğimiz durumlarda aslında bizi kontrol eden şey enerjetik iplerimiz oluyor.

Hangi tür enerjetik ipler bizi geride tutar?

Bir zamanlar yaşadığımız şehir tehlikeli olduğu için gece eve yürürken korku ve endişe hissetmiş olabiliriz. Eğer yeni taşındığımız güvenli bir şehirde herhangi bir risk yokken hala eve yürürken kendimizi tedirgin hissediyorsak bu o eski şehirle aramızdaki enerjetik ipten kaynaklanıyor.

Kısa süreli etkileşimlerin ötesinde bilinçli şekilde yarattığımız, o anki durumlar gerektiriyor diye sürekli ilgi vererek beslediğimiz ve zihinlerimizde yer eden yukarıdaki gibi enerjetik ipler bizi geride tutmaya daha yatkın oluyor. İlk zamanlarda pozitif bir tonda, iyi bir niyetle veya gereklilikten başlamış da olsa bu tür bağlar zamanı geldiğinde kesilemezse ileriki yaşama kötü duygu ve düşünceler getirmeye başlayabiliyor. Kişinin kendini herhangi bir faydası olmayan davranış kalıpları içinde bulmasına, hapsolmuş hissetmesine, takıntlı bir ruh haline bürünmesine neden olabiliyor. Giderek ağırlaşan enerjetik yük kişinin omuzlarına otururarak onu aşağıya çekmeye, geride tutmaya başlayabiliyor.

Enerjetik ipleri keserek ne elde edebiliriz?

Toksik enerjetik ipleri kesmek ilk anda büyük bir rahatlama ve hafifleme hissi getiriyor. Bu tür negatif bağlarını kesebilen biri daha özgür, mutlu ve tatmin edici bir hayat sürebiliyor. Ona iyi gelmeyen kötü alışkanlıklarından, toksik ilişkilerinden, takıntılarından kurtularak odağına yeniden kendini koyabiliyor. Bütünsel sağlığı ciddi ölçüde aşağıya çekebilen maddi veya manevi bağımlılıkların kesilmesi otomatik olarak iyi olma halini de yükseltiyor.

Toksik enerjetik ipleri kesme ritüeli nasıl yapılır?

Enerji şifacısı George Lizos’un yarattığı bir ritüel olan enerjetik ipleri kesme ritüeli, herhangi bir araca ihtiyaç duyulmadan sadece fiziksel bedenlerimiz ve ellerimiz ile yapılıyor. Ritüel aşağıdaki gibi ilerliyor:

  1. Gözler kapalı bir şekilde meditasyon yapılmaya başlanıyor. Zihin ve nefes sakinleştikçe oturduğumuz zemine daha da topraklanılıyor, odak içe dönüyor ve kendimizle olan bağ yeniden hatırlanıyor.
  2. Bedenin çevresinde hayal edilen veya görselleştirilen enerji bedeni ayaktan başa kadar taranmaya başlanıyor. Bu enerji alanında herhangi bir gölge, ağırlık, baskı, sis, karanlık bulunuyor mu diye düşünülüyor. Her nerede bir gariplik seziliyorsa o takip edilmeye başlanıyor.
  3. Zihinde sanki o toksik enerjetik ipi elimizde tutuyormuşçasına bir görüntü beliriyor. Bu ip bağlı olduğu yere kadar takip ediliyor. “İplerimiz bizi kime götürüyor?” İp bir insana mı, bir anıya mı, bir yere mı yoksa bir inancımıza mı bağlanıyor?
  4. Toksik bağlar fark edildikten sonra sıra niyet etmeye geliyor. En önemli unsur da bu bağların kopmasından sonra kendimizi çok daha iyi hissedeceğimize dair olan inancımız oluyor. Her birimiz bizi aşağıya çeken bağlarımızdan kopacak kadar güçlü ve yeterliyiz. Yeter ki bunu bilelim ve inanalım.
  5. İpleri kesme kısmı için herkes kendi baskın elini kullanıyor. Biraz önce avucun içinde tutulan toksik enerjetik bağlar teker teker, arada derin nefesler alınarak bıçak gibi kullandığımız baskın elimizle kesiliyor. Bu esnada dış sesimiz tekrar ediyor: “Seni kendimden ve hayatımdan tamamen serbest bırakıyorum.”
  6. Bu sırada ortaya çıkan üzüntü, mutluluk, yas, nefret, hayal kırıklığı gibi her tür duygu bir yana ritüel pozitif duyguları beslemeyi amaçlıyor. Her kesilen bağ ve o bağın sahibi için sevgi ve teşekkür yollanıyor. Vedaların acı değil, iyi niyetli olması ve böylelikle akılda edindiği yeri boşaltması sağlanıyor.
  7. Her bağ kesildikten sonra bu yeni hale alışmak için biraz daha meditasyon veya nefes pratikleri yapılıyor.
  8. Ritüel bittikten sonra enerjinin tamamen temizlenmesi ve bedene oturması için duşa giriliyor ve topraklanmak için toprağa basma gibi pratikler yapılıyor.


Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP