Bach Çiçeklerin iyileştirici gücünü kullanarak kişiye özel terapiler yapan Herlinde Hafner ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Çiçeklerin enerjisini, bedenimiz üzerindeki etkilerini, iyileştirici gücünü ve bunu ulaşılabilir kılan Bach Flowers in Turkey markasını keşfetmek için yazımızın devamına göz atın. İşte Bach çiçeklerinin iyileştirici gücü!

Bize kendinden, aldığın eğitimden ve yaptığın işten bahseder misin? Bach çiçeklerine olan ilgin nasıl başladı?

Kendimi bildim bileli insan ilişkilerine ve kadının toplumdaki rolüne dair yoğun bir ilgim oldu. Bu ilgi, beni önce pedagoji, sonrasında da toplumsal cinsiyet üzerine eğitim almaya yönlendirdi. Böylelikle danışmanlık kariyerim başlamış oldu. İlk kez 1982 senesinde İngiltere’de yaşarken Bach Çiçekleri ile tanıştım. Doğanın bu mucizevi çiçeklerinin güçlü etkileri ve altında yatan felsefesi beni derinden etkiledi.

Avusturya’da uzun yıllar gençler ve kadınlar üzerinde çalıştıktan sonra, 17 sene önce Türkiye’ye taşındım ve burada olduğum seneler boyunca Türk insanını daha yakından tanıyıp sevme fırsatı yakaladım. Türk insan tipinin oldukça duygusal olduğunu ve bu konuda destek almaya açık olduğunu fark edince, Avusturya’da Bach Çiçekleri danışmanlığı üzerine bir eğitime katıldım ve 2009 senesinde bu eğitimi tamamladım. O günden beri de Karaköy’deki ofisimde Bach Çiçekleri konusunda danışmanlık veriyorum ve kişiye özel terapötik damla karışımları hazırlıyorum.

Pandemi nedeniyle de son zamanlarda çoğunlukla online olarak danışmanlık vermeye başladım. Bu durum, lokasyon ile ilgili olan kısıtlamaların ortadan kalkmasına ve verdiğim danışmanlığın, bir süredir de planladığım gibi, İstanbul’un dışına da ulaşmasına yardımcı oldu. Zihin, beden ve ruh dengesini sağlayan bu terapinin daha geniş kitlelere ulaşmaya başlamasına çok seviniyorum!

Son 2 senedir Kanada’daki hocamdan, Bach Flowers terapisinin devamı niteliğindeki Kaliforniya Çiçek Esansları (California Flower Essences) eğitimini alıyorum. Doğaya ve çiçeklere karşı olan sevgim sayesinde, bu konu hakkında daha derin bilgiler öğrenmekten ve bunları insanlarla paylaşmaktan da çok büyük bir keyif alıyorum.

Bach çiçek özlerinin, bitki suları ve aromaterapi yağlarından farkı nedir?

Bach Çiçekleri’nin esansları, Dr. Edward Bach’a ait olan, “Güneş metodu” ve “Kaynatma metodu” ile hazırlanıyor. Her iki metotla da çiçeklerin enerjisi suya transfer ediliyor, ardından esansı korumak için alkol ekleniyor. Elde edilen bu karışıma da ana tentür deniyor.

Esans yağlar ise genellikle çiçeklerin ve bitkilerin belirli bölümlerinin damıtılmasıyla elde ediliyor. Bu işlemde ortaya çıkan suya da hidrosol adı veriliyor.

Özetle, Bach Çiçekleri’nde kendine has özel bir yöntem kullanılıyor ve enerji bedenimizi, ruhumuzu, bedenimizi çiçeklerin frekansları ile dengeye getirmeye yardımcı oluyor.

Bach çiçek özleri, duygu ve düşüncelerimizi nasıl etkiliyor?

Bach Çiçekleri, titreşimle şifa veriyorlar ve titreşimleri enerji bedenimizi etkiliyor. Psikolojik anlamda da etki gösteren bu özler, vücudumuz ve zihnimiz arasındaki dengeyi; korku, endişe ve anksiyete gibi olumsuz duyguları uzaklaştırarak sağlıyorlar. 38 farklı olumsuz duygu için 38 farklı çiçek görev yapıyor ve bu özlerden elde edilen karışıma “Zihin Detoksu” adı veriliyor.

Bach Çiçeklerine hangi durumlarda başvurulması gerektiğinden, kullanımından ve etki prensibinden kısaca bahsedebilir misiniz?

Hayatımızın mutlu ve huzurlu periyotlarında, genellikle, sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmayız. Hayatın tadını çıkarır, mutluluğumuzu yakın çevremizle paylaşırız. Fakat bazen, motivasyonumuzu kaybetmeden, günlük hayatımızı sürdürebilmek ve duygusal anlamda dengelenebilmek için biraz desteğe ihtiyaç duyarız. İşte Bach Çiçekleri tam olarak ihtiyacımız olan bu desteği sağlıyor, ruhumuz için vitamin görevi görüyor.

Bach çiçeklerinin esansı, bedenimiz üzerinde denge ve uyum yaratıyor. Bedenimizde dengeye gelmemizi, iç sesimizi ve sezilerimizi duymamızı sağlıyor. Büyümemiz ve gelişmemiz üzerinde de etki gösteriyor. Akut durumlarda, karakterimizin zayıf olduğunu hissettiğimiz alanlarda ve ilaç tedavisinin yanında Bach Çiçeklerini kullanabiliriz.

38 şifalı Bach Çiçeği, 1930’larda Dr. Bach tarafından vahşi bitkilerden ve ağaçlardan elde edilmiştir. Tamamen doğal olan bu içerikler; hafif duygusal dengesizlik, düşük özgüven, depresyon, korku, yalnızlık, çaresizlik, panik atak ve benzeri durumlarda kullanılabiliyor. Bach Çiçekleri, halihazırda kişinin var olan potansiyelini dışarı çıkarmaya yardımcı oluyor ve bu şekilde krizleri çözüyor.

Kişinin durumuna özel hazırlanan Bach Çiçeği karışımının belirlenmesi için ilk olarak kişi, belirli sorular cevaplıyor ve danışman ile detaylıca konuşuyor. Bu süreçten sonra hazırlanan uygun karışım, 4 hafta ila birkaç ay süresince kullanılabiliyor. Çiçek karışımı direkt olarak dile, günde 4 kere, 4er damla olarak uygulanıyor. Gerekli durumlarda arttırılıp azaltılabiliyor ve hiçbir yan etki göstermiyor.

Aynı zamanda senin aromaterapi yağları ve Bach çiçekleri ile hazırladığın aura spreylerin var. Spreylerin içeriklerinden, kullanım şekillerinden ve etkilerinden bahsetmen mümkün mü?

Herlindes Flower Power Spreyleri, benim markam olan “bachflowersinturkey”nin ürünleridir. Bach Çiçeklerinin ve Aromaterapinin gücüyle; zihin, beden ve ruh arasındaki dengeyi sağlamayı hedefleyen terapötik spreylerdir.

Bach Çiçekleri’nin ve esans yağların ilk kez tek bir üründe buluşturulması sonucu oluşan Herlindes Flower Power Spreyleri, herkes tarafından rahatlıkla ve keyifle kullanılabilir. Uzun zamandır planladığım bir proje olan bu karışım, 2020 Mayıs ayında satışa sunuldu. 5 farklı duygu durumuna yönelik geliştirilen 5 farklı içerikte sprey bulunuyor.

Her bir sprey birbirini tamamlayan ve destekleyen Bach Çiçekleri özleri ile uçucu yağların birleşiminden meydana geliyor. Spreydeki frekanslar ve kokular limbik sistem üzerinden beyninizi uyarıyor ve duygu durumunuzu düzenlemeye destek oluyor. Kısacası bu spreyler sayesinde doğanın gücüyle duygularımızın kontrolünü elimize alabiliyoruz.

Bu spreyleri; bedenimize, auramıza veya bulunduğumuz ortama sıkarak kullanabiliriz. Son dönemlerde hayatımızın vazgeçilmezi olan maskelerimize de bu spreyleri sıkarak terapötik etkilerinden faydalanabiliriz. Gün içinde çalışırken, trafikte arabadayken, karamsarlığa düştüğünüzde, korku, stres, heyecan hissettiğinizde veya kendinize güvenmeye, motivasyona ihtiyaç duyduğunuzda…birkaç kere uygulayabilir ve günün farklı saatlerinde farklı spreyleri ruh halinize göre tercih edebilirsiniz.  

Röportaj: Simge Kamacı

Çeviri: Sıla Bakır

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 5 İç Mekan BitkisiLive To Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP