Doğada zaman geçirmenin ve yeşilin insan psikolojisi, beyin fonksiyonları, ruh hali ve fiziksel sağlığı üzerindeki olumlu etkileri şüphe götürmez bir gerçek. Şehir hayatında yaşarken evlerimizi çeşit çeşit çiçekler ve iç mekan bitkileriyle doldurmak istememizin temel nedeni de doğaya duyduğumuz özlem. Evlerimizdeki havayı temizleyen, ruhumuzu besleyen ve bizi mutlu eden iç mekan bitkilerinden özellikle bazıları bağışıklık sistemimiz üzerinde de olumlu etkilere sahip. İşte bağışıklık sistemini güçlendiren 5 iç mekan bitkisi!

İlginizi çekebilir: Doğru Ev Bitkisi Seçmenin 3 Püf Noktası

Aloe vera

Tam bir şifa kaynağı olan Aloe Vera’ya iç mekan bitkisi olarak bakmak da oldukça kolay. Yapraklarının içinden çıkan jel maddeyi içeceklere katarak tüketmek, cilt üzerinden uygulamak veya sadece koklamak bile sağlığı destekliyor. Evin doğal ışık alan ve nispeten sıcak bir bölgesinde rahatlıkla bakabileceğiniz Aloe Vera’ya fazla su vermekten kaçınmak gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Aloe Vera Bitkisinin Mucizevi Etkileri

Kurdele çiçeği

İç mekanların havasını temizlemek, toksinleri gidermek ve oksijen seviyesini yükseltmek konusunda oldukça etkili bir iç mekan bitkisi olan Kurdele çiçeği, mekandaki havanın kalitesini arttırarak vücut fonksiyonlarını da destekliyor. Bakımı da oldukça kolay olan Kurdele Çiçeğini direk güneş ışığından uzak tuttuğunuz sürece kolaylıkla büyüyor. Kış aylarında aşırı sulamaya ihtiyaç duymayan bu bitkiyi yaz aylarında sıcaklığa bağlı olarak daha fazla sulamanız ve zaman zaman yapraklarını nemlendirmeniz gerekebilir.

Paşa kılıcı

Bakımı en kolay olan iç mekan bitkilerinden biri de Paşa kılıcı. İç mekanlarda sıklıkla biriken ve kanserojen olduğu bilinen formaldehid maddesinin oranını düşüren bu bitki aynı zamanda uykuyu düzenleyici bir etkiye de sahip. Suya ve ışığa olan ihtiyacı oldukça azdır. En iyi bakım koşulu direk olmayan güneş ışığı ve toprağı kuruduğunda az miktarda sulamaktır.

Kasımpatı

Aloe Vera gibi insan sağlığını bir bütün olarak destekleyen Kasımpatı, çayı yapılıp içilebilen bir çiçek. Evin havasını değiştiren ve görüntüsüyle de kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak olan Kasımpatı, güneş ışığı ve sıcak hava isteyen bir bitkidir.

Dracaenas

Nasa tarafından uzayda uygun yaşama şartlarını sağlayabilmek için tercih edilen bitkilerden br tanesi olan Dracaenas, astım ve alerji semptomlarına karşı oldukça etkilidir ve havayı temizler. Güneşe ve ışığa çok ihtiyaç duymayan bu iç mekan bitkisi ne kadar az ışık görürse o kadar az suya ihtiyaç duyuyor. Stres ve anksiyete gibi bağışıklığı düşüren duygularla savaşan Dracaenas, baş ağrısısını ve tansiyonu azaltırken, ruh halini, beyin fonksiyonlarını ve enerji seviyesini yükseltiyor.

İlginizi çekebilir: İç Mekan Bitkileri Yaşam Alanınızı Nasıl Etkiler?

BLOOM SHOP