Fotoğraf: Monica Wang

Evinize çok uygun olduğunu düşündüğünüz ve hevesle salonunuza yerleştirdiğiniz bir bitki, bulunduğu ortama uyum sağlayamayarak kısa bir süre sonra yapraklarını dökebilir. Çoğu bitki, iç mekan koşullarına uygun olsa da gerekli şartlar sağlanmadığında çürümeye mahkum kalır. Salonunuzu yeşil bitkilerle donatarak doğanın ruhuyla daha iç içe bir ev dekorasyonu hayal ediyorsanız sizler için listelediğimiz önerilerimize kulak verin. İşte doğru ev bitkisi seçimi yapmanın püf noktaları!

İlginizi çekebilir: Evinize Baharı Getirecek İç Mekan Bitkileri

1. Ev koşulları

Fotoğraf: Monica Wang

Bitkiyi nereye yerleştirmek istediğinize karar verdikten sonra dikkat etmeniz gereken iki faktör var. İlki, odanın aldığı ışık. Çoğu bitki, bol ışıklı ortamları sever ve büyüyüp gelişebilmek için güneş ışığına ihtiyaç duyar. Ama burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, bitkilerin ışığa ihtiyaç duymasına rağmen direkt ışıktan olumsuz etkilenmeleri. Bu yüzden seçtiğiniz bitkiyi apartman boşluğuna bakan, arada kalan, karanlık bir odaya yerleştirmektense gün boyunca aydınlık kalan, direkt ışıktan uzak uygun bir köşeye konumlandırabilirsiniz.

Bitkinize ışık alan, uygun bir yer bulduysanız ikinci önemli faktörü dikkate alabilirsiniz: Odanın ısısı. Çoğu bitki hava sirkülasyonundan hoşlanmaz ve rüzgardan negatif etkilenir. Aşırı nem, sıcaklık veya soğukluk bitkinin sağlıklı gelişimini engelleyen faktörlerdir. Soğuk havalarda eviniz yeterince ısınmıyor veya sıcak havalarda çok fazla neme maruz kalıyorsa seçeceğiniz bitkinin sıcaklığa veya soğukluğa duyarlılık göstermiyor olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Sıcak havaları seven bitkilere örnek olarak; kaktüs, salvia, yucca, aloe vera, begonvil, okaliptus gibi bitkileri tercih edebilirsiniz.

Soğuk havaları seven bitkilere örnek olarak; Chinese evergreen (Çin herdemyeşili), deve tabanı, paşa kılıcı gibi bitkileri tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:Root ile Sürdürülebilir Bitki Tasarımı

2. Kişisel koşullar

Fotoğraf: Monica Wang

Stresi azaltmaya yardımcı olan, bulunduğu ortama tazelik, ferahlık ve huzur gibi olumlu duygular aşılayan bitkiler için yalnızca ev koşullarının uygun hale getirilmesi yeterli değil. Sizin de bitkilere ayıracak zamanınızın, ilginizin ve sevginizin olması gerekiyor.

Doğru ev bitkisi seçimi yapabilmek için önce kendi karakter özelliklerinizi bir düşünün: Çoğunlukla evde vakit geçirmeyi seven ve doğayla, toprakla, sebze ve meyvelerle iç içe olmaktan hoşlanan biri misiniz? Öyleyseniz, bitkilerinize vakit ayırmak sizin için keyifli bir aktivite olacaktır.

Ama sık sık seyahat eden, günlerce evde vakit geçiremeyen, yoğun tempolu bir rutininiz varsa çiçeklerinizle ilgilenmek sizin için keyiften çok bir sorumluluk haline dönüşebilir. Ama “Ben çiçek bakamam.” diye de düşünmeyin. Çok fazla ilgi istemeyen, az suyla uzun süre hayatta kalabilen birçok bitki var. İşin püf noktası, sizin hayat temponuza uyum sağlayabilecek bitkiyi bulabilmekte.

Bakımı kolay bitki çeşitleri:

  • Sukulent
  • Potos
  • Nolina (Ponytail palm olarak da bilinir)
  • Kauçuk ağacı
  • Zeze bitkisi
  • Paşa kılıcı
  • Begonvil
  • Aspidistra / Salon yaprağı

İlginizi çekebilir: Uyku Kalitesini Artıran 10 Ev Bitkisi Önerisi

3. Çevresel koşullar

Fotoğraf: Monica Wang

Ev bitkileri iç mekanda muhafaza edildiği için yangın gibi normal olmayan durumlar dışında çevresel koşullardan çok fazla etkilenmezler. Ama eğer evinizde kedi veya köpek gibi hareketli bir hayvan besliyorsanız durumlar değişir. İşin hayvan sağlığı boyutunu ele alırsak, bazı bitkilerin hayvanlar için zararlı olabileceği söyleniyor. Özellikle nergis, zambak, dresena bitkisi, Devil’s backbone gibi çiçekler için bazı kaynaklarda bu bitkilerin hayvan sağlığı için toksik özellikler taşıdığı uyarısı yapılıyor. Yine de konuyla ilgili işin uzmanlarından bilgi almakta fayda var.

Evde beslediğiniz hayvanlar da oyun amaçlı bitkilerinizin toprağını dökebilir, saksısını düşürebilir veya yapraklarının kopmasına neden olabilir. Bu nedenle hareketli bir ev hayvanına sahipseniz bitki seçimi yaparken bu detayı göz önünde bulundurarak büyük saksı bitkileri yerine duvar raflarında büyütebileceğiniz kaktüs ve sukulentleri tercih edebilirsiniz.Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP