Ne giyeceğimizi şaşırdığımız havalarda grip olma ihtimalimiz her zaman daha yüksektir. Bir gün güneşli, bir gün yağmurlu ekim günlerini göz önünde bulundurarak olası bir sonbahar gribine karşı korunmanızı sağlayan 10 etkili yolu araştırdık. İşte kışa hazırlanırken enerjisini düşürmek istemeyenler için pratik sağlık ipuçları!

1. Öksüren veya hapşıran birinden en az 3 adım uzakta durun

Öksüren veya hapşıran kişilerden yayılan virüsler havada asılı kalarak sağlıklı kişilerin bağışıklık sistemlerine sızabilirler. Bu nedenle bulunduğunuz bir ortamda grip olduğunu fark ettiğiniz biri varsa virüslerini sizinle paylaşmaması için o kişiden olabildiğince uzak kalın, en azından 3 adım kadar! 

2. Elinizi burnunuzdan ve ağzınızdan uzak tutun

Grip virüsleri derimize etki etmez, ağız veya burun yoluyla vücudumuza yerleşirler. Biri hapşırdıktan sonra elini masaya koyduysa ve siz geçerken o masaya tutunup daha sonra burnunuzu kaşıdıysanız grip virüsünün mukozanızdan içeri geçerek sizi hasta etme ihtimali yüksektir. 

3. Sık sık temas ettiğiniz obje veya yüzeyleri her gün temizleyin

Enfeksiyonel hastalıklar uzmanı Dr. Amesh Adalja’ya göre, virüsler 24 saat boyunca yüzeylere tutunarak kalabiliyor. Ev arkadaşınız veya aile üyeleriniz hastaysa ortak kullandığınız telefon şarj kabloları, lamba düğmeleri, kapı açacakları gibi ufak detaylar bile sizi hasta etmeye yeterli olabilir. Bu nedenle, grip durumu söz konusuysa ortak alanları düzenli olarak temizlemek riski azaltmaktadır. 

4. Her fırsatta ellerinizi yıkayın

Sürekli olarak her yeri temizleyemezsiniz ama ellerinizi sık sık yıkayabilirsiniz. Ellerinizi en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkayarak ardından temiz bir havluya kurulayın. Eğer el yıkamak için koşullar uygun değilse en az yüzde 60 oranında alkol içeren bir el temizleyicisiyle de ellerinizi dezenfekte edebilirsiniz. 

5. Vitamin ve mineral bakımından zengin yiyeceklerle beslenin

Sağlıklı beslenmek vücudun kendini olası hastalık risklerine karşı koruma gücünü artırır. Vitamin ve mineral bakımından zengin sebze ve meyveler, Omega 3 yağ asitleri içeren deniz ürünleri, lifli tahıl ve tohumlar, protein ve B12 vitamini bakımından zengin hayvansal ürünler, sonbahar gribi ile ortaya çıkabilecek enerji kaybını engellemek için size destek olurlar.  

İlginizi çekebilir: Ekim Ayı Sebzeleri ile Sonbaharı Hastalıksız Geçirin

6. Yeterli ölçüde uyuyun

Dr. Adalja, yeterli ölçüde uyumanın bağışıklık sistemi fonksiyonlarını geliştirdiğini ve grip virüsleriyle savaşmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Bir yetişkinin 7 ila 9 saat arası uyuması ideal uzmanlar tarafından ideal kabul ediliyor.

7. Dinlenmeye vakit ayırın

Sadece uyku yetersizliği değil, dinlenmeye vakit ayırmamak da hastalıkların habercisi. Çok yoğun tempo içerisinde yaşamak beraberinde stres getirerek kişinin direncini hem bedensel hem de psikolojik olarak düşürüyor. Bu nedenle stresle ve zihinsel yorgunlukla mücadele edebilmek için dinlenmeye, huzurlu ve sakin ortamlarda bulunmaya, doğayla buluşmaya ihtiyaç var. 

8. Vücudunuzu dinç tutmak için düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersizin kan basıncını düzenlediğini, kasları esnettiğini, kemikleri güçlendirdiğini ve mutluluk seviyelerini artırdığını biliyoruz. Her bakımdan kendini güçlü hisseden bir beden, grip virüsüyle karşılaştığında “Orada dur!” uyarısı vermekten çekinmiyor. 

İlginizi çekebilir: Vücuttaki Güç Merkezlerini Kuvvetlendiren 5 Etkili Yoga Pozu

9. Özel eşyalarınızı temizliğine güvendiğiniz şekilde muhafaza edin

Yastığınız, tarağınız, diş fırçanız, kıyafetleriniz… Grip bir kişi özel eşyalarınıza temas etmişse veya o kişinin eşyaları sizin eşyalarınızla temas halindeyse siz de risk altındasınız demektir. Bu nedenle yastığınızı kimsenin kullanmamasına, diş fırçanızın başkasının diş fırçasına temas etmemesine, tarağınızı kimsenin kullanmamasına özen gösterin. 

10. İhtiyaç duyuyorsanız bitkisel gıda takviyelerine başvurun

Sonbahar gribi ile mücadelede güvenli, bitkisel, ilaç yerine geçmeyen sadece vücudun eksik mineral veya vitamin depolarını tamamlamaya yardımcı olan ek gıdalara başvurabilirsiniz. Bu takviyeler için genel bir tarama yaptırıp varsa eksiklerinizi keşfettikten sonra bir uzmana başvurabilirsiniz. 

BLOOM SHOP