Lezzetli ve faydalı sonbahar sebzeleri ile bağışıklığınızı doğal yollarla güçlendirmeye hazırlanın! İşte ekim ayı sebzeleri ve faydaları!

D vitamini kaynağı mantar ve faydaları

Mantar, öğünlerinizde keyifle tüketebileceğiniz süper sebzeler arasındadır. İşte mantarın faydaları!

İlginizi çekebilir: Hastalıklardan Koruyan Mucize Besinler

1. Selenyum kaynağıdır

Protein bakımından zengin olan mantar oldukça güçlü bir antioksidan olan selenyum içerir ve bu sayede hücre onarımına katkı sağlar.

2. Lifli yapısıyla bağırsak dostudur

Lifli yapısıyla bağırsak hareketinizi düzenler, sinirim sisteminizin sağlıklı döngüsüne yardımcı olur.

3. D vitamini kaynağı olarak bilinen tek bitkidir

Mantarı en özel kılan özelliklerinden biri ise D vitamini kaynağı olarak bilinen tek bitki olmasıdır. Bu sayede kas ve iskelet sistemini korur, vücuda enerji verir.

4. Güçlü bir antioksidandır

Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun savunma mekanizmasını daha aktif bir hale getirir.

5. Stresle savaşır

Özellikle reishi mantarları doğal antidepresanlar olarak bilinir. Stresle savaşmaya yardımcıdır. Yapılan bazı araştırmalar, düzenli mantar tüketiminin uykusuzluk (insomnia) gibi problemlerle de baş edebildiğini ortaya koymaktadır.

İlginizi çekebilir: Adaptojen Bitki Nedir?

6. Konsantrasyonu güçlendirir

2018 yılında yapılan bir araştırma, mantarın 50 yaş ve üzeri insanlarda bilişsel gücü artırdığı ve konsantrasyonu güçlendir ortaya konulmuştur (*). Günlük odaklanma gücünü ve genel olarak beyin sağlığını koruyan mantar, orta seviye bilişsel bozukluğun tedavisi için de tüketilmelidir.

K vitamini deposu lahana ve faydaları

Turpgiller ailesinin faydalı üyelerinden lahana, her çeşidiyle gerçek bir mineral ve vitamin deposu! Ekim ayı sebzeleri arasında yer alır ve beyaz lahana, Brüksel lahanası, kırmızı lahana ve kara lahana olarak çeşitlere ayrılır. Lahana; düşük kalorili olup besin değeri en yüksek sebzelerden de biridir.

İlginizi çekebilir: Fermente Gıdalar: Sindirimi Kolaylaştıran 4 Besin

1. Antioksidan özellikleriyle serbest radikallerin vücuda verdiği hasarı onarır

Lahananın içinde yer alan beta karoten, C vitamini, çeşitli flavanoidler ve polifenoller vücuttaki yaşa ve hastalıklara bağlı oksidatif hasarı onarır. Anti enflamatuar özelliğiyle vücudu enfeksiyonlardan ve virüslerden korur, kanser gibi ciddi hastalıkların riskini azaltır.

2. Kolesterolü düşürür ve kalp sağlığını korur

Lahana, kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Bu nedenle uzun vadede tüketildiğinde, kolesterolü dengelediği için kalp sağlığını da korumaya yardımcıdır.

3. K vitamini deposudur

K vitamini vücut için büyük önem taşıyan bir vitamin olup lahanada bol miktarda bulunmaktadır. Lahanada bulunan vitamin formu K1 vitaminidir ve kemik erimesiyle, kalp hastalıklarıyla, bağışıklık sistemi hassasiyetleriyle savaşmaya yardımcıdır.

4. Kilo vermeye yardımcı olur

Lahana düşük kaloriye sahip bir sebze olmasına rağmen oldukça doyurucu ve besleyicidir. Bu nedenle sağlıklı beslenme listelerinin sevilen besinleri arasında yerini alır. İçerdiği protein ve lif sayesinde ideal kilo dengesine ulaşmanıza yardımcı olur.

5. İçerdiği mineraller optimum sağlık için önemlidir

Lahana, bitki bazlı kalsiyum kaynakları arasında iyi bir yere sahiptir. Kemik sağlığını güçlendirirken hücre fonksiyonlarını iyileştirir. İçerdiği bol miktarda magnezyum ve potasyumla Tip 2 diyabet ve kalp hastalıklarıyla savaşır.

Kanserle savaşan patlıcan ve faydaları

Patlıcan; dünya mutfağında bolca kullanılan, sebze olarak kabul ettiğimiz ama aslında teknik olarak meyve kategorisinde yer alan, besin değeri yüksek bir gıdadır. İşte patlıcanın faydaları!

İlginizi çekebilir: Organik Beslenerek Kanser Riskinizi Azaltabilir misiniz?

1. İçerdiği antosiyaninler ile kronik hastalıkları ve kanseri önlemeye yardımcıdır

Patlıcana mor rengini veren antosiyanin pigmenti güçlü bir antioksidandır. Hücreleri serbest radikallerin aktivitesinden korur ve bu sayede kronik hastalıkları, kanseri ve kalp rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur.

2. Kan şekerini dengeler

Beslenme düzenine patlıcan eklemek, kan şekerini kontrol altına almak isteyenlere sıklıkla önerilir. Çünkü patlıcan, lif bakımından zengindir ve direkt olarak sindirim sistemiyle ilişkilidir. Lif, sindirimin yavaşlamasını sağlar ve şekerin vücut tarafından emilimini seyrekleştirir. Bu durumda da kan şekeri sabit bir dengeye sahip olur.

3. Beyin fonksiyonlarını güçlendirir

Patlıcan, bitkilerden elde edilen doğal kimyasalların birçoğunu kendi bünyesinde barındırır. Bu kimyasallar beyin sağlığını güçlendirmede etkilidir. Patlıcan, vücuttaki kan akışının iyileşmesine katkı sağlar ve bu sağlıklı kan akışından nöronların gelişim süreci, hafıza ve konsantrasyon fonksiyonları fayda görür.

4. Kansızlığı önler

Yediğimiz yiyeceklerden yeterince demir alamamak kansızlığa sebep olur. Demir eksikliği ileri seviyelere ulaştığında anemi hastalığı meydana gelir. İçerisinde bol miktarda demir bulunan patlıcan, kansızlık sorunuyla savaşarak anemi gibi ciddi sonuçlar doğuran hastalıkların önüne geçer.

Kaynak: BBC Good Food, Best Health Mag, Healthline

(*) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5987239/

BLOOM SHOP