70,000 yetişkinin incelendiği bir araştırmaya göre, beş yıl boyunca hayatlarını organik beslenme alışkanlığı çerçevesinde sürdüren insanların hiç organik ürün tüketmeyen insanlara kıyasla yüzde 25 oranında daha az kanser teşhisi altında kaldıkları saptandı. Organik sebze, meyve, günlük süt ve et gibi gıdalar tüketen insanlar göğüs kanseri ve lenfoma risklerini oldukça aza indirgemekteler.

Organik beslenme verileri

Sorbonne Üniversitesi’ne bağlı sağlık araştırmasını yürüten Julia Baudry, her organik diyetin kanseri yüzde yüz oranda engellemeyeceğini ama yüksek oranlarda riski azaltmaya katkıda bulunacağını saptadıklarını iddia ediyor.

2014 yılında yapılan bir araştırmada da daha çok organik ürün tüketebilen kadınların diğer kadınlara kıyasla daha az göğüs kanserine yakalandığı ortaya konuldu. Dünyada organik market piyasası bu araştırmaların ışığında ve insanların bilinçlenmesiyle birlikte gitgide büyüyerek gelişmekte. 

Organik beslenmenin etkileri

Antioksidan özelliği yüksek olan besinler, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek kanser hücrelerinin gelişmesini ve çoğalmasını engelliyor.

  • Havuç, brüksel lahanası ve kabak gibi karotenoid içeren sebzeler tüketmek; akciğer kanseri riskini,
  • Portakal, vişne, üzüm gibi C vitamini yüksek meyveler ve brokoli, ıspanak koyu yeşil yapraklı sebzeler mide, yemek borusu ve gırtlak kanseri riskini,
  • Domates ve karpuz gibi besinler de prostat kanseri riskini, 
  • Organik yumurta, süt ve süt ürünleri, işlenmemiş et ve çiftlik balığı olmayan balık tüketimi göğüs kanseri ve lenfoma riskini oldukça aza indiriyor. Ayrıca bu organik ürünler sizin için protein ve B12 vitamini sağlayarak savunma mekanizmanızı çok daha güçlü bir hale getiriyor.

Organik beslenme için öneriler

Öğünlerinizde ağırlık olarak “doğal beslenme” kurallarına özen gösterin. Örneğin, elma suyu içmek yerine bir elma yemek vücudunuz için çok daha faydalı bir tercih olacaktır. Trans yağdan ve işlenmiş yağdan olabildiğince uzak durun. Şekeri azaltın ve rafine karbonhidrat tüketmeyin. Kırmızı et tüketiminde miktara mutlaka dikkat edin. Bağışıklık güçlendirici baharat, çeşni ve tatlandırıcı bitkisellere hayatınızda daha çok yer verin. Yediğiniz besinleri mutlaka yıkayın.

Mikrodalgada yemek ısıtırken plastik kullanmamaya özen gösterin. Hem ne yediğiniz hem de nasıl yediğiniz çok önemli. Kanser riskini olabildiğince azaltmak için bedeninize gereken özeni göstermeniz ve daha fazla bitki bazlı beslenmenizde fayda var.

** Bazı bilimsel çalışmalara göre, organik besin ve organik olmayan besin arasında besleyici açıdan önemli bir farklılık bulunmadığı ortaya konulmuştur. Yayınlanan içerik sadece bazı araştırma verilerini kapsamaktadır.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP