İbn-i Sina’dan beri uçucu yağların tıpta kullanılmasına, yüzyıllardır Doğu’da alternatif tedavi yöntemi olmasına ve spritüel yaşamın en önemli parçalarından biri olmasına rağmen, yıllar içinde farklı organik ürünler popüler olarak herkes tarafından aranan olmaya başladı.

Aslında çoğu organik ürünün etkileri ve sonuçları biliniyor. Ancak yine de dönemsel olarak bazı ürünler çok fazla parlatılıp pazarlanıyor. Bu nedenle tavsiyem; uçucu yağları, sabunları, karışımları ve organik ürünleri inceleyip kendinize uygun olanları bulup kendi tedavilerinizi oluşturmanız yönünde olacaktır.

Son yıllarda bilinirliği artan ve en çok aranan organik ürünlerin etkilerini ve neden ünlü olduklarını hep birlikte inceleyelim.

Keçi sütü sabunu

İçerdiği protein ve vitaminler bakımından anne sütüne en yakın olan sütün keçi sütü olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bu nedenle hayvansal içerikli beslenmemizde ve kişisel bakımımızda keçi sütüne ve keçi sütünden üretilen ürünlere çoğunluk olarak ağırlık veriyoruz.

Yüksek protein kaynağı sabun cilt için yenileyici bir özelliğe sahip. Siyah nokta ve akne tedavisi gören ciltlerin kullanabileceği hassas ve nemlendirici etkili bir sabun. Güneş lekesi, lazer lekesi veya doğum lekesi gibi izler üzerinde de tedavi edici etkisi var.

Kuşburnu yağı

Kuşburnu yağı retinol, A, C ve E vitaminleri, Omega 3 ve 6 içeren kuşburnu yağı, gece kullanılacak cilt bakım asitleri içinde en doğal olanlarındandır. Cilt rengini canlandırır, anti-aging etki sağlar, cilt lekelerini tedavi eder, gözenekleri sıkıştırır. Tek başına kullanıma uygun olan bir baz yağdır. Doğal cilt yenileyici etkisi olduğundan dolayı güneş kremi ile birlikte kullanılması tavsiye edilir.

Argan yağı

Argan yağı sadece Fas’ta üretilen ve tüm dünyaya dağıtılan, hem saç hem de cilt için kullanılabilen, E vitamini, Omega 6 ve 9, karoten içeren mucizevi bir yağdır. Kan dolaşımını hızlandırır, cilt tarafından hızlıca emilir, saçları onarır ve parlatır, cildin gerilmesini ve lekelerin tedavi edilmesini sağlar, tırnak etlerini yumuşatır.

Organik şampuan ve saç kremi

Tuz, paraben, SLS ve SLE saçı en çok yıpratan içeriklerdir. Zeytinyağından veya Hindistan cevizi yağından elde edilen organik şampuan ve saç kremi saçları besleyip onarır. Aynı zamanda saçlara doğal bir parlaklık kazandırır. Bulabildiğiniz en doğal ürünleri kullanmanız, mümkünse kendi şampuan ve saç kreminizi yapmanız, saç sağlığınız açısından çok faydalı.

İpek kese

Sentetik ürünler yerine, kişisel temizliğinizde ipek kese kullanmanız cilt sağlığı ve güzelliği açısından oldukça önemli. Özellikle ham ipekten yapılmış olan keseler kan dolaşımını hızlandırır, gözenekleri açar, ölü deriyi temizler ve dolaylı olarak selülit oluşumunu engeller. Keseyi sadece su ile uygulamaya özen gösterin. Ayrıca, kese uygulaması yapmadan önce buhar ile gözeneklerinizi açıp ölü derinin kavlanmasını sağlayın. Bu sayede cildiniz daha kolay temizlenecektir.

Organik mum

Kimyasal kokuların kullanıldığı alanın havasını kirlettiği ve uzun süre havada asılı kaldığı artık bilinen bir gerçek. Bu nedenle, özellikle yaşam alanımızın havasını temiz tutmak ve doğal içerikli bileşikler ile ortamın enerjisini dengelemek için aromatik yağlar ile hazırlanmış olan organik mumlar son dönemlerde en çok tercih edilen dekorasyon ürünlerinden. İhtiyaçlarınıza ve koku zevkinize uygun olarak organik mum bulmanız çok kolay. Bunun yanı sıra mumunuzu evde de hazırlayabilirsiniz.

Kendi temizlik ve bakımınızın haricinde, ev ve araba temizliğinde ve kokularında, tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerde, kısacası her şeyde içeriğe çok dikkat etmemiz şart. Önemli olan popüler organik ürünler ile şifa bulmak değil, kendi ihtiyaçlarınızı doğru tanımlamak ve reçetelerinizi oluşturmak. 

İlginizi çekebilir!

Fotoğraf: http://www.100layercake.com/Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP