Bakım rutininin en önemli adımlarından biri bence banyodan başlamalı. 

Kendime bakım yapmak benim için bir meditasyon yöntemi diyebilirim. Evde yalnız olmayı, saçlarıma maskeler sürüp cilt bakımı yapmayı, problemlerime uygun organik reçeteler oluşturmayı ve yeni çıkan güzellik ürünlerini keşfetmeyi çok seviyorum.

Aynı zamanda bunun için ciddi bir mesai de harcıyorum. Bu nedenle, bana huzur veren bakım ritüellerimi gerçekleştirdiğim ortamları olabildiğince huzurlu, işlevsel ve ferah dekore etmeye çalışıyorum. Arınmak, bakım yapmak ve rahatlamak için kullandığım banyomu da bu şekilde düzenlemeye özellikle özen gösterdim.

Sizlere de fikir vermesi amacıyla, banyo düzenimi ve kullandıklarımı listeledim.

Bitkiler

Ben duşumun ufak bir köşesine bambu bitkileri yerleştirdim. Özellikle bambu, aloe vera ve kaktüs gibi hem radyasyonu temizleyen hem dayanıklı olan ve nemi seven; uzun ömürlü, enerji temizliği sağlayan ve ortamın havasını tazeleyen bitkiler tercih ediyorum.

Organik mum ve buhurdanlık

Organik mumlar benim evimin olmazsa olmaz parçaları. Kitap okurken, televizyon izlerken veya evde çalışırken mutlaka mum yakıyorum. Hem kokusu hem de sıcaklığı beni mutlu ediyor. Bu nedenle, banyoma genellikle bitkisel kokulara sahip mumlar koyuyorum ve duştayken mutlaka mumlarımı yakıp müzik açıyorum.

Aynı zamanda, migren ataklarımın çok yoğun olduğu dönemlerde keşfettiğim nane ve greyfurt yağlarından bir buhurdanlığın üstüne birkaç damla döküyorum. Bu sayede, banyomda çok rahatlatıcı bir koku ve ortam oluşuyor. Duştan çıktığım zaman kendimi hem zihnen hem de bedenen yenilenmiş ve canlanmış hissediyorum.

Doğal kristaller

Kristal seçmenin farklı değişkenleri olduğunu biliyorum. Ama ben tercihlerimi o anda beni çeken ve enerjisine inandığım kristal hangisiyse onun üzerinden gerçekleştiriyorum. Genelde en sevdiğim taşlar, ametist, pembe kuvars ve turkuaz.

Banyomda da enerjisini ve görüntüsünü en sevdiğim taş olan ametist taşı bulunuyor. Aynı zamanda çok gergin ve stresli olduğum günlerde duşta kendime silindirik bir pembe kuvars ile masaj yapıyorum. Bu sayede negatif enerjiden arınmış oluyorum. Masajı, dairesel hareketler ve içten dışa uygulamalarla lenf drenaj masajı gibi yaparak vücudumdaki ödemi atmaya yardımcı oluyorum.

Gece bakım ürünleri

Gece cilt bakım ürünlerimi banyoda, gündüz ürünlerimi ise makyaj masamın üzerinde tutmayı tercih ediyorum. Bu sayede, akşamları yüzümü yıkadıktan sonra tonik, serum, nemlendirici ve gece maskelerimi sürüp bakımımı tamamlıyorum. Yorgun olduğum günlerde, gece ürünlerim banyoda değilse uygulama yapmadığımı fark edip böyle bir çözüm ürettim.

Organik ürünler ve tuzlar

Banyoda en sevdiğim ürünler tuzlar ve yağlar. Bütün ürünlerimi saklama koşullarına göre, buzdolabında, kapalı ve nemsiz ortamda ve tezgahta saklıyorum. Ama laboratuvarım banyom. Bütün karışımlarımı taze hazırlayıp uygulamaktan hoşlanıyorum. Bu ürünlerin kokularını ve bende bıraktığı hissi çok seviyorum. Bu nedenle, benim banyomun olmazsa olmazı, tuzlar, yağlar, killer, karıştırma kasesi ve spatula.

Sonuç olarak, ben banyomu arınmak ve canlanmak için kullanıyorum. Tercih ettiğim ürünlerin çoğu hem kokularıyla hem de bıraktıkları hislerle beni yenileyen ürünler. Sağlıklı beslenmek, spor, düzenli kontroller sağlık için olmazsa olmaz. Ancak kendinize ufak da olsa vakit ayırmazsanız bunların da anlamı zamanla azalıyor. Bu nedenle, en azından kendi banyonuzda biraz gevşeyip iyi hissetmek aslında çok kolay. 

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP