Yediklerinize ve kullandığınız ürünlere çok dikkat ediyor olmanıza rağmen, saçınız ve cildiniz istediğiniz gibi görünmüyorsa, yaptıklarınız yeterli gelmiyor olabilir.

Yediklerinizin ne kadar temiz besinler olduğunu, bağırsaklarınızın tohum ve sebze emilimini hakkıyla gerçekleştirdiğini ya da yanlış çalışan bir organın değerlerinizi düşürmediğini bilmiyor olabilirsiniz.

Bu durumda öncelikle bir doktora başvurup kan tahlillerinizi yaptırmalı ve eksik vitaminler ve mineraller için almanız gereken takviyeleri öğrenmelisiniz.

Ancak, ilerleyen yaş ve değişen çevre faktörleri göz önüne alındığı zaman, cilt sağlığını ve gençliğini korumak için bir takım vitaminler ile vücudunuzu desteklemeniz gerekebilir. Bu anlamda başlıca takviyeleri listeledim.

Ester C

Klasik C vitamini sadece suda çözünürken, kimyasal olarak elde edilmiş olan Ester C vitamin formu hem suda hem de yağda çözünebiliyor. Aynı zamanda, normal C vitaminine nazaran daha fazla hücrelere giriş yaparak, vücuttan daha az atılıyor. Bunun sonucu olarak, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, anti-aging özellik sağlıyor ve hücrelere enerji veriyor. Cilt sağlığı için kullanılan vitaminlerin başında geliyor.

Kolajen

İnsan vücudunda en çok bulunan protein olan kolajenin üretimi yaş ilerlemesi ile birlikte azalıyor. Bu nedenle, yeteri kadar kolajen içeren besin yani hayvansal gıda tüketmemeniz halinde kolajeni ek destek olarak dışarıdan almanız gerekebilir.

Kolajeni toz, sıvı veya kapsül halde bulmak mümkün. Balıklardan elde edilen kolajen en kalitelisidir. Aynı zamanda, takviyeyi cilt için kullanıyorsanız kolajenin Tip 1 veya Tip 3 olmasına, minimum 5 gr mümkünse 10 gr ve üzerinde kolajen içermesine dikkat etmeniz gerekir.

Kolajen, bütün vücudun ihtiyaç duyduğu bir protein olduğu için, istikrarlı ve uzun bir dönem kullanmak gerekir.

Coenzim Q10 (CoQ10)

Cilt elastikiyeti, leke tedavisi, gençlik ve canlılığın en önemli desteklerden biri Coenzim Q10’dir. Prof Dr. Osman Müftüoğlu’nun tavsiyesine göre, 3 aylık kürler halinde Coenzim Q10 ve Kolajen takviyelerini dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz.

İki takviyenin aynı anda kullanılması birbirinin etkisini azaltabilir veya etkileşime girip istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle dönüşümlü olarak kullanmakta fayda var.

Alpha Lipoic Acid  

Alpha Lipoic Acid, güçlü bir antioksidandır. Aynı zamanda Kolajen ve Coenzim gibi takviyelerin etkisini arttırıp hücrelere iletimini sağlar. Bu nedenle Kolajen ve Coenzim takviyeleri ile birlikte Alpha Lipoic Acid kullanmak ve yıl içinde, ihtiyacınıza uygun olarak destekleyici kürler uygulamak, cilt sağlığınız için faydalı olacaktır.

Omega 3

Omega 3 zengini balık, ceviz, semizotu gibi besinler tüketiyor olsanız bile, vücudunuzda yeterli düzeyde olmayabilir. Omega 3’ün hücre yenileme, cildi nemlendirme, sivilce, akne oluşumunu engelleme, cilt hastalıklarını tedavi etme ve saç ve saç derisini güçlendirme gibi etkilere sahip olması, sağlıklı bir güzellik için önemli bir destek olmasını sağlar. Yemekler ile birlikte kullanılması tavsiye edilmektedir.

Biotin

Saç ve tırnaklar için en önemli desteklerden biri B vitamini formu olan Biotin’dir. Tırnaklarınızın ince ve kırılgan olduğunu düşünüyorsanız ve saçlarınız yavaş uzuyor ve cansız ise, vücudunuz biotini üretmekte zorlanıyor ve eksik kalıyor olabilir. Kan tahlili sonucunuza göre 3 ay biotin takviyesi kullanmanız yeterli olacaktır.

D Vitamini  

Ülkemizde en fazla eksikliği görülen vitaminlerden biri olan D vitamini, cilt kuruluğuna, saç dökülmesine, ciltte kızarıklıklara ve geç onarıma neden olur. Günlük D vitamin takviyesi ve kontrollü güneşlenme D vitamini depolarının dolmasını sağlayacaktır.

E Vitamini

Güçlü bir antioksidan olan E vitamini hem cildin hem de saçların en önemli desteğidir. Anti-aging ve onarıcı etkiye sahip olan E vitaminini dıştan ve içten uygulamak mümkün. Yüz ve saç maskelerinizin içine E vitamini kapsülleri ekleyip kullanabileceğiniz gibi, takviye besin olarak da almanız etkili olacaktır.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP