Saçlarını sarıya boyatmış her kadının çok iyi bildiği bir problem, kopan ve yanan saçlardır. Çünkü sarı saç hiçbir zaman yeterince sarı hissettirmez. Doğal saç rengi kahverengi olanlar da zaman içinde açıcının etkisi ile kızarmaya başlar ve ton değiştirir. Küllü ve parlak sarılar için tekrar renk sildirme, röfle ve balyaj işlemleri ile devam eder. Saçlar, zamanla bu kadar yoğun kimyasala dayanamayarak kopmaya başlar. Saçınızı platin sarı veya gri yapmak istiyorsanız, muhtemelen renk zor açılacağı için birkaç işlem yaptırmanız gerekir, bu da saçların kopmasına neden olur. Yıllar boyunca sarı saç kullanmış biri olarak söyleyebilirim ki, kahverengi saçın kopmadan platin veya gri rengine dönmesi çok zor. Bu nedenle en kolay çözüm hiç boyatmamak. Yıpranmış saçlar için bakım rehberini sizler için derledik!


Yıpranmış saçlar için ne yapılmalı?

1. Saçlarınızı kendi rengine boyatın

Benim en çok direndiğim aşama bu oldu. Çünkü sarı saç rengini seviyordum; bu kadar işlemden sonra da değiştirmek istemiyordum. Ancak artık saçlarımın daha fazla dayanmadığını ve özellikle diplere çare bulamadığımı fark edince boyatmak zorunda kaldım. Bilimsel bir kanıt sunamasam da, araştırmalarım sonucunda, kahverengi saçların sarı saçlara göre daha dayanıklı olduğunu öğrendim.

Güneşe ve havaya karşı kahverengi saçlar, daha az etkileniyor. Bu nedenle, saça daha az kimyasal uygulamak ve saçı çevreden korumak için kendi rengine boyatmak en doğru başlangıç olacaktır.

2. Beslenme düzeninizi değiştirin

Şekerli, yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme, alkol, sigara ve gazlı içecekler genel sağlığınız için zararlıdır. Bu nedenle, ORAC değeri yüksek, yani antioksidanlarca zengin sebze ve meyveler ağırlıklı, protein ve faydalı yağlar içeren bir diyet, saç sağlığınızı kısa sürede toparlamaya yardımcı olacaktır.

3. Saçlarınızı uzatın ve kestirin

Yanmış ve kopmuş saçlar hiçbir bakım ile düzelmez, kestirmeniz gerekir. Uzun saç kullanmayı seviyorsanız her ay uçlardan minik minik kestirerek saçınızı temizletebilirsiniz. Saç kestirmek, saçın daha hızlı uzamasına neden olmaz. Ancak, saçın sağlıklı uzamasına destek olur.

Aynı zamanda, saçınızın hızlı uzaması için Biotin takviyesi kullanabilirsiniz. Takviye gıda almak istemiyorsanız, yumurta, avokado, fıstık ezmesi ve muz gibi biotin içeren gıdalar tüketebilirsiniz.

Yıpranmış saçlar için şampuan seçimi

Çok yıpranmış saçların saç kremi yerine besleyici maskeler kullanması, saçın daha hızlı toparlanmasını sağlar. Ayrıca, kullandığınız şampuanın paraben ve silikon gibi saçı yıpratan içeriklerin yerine, daha doğal ve temiz içerikli olmasına özen gösterin.

Organik bakımlar

Hemen hemen her kadın saçları yıprandıktan sonra hızlı uzatmak ve tedavi etmek için hindistancevizi yağı, çam terebentin yağı veya hint yağı gibi yağlardan kürler hazırlayıp, şampuanın içine besleyici takviyeler eklemektedir.

Ancak bu işlemleri yaparken, saç köklerini tıkamamaya ve düzenli aralıklarla saç peeling’i veya tonik gibi gözenek temizleyiciler kullanmaya özen gösterin. Özellikle bütün gece saçta tutulan maskeler, hücre yenilenmesi esnasında gözenekleri tıkayacağı için, temizlenmemesi halinde saç dökülmelerine neden olabilir.

Mevcut problemi düzeltmek isterken farklı sorunların oluşmasını engellemek için kontrollü bakım yapmakta fayda var. Organik bakım maskelerinde, protein ve biotin açısından yüksek ürünleri kullanmanızı ve nemlendirme özelliği yüksek içerikleri tercih etmenizi tavsiye ederim. Bu anlamda en çok memnun kaldığım maskenin tarifini de aşağıda paylaşıyorum.

Yıpranmış saçlar için maske

Malzemeler

  • 1 yumurta
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 2 yemek kaşığı hint yağı

Hazırlanışı

Malzemeleri saçınızın uzunluğuna ve yoğunluğuna göre aynı oranda arttırabilirsiniz. Bütün malzemeleri bir kapta homojen hale gelene kadar karıştırın ve saç diplerinden uçlara kadar masaj yaparak uygulayın. En az 4 saat beklettikten sonra temiz içerikli bir şampuan ile yıkayın.

Kan değerleriniz veya kullandığınız ilaç ve tedaviler saç sağlığını etkiler. Bu nedenle, saçlarınız ile ilgili bir problem oluşması halinde ilk önce dermatoloğa başvurmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı ve güzel saçlara sahip olacağınız mutlu günler dilerim.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP