Uzun ve güzel bir yazı geride bırakırken, deniz ve güneşten yıpranan cildimize ve saçlarımıza bakım yapma zamanı da geldi!

Tatil sonrası bakımın en önemli adımları, gözenekleri derinlemesine temizlemek ve yoğun nem ile beslemek olmalı. Bu esnada elbette organik içerikli ürünleri kullanmakta fayda var. Organik ürünlere ulaşmakta zorlanıyorsanız veya hazırlamak için zaman bulamıyorsanız, tercih edeceğiniz kozmetik veya dermokozmetik ürünlerin temiz içerikli ve anti-alerjen olmasına özen gösterin.

Ayrıca, cildinizi temizlemek adına sert partiküllü peelinglerden, kurutan temizleyicilerden ve alkol içerikli toniklerden de kaçınmanızı tavsiye ederim.

Tatil dönüşü yüzünüz, vücudunuz ve saçlarınız için uygulamanız gereken yoğun bakım adımlarını sıraladım.

Yüz bakımı

Güneş kremleri, cildimizi zararlı UV ışınlarından koruyor olmasına rağmen, gözenekleri çok fazla tıkadığı için tatil sonrası cildimizi onlardan arındırmamız gereklidir.

Eğer kullanıyorsanız; yüz yıkama fırçalarını, konjac süngerleri ve hassas partiküllü günlük temizleyicileri tatildeyken dahi akşamları kullanmakta fayda var.

Kullanmıyorsanız, tatil dönüşü cildinize buhar banyosu uygulayıp daha sonra peeling yapabilirsiniz. Ardından gül suyu veya lavanta suyu gibi cildi nemlendirecek ve sakinleştirip gözenekleri sıkılaştıracak bir tonik uygulayın. Cildiniz toniği emdikten sonra nem maskesi uygulaması yapın. Bu uygulamayı yaparken organik olması adına aloe vera jeli kullanmanızı tavsiye edebilirim. Gece yatmadan yarım saat önce aloe vera jelini cildinize ince bir tabaka olarak sürün ve o şekilde uyuyun. Sabah kalktığınızda mümkünse yüzünüzü sadece su ile yıkayın.

Ayrıca, bu dönemde cildi nemlendirmek adına yoğun ve yağlı nemlendiricileri kullanmaktan da kaçının. Mümkünse nem veren, jel kıvamında, ince ürünler kullanın. Aksi halde gözenekleriniz tekrar tıkanır, sivilce ve akne oluşumu ve soluk cilt görünümü oluşur.

Vücut bakımı

Güneşlenmeyi kontrollü şekilde yapmamak, cildi çok fazla kurutup pul pul dökülmesine neden olur. Bu nedenle tatil dönüşü (eğer fazla güneşten cildiniz tahriş olmadıysa) bütün vücudunuzu organik ve cildi çizmeyen bir kese kullanarak keseleyin. Duşta buharın etkisi ile gözenekleriniz açılarak cildiniz rahatlar ve ölü derilerden arınırsınız.

Ben keselenme sonrası shea yağı kullanmayı tercih ediyorum. Çünkü içeriğindeki vitaminler sayesinde, hem cildimi besleyebiliyor hem de bronzluk ve kızarıklıkların bıraktığı hasarı tedavi edebiliyorum. Bu aşamada hem cilt hem de saç bakımınız için rahatlıkla kullanabileceğiniz L’Occitane Shea Butter’ı öneririm. Eğer ulaşmakta zorluk çekiyorsanız, cilt tarafından emilimi kolay olan farklı vücut yağları kullanmanız da aynı nemlendirme etkisini sağlayacaktır.

Saç bakımı

Tatil dönüşü bakıma en çok saçlarımız ihtiyaç duyuyor. Özellikle güneşe direkt maruz kalan saçlarımız daha fazla yıpranıyor. Bu nedenle tatil dönüşü saçlara yoğun ve nemlendirici bir yağ bakımı uygulamakta, ardından sülfatsız ve parabensiz organik bir şampuan ile yıkayıp saç kremi sürmekte fayda var. Argan yağı gibi doğal bir serum uygulamak da iyi olacaktır.

Tatil dönüşü mümkün olduğunca saçlarınızı kurutmaktan ve şekillendirici kullanmaktan bir süre kaçının. Bu sayede saçınız doğal nemini gözeneklere hapsederek daha hızlı toparlanacaktır.

Uzun süredir uyguladığım ve etkisinden çok memnun kaldığım, saçın hızlı uzamasını ve nemlenip canlanmasını sağlayan organik bir saç bakım yağı tarifi hazırladım.

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı
  • 2 yemek kaşığı avokado yağı
  • 1 kalın dal aloe vera

Hazırlanışı

Hindistancevizi ve avokado yağını cam bir kasenin içine koyup benmari usulü eritin. 2-3 dakika sonra, dilim dilim kestiğiniz aloe vera dalını ekleyin ve yaklaşık 10 dakika ısınıp, bütünleşmesi için bekleyin.

Ardından yağı süzüp cam bir kabın içine koyun ve soğuduktan sonra tüm saçınıza uygulayıp 2 saat bekleyin. Mümkünse ılık bir suyla ve organik bir şampuan ile saçlarınızı durulayın. Saçlarınız çok yıpranmış ve kuru ise haftada 2, aksi halde haftada 1 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Sonuç olarak, özenli bir temizlik ve kısa süreli fakat yoğun bir uygulama ile tedavi edilemeyecek bir hasar yok. Önemli olan tatilden size kalanın güzel anılar ve dinlenmiş bir zihin olması.

Güzel ve mutlu günler dilerim!

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP