Doğal güzellik denince akla ilk gelen mucizevi bileşen argan yağı nasıl kullanılır sizin için sıraladık!

Argan yağı nedir?

Mucizevi argan yağı, içeriğinde omega-9 ve omega-6 yağ asitleri bulunan, akne oluşumuna yatkın ciltlerde faydalar yaratan ve enflamasyonu azaltan nadir yağlardan biridir. Argan ağacının çekirdeklerinden elde edilen ve kökenleri Fas’a dayanan bu özel bitki yağı, dünya genelinde cilt enfeksiyonlarını, böcek ısırıklarını ve deri döküntülerini tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bu yağ günümüzde özellikle cilt ve saç güzelliği için hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilmektedir.

Argan yağı nasıl kullanılır?

Eğer siz de kozmetik dolabınızı sadeleştirmek ve güzellik rutininizi sadece doğal malzemelerle uygulamak istiyorsanız, hangi saç ve cilt tipine sahip olursanız olun, bu yağı sizin de güzellik iksiriniz olabilir.

Paraben içermeyen ve vücut sağlığını destekleyen mucizevi argan yağı ile yapılabilecek birbirinden farklı uygulamalar şunlardır:

1. Yüz nemlendiricisi

Sabah ya da akşam makyajınızı temizledikten sonra yüzünüze ve boynunuza birkaç damla saf argan yağı ile masaj yapabilirsiniz. Bu yağ cilt tarafından oldukça hızlı bir şekilde emildiği için nevresim takımınızda leke bırakmaz. Bu mucizevi yağı serum olarak kullanmak istiyorsanız, gece kreminiz cildiniz tarafından emildikten sonra uygulayabilirsiniz.

2. Çatlaklara çare

Argan yağı, cildin elastikiyetini artırarak çatlak izlerini önlemeye yardımcı olabilir. Bunun için saf argan yağını elinizde biraz ısıtın ve midenize, bacaklarınıza ve çatlaklarınızın bulunduğu diğer alanlara nazikçe sürün. Bu yağın, içeriğindeki A ve E vitaminleri ile cildinizi nemlendirirken, gençleşmesine de yardımcı olacaktır.

3. Sivilce tedavisi

Hormonal nedenlerle meydana gelen akne problemi, genellikle vücudun aşırı derecede sebum üretmesinin sonucudur. Bu yağ, sebum üretimini etkili bir şekilde düzenleyerek farklı sivilce türlerinin tedavi edilmesine yardımcı olur. Saf olarak bu yağı kullandığınız zaman ya da argan yağını içinde bulunduran yüz kremlerini haftada iki kez uyguladığınız takdirde, sonuçları dört hafta içerisinde görmeniz beklenmektedir.

4. Dudak kremi

Argan yağı sadece cildiniz ve saçlarınız için değil, dudaklarınız için de faydalıdır. Özellikle kış aylarında çatlamış dudaklarınıza 1-2 damla sürmeniz ve artanını silmeniz yeterlidir. Bu yağ çatlamış dudakları rahatlatmakla kalmaz; daha yumuşak, pürüzsüz ve nemli kalmalarını da sağlar.

5. Saç nemlendiricisi

Duştan sonra saçlarınız hala ıslakken uygulayacağınız birkaç damla argan yağı, saçlarınızın ihtiyaç duyduğu nem miktarını karşılamasına yardımcı olur. Kuru ve yıpranmış saçlar için besleyici bir çözümdür.

6. Anti-aging etkisi

Uzun yıllardır yaşlanma karşıtı tedavi olarak kullanılan mucizevi argan yağı, cildin elastikiyetinde önemli bir rol oynar ve gençleşmesine yardımcı olur. Yaşlanma karşıtı etkilerinden faydalanmak için argan yağını doğrudan cildinize uygulayabilir ya da düzenli olarak ağızdan takviye alabilirsiniz.

7. Saçlara gece bakımı

Saç uçlarınıza ve saç derinize bol miktarda argan yağı sürdükten sonra saçlarınızı sarın ve o şekilde uyuyun. Sabah uyanıp duşunuzu aldıktan sonra, saçlarınızın yumuşak ve parlak bir görünüm kazandığını göreceksiniz.

8. Kütikül ve topuk yumuşatıcısı

Kütiküllerinizi yumuşatmak ve nemlendirmek için birkaç damla argan yağından kullanmanız yeterlidir. Eğer topuklarınız çatladıysa, gece ayaklarınıza argan yağını sürdükten sonra çorap giyip uyuyun. Ayaklarınıza bir gecede etkili bir tedavi uyguladığınızı fark edeceksiniz.

9. Vücut nemlendiricisi

Argan yağını vücut nemlendiricisi olarak da kullanabilirsiniz. Bu şekilde hiçbir kimyasal maddeye maruz kalmadan bakım rutininizi gerçekleştirebilirsiniz. Dirseklerinizde ya da farklı vücut bölgelerinizde kurumuş alanlar varsa, saf argan yağını diğer esansiyel yağlarla (hindistancevizi yağı, jojoba, susam yağı) karıştırarak bu bölgelere ayrıca masaj yapabilirsiniz.

10. Güneş koruması

Argan yağında bulunan antioksidanlar, cildi güneşten kaynaklanan serbest radikal hasarına karşı korumaktadır. Argan yağının güneş koruması özelliğinden faydalanmak için cildinize doğrudan uygulayabilir ya da ağızdan takviye alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP