Yüz yogası, Botox ve cerrahiye alternatif olan doğal bir uygulama olarak son zamanların öne çıkan trendlerinden biridir.

Bu uygulama, yüz kaslarınızı güçlendiren gerçek bir direnç egzersizidir. Yogada yapılan güçlenme ve esneme hareketleri, yüz yogasında yüz kasları için uygulanır. Bu egzersizlerle cildin yağ tabakasının altındaki kasların çalıştırılması hedeflenir. Böylece cilt ve yağ tabakası sarkmaya başladığında, altındaki güçlü kaslar yaşa bağlı hacim kaybını telafi eder.

Yaşlanmayla birlikte gözler daralır, ağız aşağıya doğru döner ve yanaklarda sarkmalar meydana gelir. Yüz yogası egzersizleri, tüm bunları tersine çevirerek yeniden yukarı kaldırmaya yardımcı olur.

Bilim insanlarının gözünden yüz yogası

Yüz yogası ile ilgili pek çok bilimsel araştırma yapılmaktadır. Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’ndeki dermatologlar, yüz yogası ile insanların üç yaş daha genç görünebilecekleri sonucuna ulaştıklarını ortaya koydu.

40 ve 65 yaş arasındaki 27 kadın denek, 8 hafta boyunca günde 30 dakika yüz yogası egzersizleri yaparak (öncesi ve sonrası fotoğraflar ile) ikna edici sonuçlar elde ettiler. Deneklerin öncesi ve sonrası fotoğrafları karşılaştırıldığında, kendilerinin daha genç birer versiyonu gibi göründükleri ortaya koyuldu.

Çalışmayı yöneten, Northwestern Üniversitesi Dermatoloji Başkan Yardımcısı Dr. Murad Alamar araştırma sonuçlarını şu sözlerle özetledi: “Ana mekanizma, yüzdeki küçük kasların büyümesidir. Bu egzersizlerle kollajen takviyesinin ortaya çıkması da mümkündür. Yüz egzersizlerinin neden olabileceği bir mikro travma, vücuttaki kollajenin artmasına ve cildin daha esnek olmasına neden olabilir”.

Kolay uygulanabilir 5 yüz yogası egzersizi

Göz çevresi için

Bu egzersiz düşmüş göz kapakları, kaz ayakları, göz torbaları ve şişlikleri içindir. Botoks ve göz çevresi cerrahi operasyonuna alternatif olarak uygulanabilir.

Adım 1: 2 orta parmağınızı kaşlarınızın iç köşesine bastırın, ardından işaret parmaklarınızla kaşlarınızın dış köşelerine bastırın.

Adım 2: İki gözünüzle tavanda aynı noktaya bakın ve gevşeyin.

Adım 3: Bu egzersizi 6 kere tekrarlayın ve bitirmeden önce gözlerinizi 10 saniye boyunca sıkıca kapatın.

Pürüzsüz gülümseme için

Bu egzersiz yanak çizgileri ve sarkan cilt için iyidir. Alt yüz germe ve dolgu uygulamalarının yerine kullanılabilir.

Adım 1: Dudaklarınızı “O” şekline getirin ve dişlerinizi saklayın.

Adım 2: Dişlerinizi saklamaya devam ederken genişçe gülümsemeye çalışın ve 6 kez tekrar edin.

Adım 3: Bir sonraki adımda gülümsemeye devam erken işaret parmağınızı çenenizin üstüne koyun. Kafanız hafifçe geriye doğru giderken çenenizi yukarı ve aşağı hareket ettirmeye başlayın. Rahatlayın ve iki kez daha tekrarlayın.

Kaş bölgesini pürüzsüzleştirmek için

Bu egzersiz yatay alın çizgilerine iyi gelir. Botox işlemine alternatiftir.

Adım 1: Ellerinizin iç taraflarını alnınızın yanlarına yerleştirin. Tüm parmaklarınızı kaşlarınızla saç çizginizin arasına yayın.

Adım 2: Cildinizi sıkılaştırmak için hafif bir baskı uygulayarak parmaklarınızı alnınızın dışına doğru hafifçe bastırın.

Adım 3: 10 kez tekrarlayın ve rahatlayın.

Göz çevresini gençleştirmek için

Bu egzersiz derin göz boşlukları ve sarkık kaşlar içindir. Kaş kaldırma operasyonuna alternatif olarak kullanılabilir.

Adım 1: Gözlerinizin altına işaret parmaklarınızı yerleştirin. Parmaklarınız, burnunuza işaret eden konumda olsun.

Adım 2: 30 saniye boyunca tavana bakın ve göz kapaklarınızı açıp kapatın.

Pürüzsüz bir boyun için

Bu egzersiz boyun derisindeki gevşeklikler ve çizgiler için faydalıdır. Boyun kaldırma operasyonuna alternatiftir.

Adım 1: Tam karşıya bakın, parmak uçlarınızı boynunuzun altına yerleştirin ve başınızı arkaya yatırdığınızda cildinize hafifçe vurun.

Adım 2: Başınızı göğsünüzün hizasına geri getirin ve 2 kez tekrarlayın.

Adım 3: Son olarak, ağzın köşelerini aşağıya çekmek için alt dudağınızı mümkün olduğunca uzağa itin. Parmak uçlarınızı köprücük kemiğine yerleştirin. Bu sırada çeneniz yukarı baksın. Bu şekilde dört derin nefes alın ve verin.

İlginizi çekebilir!

Kaynak: Goop, Marie Claire

BLOOM SHOP