Bütün gün koşuşturup, onlarca mail ve telefon yanıtladıktan sonra akşam eve gelip hiçbir şey olmamış gibi rahatça uyuyamıyoruz. Özellikle gece yatağa yatıp düşüncelerimiz ile baş başa kaldığımızda, bütün günün hesabını tekrar yapıp, ertesi günün planlarını tek tek gözden geçiriyoruz. Hal böyle olunca uyku saatini de erteliyoruz. Rahatlamış bir zihin ile uykuya dalamamaktan dolayı da güzel bir uyku çekemiyoruz.

Stres ve yorgunluk ile dolmuş olan bir zihnin en etkili ilacı loş ışıklar, hoş kokulu organik bir mum, rahatlatıcı müzikler ve meditasyon olsa da yorgunluktan dolayı meditasyon yapmayı erteliyor ya da bir türlü odaklanamıyoruz.  

Zihni boşaltmak için meditasyonun dışında rahatlatıcı ve etkili bir yöntem daha var: Yüz masajı!

Yüz masajı yapmadan önce doğal deniz tuzlarından hazırladığınız peelingi bütün vücudunuza uygulayarak topraklanmayı ve üzerinizdeki negatif enerjiyi atmayı amaçlayabilirsiniz. Daha sonra ılık bir duş alıp odanızı ve kendinizi dinlendirici ve rahat bir uyku sağlayan yüz masajına hazırlayabilirsiniz. Duş almaya vaktinizin olmadığı zamanlarda, en azından ellerinize deniz tuzlu peeling yapabilirsiniz.

Yüz masajına hazırlık ve masaj kolay uygulanabilir birkaç adımdan oluşuyor. İşte o adımlar:

Hazırlık

  • Avcunuza birkaç damla kokusunu ve etkisini sevdiğiniz esansiyel yağ damlatın. Ylang-ylang veya lavanta iyi bir tercihtir .
  • Odanın ışıklarını kapatıp ufak bir mum yakın ve dinlemeyi sevdiğiniz dinlendirici bir müziği ya da doğa seslerini kısık seste açın.
  • Kafein içermeyen bir fincan çay demleyin. Bitkisel çaylar bedeninizi arındırmaya ve zihninizi dinlendirmeye yardımcı olur. Anti-depresan etkisine sahip olan kantaron çayı, iyi bir seçimdir.

Yüz masajı

İlk olarak burun çevrenize bir miktar esansiyel yağ sürerek kokudan maksimum fayda sağlamaya çalışabilirsiniz. Ardından 5 seferde bütün nefesinizi boşaltın, sonra derin bir karın nefesi çekin ve bunu 5 kez tekrarlayın. Bu işlemi yaparak nefesinizi takip etmeye çalışın. Nefes alırken, aromaterapi yağının bütün iyileştirici ve yenileyici gücünün kanınıza karıştığını, nefes verirken ise vücudunuzda bulunan karbondioksitin dışarı çıktığını düşünün. Bu sayede zihninizden geçen sıkıntı verici ve yorucu düşünceleri uzaklaştırmaya çalışın.

Daha sonra, ellerinizi kaşlarınızın üstüne doğru bastırıp saç çizginize kadar çekin ve bunu birkaç kere tekrarlayın. Baskı yapmak damarları uyaracağından dolayı bu aşama oldukça önemli.

Üçüncü aşamada, alnınıza çember şeklinde masaj yapmaya başlayın. Alnınızın ortasından başlayıp şakaklarınıza doğru ilerleyin ve sonra tekrar merkeze dönüp hareketi tekrarlayın. Bu adımı da 5 ila 10 kez yineleyin.

Daha sonra, burun köprüsünden başlayıp kaşlarınızın bittiği noktaya kadar, alttan ve üstten tutarak kaşlarınızı sıkın. Bu aşamada parmaklarınızı kıskaç gibi hayal edin ve kaşlarınızı sıkıp bırakın. Kaş bölgesi, stresli olduğumuz zaman aşırı hızda giden adrenal bezlerini yansıtır. Bu hareket, kaş bölgesini yatıştırmaya yardımcı olur.

Bir sonraki aşamada, orta parmağınızı iki kaşınızın arasına yerleştirip, diğer orta parmağınızı üzerine koyun ve iki parmağınızla üç küçük spiral çizin.

Basıncı her seferinde artırın. İşlemi ters yönde tekrarlayın. Her yönde üç kez tekrarlayıp, içinizden 5’e kadar sayıp parmaklarınızı orta noktada basılı tutun. Çin tıbbında, kaşlar arasındaki nokta, sadece toksinlerin giderilmesinde yardımcı olmakla kalmaz; aynı zamanda sinirlilik, duygusal iltihap ve öfkeyi de işleyen karaciğere denk gelir. Sakinleşmek ve zihninizi rahatlatmak için bu adım çok önemlidir.

Eğer gözleriniz yorgunluktan ve bilgisayar kullanmaktan dolayı şişmişse, siyah çay ile pamuk pedlerini ıslatın ve gözlerinize biraz baskı uygulayın. Pedleri yavaş yavaş bastırıp içeri ve dışarı doğru hareket ettirin.

Daha sonra pedleri gözünüzde birkaç dakika daha tutarken, çene kaslarına çok sert olmayan bir baskı uygulayın ve ellerinizi çenenizden kulaklarınızın altına doğru hareket ettirin. Bu sayede gerilen yüz kaslarınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak, ellerinizi yanaklarınıza koyup kaydırın.  Parmaklarınız çeneden ve kulakların her iki yanından başınızın arkasına doğru ilerlesin. Bu adımı da orta düzeyde bir baskı ile birkaç kez tekrarlayın. Bu hareketin; endorfinin, vücudun doğal ağrı engelleyicilerinin ve zevk kimyasallarının salınmasına ve yeterince tekrarlanırsa sizi bir mutluluk durumuna sokmaya yardımcı olduğuna inanılıyor.Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP