Kantaron yağı faydaları psikolojik ve fiziksel olarak insan sağlığı üzerinde birçok iyileştirici etkiye sahiptir. Sarı renkli kantaron bitkisinden elde edilen yağ sarı kantaron yağı, kırmızı çiçekli kantaron bitkisinden elde edilen yağ kırmızı kantaron yağı olarak adlandırılır. Belli başlı birtakım farklı özellikleri ve tedavi edici faktörleri bulunan bu iyileştirici yağı yakından tanıyalım. İşte sarı kantaron yağı faydaları ve kullanım alanları!

Sarı kantaron yağı faydaları

1. Güçlü bir anti-depresan

Sarı çiçekli kantaron bitkisinden elde edilen bu yağın, en bilindik kullanım alanı anti-depresan özelliğidir. Sakinleştirici ve stres hormonlarını engelleyici içeriğinden dolayı, kaygı sorunlarını çözmek için kullanılabilir. Bütün esansiyel yağların özellikle harici olmayan kullanımlarda çok dikkatle tüketilmesi gerekir.

Miktarını ayarlamak konusunda endişeleriniz varsa eczanelerde satılan doğal içerikli St. John’s kapsüllerini -düzenli anti-depresan ilaç gibi değil- sadece yoğun stres anlarında ufak bir sakinleştirici olarak kullanabilirsiniz. Ancak, düzenli stres ve psikolojik problemler yaşıyorsanız bir psikiyatrist ile görüşüp farklı çözümler aramanız da fayda var.

2. Anksiyete bozukluğu ile savaşmaya birebir

Aynı zamanda sarı kantaron yağı anksiyete bozukluklarında da kullanılabilir. St. John’s kapsülü veya 1 çay kaşığı sarı kantaron yağı içmeniz durumunda, modunuz yükselir, anksiyete ve kaygı gibi problemleriniz hafifler, uykusuzluk sıkıntınız azalır, metabolizmanız ve biyolojik saatiniz düzene girerken stres hormonlarının salınımı da azalır.

3. Anti-inflamatuar etkiye sahip

Kantaron yağı toksin atıcı özelliğiyle vücut için oldukça önemlidir. Direkt cilt üzerine uygulandığında anti-inflamatuar etkisi nedeniyle sivilce iltihabını öldürür, lekenin ve yaraların hızlıca geçmesini sağlar.

4. Ruh hali düzenleyici

Özellikle kadınların menstural ve menapoz dönemlerinde bozulan ruh halini düzeltir. Sigara, alkol ve diğer kötü alışkanlıklarından kurtulmaya çalışanların, yoksunluk krizlerinde en büyük destekçisidir. Yoksunluk hissinin ve takıntılı madde düşüncesinin önüne geçerek kötü alışkanlıklardan daha kolay ve hızlı kurtulmayı sağlar.

Kırmızı kantaron yağı faydaları

  • Mide rahatsızlıklarına çok iyi gelen bir bitki olan kırmızı kantaronun çiçeklerini çay olarak demleyebilir veya yağından 1-2 damla suyunuza damlatarak tüketebilirsiniz.
  • Özellikle ateşli hastalıklarda kullanıldığı zaman terleterek ateş düşürmeye yardımcı olur.

Kantaron bitkisi cilt için çok faydalıdır. Yanık ve yara izlerinin geçirilmesine yardımcı olur. Yanık yaralarında, yaranın sürekli nemli olması gerektiği için, kantaron yağını çok bastırmadan, ancak derinin tekrar örülmesine yardımcı olacak şekilde hafif hafif masaj yaparak yedirin. Yaranın üstünü kapatmamanız daha hızlı kuruyup iyileşmesine neden olacaktır. Yaranın sürekli yağ ile nemlendiriliyor olmasından dolayı kurumayacağını düşünmeyin, açık yaralar özellikle kantaron yağı içinde bulunan etkenler dolayısıyla daha hızlı iyileşir ve kapanır.

Evde sarı kantaron yağı nasıl hazırlanır?

Öncelikle taze kantaron bitkisi tomurcuğu alın ve cam bir kavanozun yarısına kadar tomurcukları koyun. Daha sonra, cilt yüzeyinde kullanacaksanız etkisi daha iyileştirici olduğu için, kavanozun tamamını dolduracak kadar jojoba yağı koyun. Dilerseniz zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Daha sonra kavanozu, yağın güneş enerjisini de alması için güneş gören bir yere koyun ve birkaç hafta rengi değişene kadar dinlendirin. Yağ renk değiştirip, çiçekler özünü verdikten sonra kullanabilirsiniz.

Sarı kantaron yağı nasıl kullanılır?

Özellikle cilt lekelerine ve sivilcelere iyi gelecek bu sarı kantaron yağı serumunu hazırlayabilir, akşamları cildinize kullanabilirsiniz.

Malzemeler

  • 4 yemek kaşığı taze ve süzülmüş Kantaron Yağı
  • 1 çay kaşığı biberiye yağı
  • 20 damla lavanta yağı

Hazırlanışı

Bütün malzemeleri cam bir şişe içinde karıştırın. Kullanmadan önce mutlaka çalkalayın. Damlalık yardımıyla geceleri yatmadan temiz cildinize uygulayın.

Kaynak: Organic Facts, Ayurvedic Oils, Learning HerbsSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP