Deniz ve Güneş ikilisi mutluluk kelimesi ile eş değer. Özellikle şehir hayatının koşuşturmasından mustarip olanlar için olmazsa olmaz bir mola. Üstüne bir de Instagram’da paylaşılan ışıl ışıl deniz fotoğrafları, deniz kenarında harika kokteyller ile poz veren mutlu insanlar tatil iştahımızı kabarttıkça kabartıyor.

Ancak her güzel karede olduğu gibi tatilin de bir ön hazırlığı var. Özellikle yıpranmış ve boyalı saçlara sahip kadınların daha özenli olması gerekiyor. Birkaç günlük eğlence sonrasında yıpranmış, rengi değişmiş ve kurumuş saçlar ile ortada kalmak istemiyorsanız, sizin için araştırdığım, gün içinde uygulamanız gereken ufak bakım yöntemlerine bir göz atın!

Isıya ve UV ışınlarına karşı koruyucu saç bakım ürünü kullanın

İncelen ozon tabakasının Güneş ışınlarını daha az filtrelemesi nedeniyle, kendinizi eskiye nazaran daha iyi korumanız gerekiyor. Güneş’e çıkmadan önce saçlarınıza süreceğiniz UV koruma faktörlü saç bakım ürünleri sayesinde saçınızın daha az yıpranmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda saç renginize ve özelliklerine göre içerikler tercih ederseniz koruma kalkanınız daha güçlü ve etkili olur.

  • Koruyucu saç bakım yağı
  • Ylang Ylang ekstreli besleyici güneş saç bakım yağı
  • Isıdan koruyan saç misti

Saçları tuzlu sudan arındırın

Denizden çıkar çıkmaz saçlarınızı duru su ile tuzdan mutlaka arındırın. Çünkü tuzlu su, Güneş ışınları ile birleştiği zaman saçlarınızı normale nazaran daha fazla kurutur ve yıpratır. Saçlarınızı arındırdıktan sonra güneş koruyucu ürününüzü mutlaka tekrar sürün.

Saçları ıslakken taramayın

Saçları ıslakken taramak daha fazla dökülmeye ve kırılmaya neden olur. Saçlarınız çok yıpranmışsa, ıslakken taramaktan kaçınmanızı tavsiye ederim. Denize girmeden önce saçlarınızı tarayıp toplarsanız, denizden sonra da çok karışmayacaklardır. Duştan sonra doğal haline bırakıp kuruttuktan sonra tekrar toplayabilirsiniz.

Sülfatsız şampuan kullanmak

Aslında sülfat saçlarınıza her daim zarar veren bir madde. Özellikle deniz ve Güneş ikilisi saçları normal şartlardan daha çok kuruttuğu için saçlarınızı arındırma esnasında da tekrar yıpratmak ve kurutmak istemezsiniz. Bütün gün hırpalanan saçlarınıza şampuan ve saç kremiyle ufak da olsa bir bakım yapıp, dinlendirmeniz en doğru yöntem olacaktır. Ne de olsa tatil dönüşü hem cilt hem de saçlarınıza etkili bakımlar yapacaksınız.

BONUS: Saç bakımı

Güneş’ten ve denizden özenle koruduğunuz saçlarınıza aynı zamanda bakım yapmanızı da öneririm. Kullandığınız saç bakım yağınızı yanınızda götürerek, akşam odaya dönüp duş almadan yaklaşık 2 saat önce saçlarınıza sürerek bekletebilirsiniz. Bakım yağları, hem saçların kabarmadan düzgün durmasını sağlar hem de bakım yapar. Ancak bu yağları saç diplerinize çok fazla değdirmemeye özen gösterin. Saç dibine organik yağ ile peş peşe defalarca maske yapmak saç köklerini tıkayacağından dolayı saçlarınızın incelip daha fazla dökülmesine neden olacaktır.

Sağlıklı ve güzel saçlarınız ile parlayacağınız mutlu tatiller dilerim!

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP