Özellikle hafta içi yoğun çalışanlar için Pazar günleri dinlenme ve bakım günüdür. Hafta boyunca şekil vermeye çalıştığımız saçlarımızı, cildimizi ve bedenimizi dinlendirip yeni haftaya hazırlamak için bazı bakım tavsiyeleri hazırladık.

Saç bakımı, cilt bakımı, el ve ayak bakımı ve evde spa olmak üzere dört bölümden oluşacak bakım rehberimizin ilk dosyası olan “pazar günleri evde saç bakımı” ile başlıyoruz.

İyi uyuyun

Sağlıklı bir beden ve zihin için kaliteli bir gece uykusu şart. Eğer önemli bir işiniz yoksa kendinizi erken uyanmak için zorlamayın. Zaten bütün hafta alarm ile uyanmaya çalışan bedenimizi Pazar günü biraz daha dinlendirme ve güneşin sizi uyandırmasını bekleme günü olsun!

Su için

Sabah uyanır uyanmaz, kahvaltı yapmadan önce içilen bir bardak ılık su; bütün sistemlerinizi harekete geçirir ve hücrelerinize oksijen yollar. Bütün gece besinsiz ve aç kalmış hücreleri kahvaltı yaparak uyandırmak, kandaki glikoz miktarını arttırır. Uzun vadede ise şeker kaynaklı saç dökülmelerine ve saç kalitesinin düşmesine neden olur. Bu nedenle her gün ve özellikle bakım gününüz olan Pazar günü, güne bir bardak ılık su ile başlayın. Alkali beslenmeye mideniz alışık ise suyunuza birkaç damla limon suyu da ekleyebilirsiniz.

Meditasyon yapın

Hayat kalitesini olumsuz olarak etkileyen kötü stres, birçok hastalığın da ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Günümüz koşullarında stresten uzak durmak pek mümkün olmasa da onu yönetebilmeyi ve zihnimize mola verdirmeyi öğrenmemiz de fayda var.

Çünkü bütün bir hafta yoğun temponun içerisinde çırpınan bedenlerimiz, yeteri kadar dinlenmediğimizde stres nedeniyle fiziksel olarak da etkilenir. Stres salgılanan hormonların kıl folikülleri üzerindeki olumsuz etkisi saçların incelip sönükleşmesi ve saçların dökülmesine neden olur. Bu yüzden rahat ve sessiz bir alanda meditasyon çalışmalarına başlamanızı öneririm.

Yeşil çay için

Meditasyonun sabah erken saatlerde ve aç karnına yapılması öneriliyor. Meditasyonunuzu yaptıktan sonra yapacağınız keyifli bir bir kahvaltının yanına yeşil çay eşlik edebilir. Çünkü yeşil çay sahip olduğu antioksidan özelliği ve içerdiği kafein dolayısıyla saç köklerini harekete geçirir. Böylece saçlar daha parlak görünür ve sağlıklı uzar. Yeşil çayın içine ilave edeceğiniz bir dilim limonda, saçlarınıza parlaklık ve ışıltı katacaktır.

Aromaterapi bakımı

Yukarıdaki adımlar bedeninizi içten arındırmaya yardımcı olacaktır. O zaman sıra geldi dıştan uygulayacağımız bakım adımlarına. Saçlarınızın ihtiyacına göre hazırlayacağınız aromaterapik bakım yağını, saç derisine ve saç uçlarına masaj yaparak iyice yedirin ve mümkünse saçınızı bambu bir tarak ile tarayın.

Daha sonra saçlarınızı bir bone ile sarıp saç kurutma makinesi ile yaklaşık 10 dakika kadar ısıtın. Böylece yağlar ısınarak incelecek ve saç kökleriniz genişleyerek daha fazla yağı emecektir.

Kurutma işleminin ardından bone ile sarılı saçlarınızı 20 dakika daha beklettin ve doğal bir şampuan ile yine saç diplerine masaj yaparak durulayın. Saç kremi ile saçlarınızı yumuşattıktan sonra, elma sirkesi ve suyu karıştırarak da saç köklerinizi artıklardan arındırabilirsiniz.

Saç bakım yağı tarifi

Saçlara nem ve canlılık kazandıracak bir saç bakım yağı tarifi hazırladım. Siz de bu baz ve esansiyel yağların oranlarına göre, ihtiyaçlarınız doğrultusunda kendi tariflerinizi hazırlayabilirsiniz ya da güvenilir bulduğunuz başka bir kaynaktan alacağınız reçeteyi uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 1 yemek kaşığı hint yağı
  • 8 damla makedamya yağı
  • 8 damla argan yağı
  • 8 damla biberiye yağı

Tarif

Hindistan cevizi yağını benmari usulü eritin ve biraz ılıklaşmasına izin verin. Daha sonra esansiyel yağları damlatarak, bütün yağları birbirine homojen bir şekilde karıştırın ve saçlarınıza uygulayın.

Mutlu ve güzel günler dilerim!

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP