YAZAN: ALEYNA TEPE
In partnership w/ Estée Lauder

Uykunun insan sağlığı için ne kadar gerekli olduğu artık herkesin bildiği bir gerçek. Özellikle kaliteli uyku, cilt yenilenmesi ve onarımından, zihinsel dayanıklılığa kadar bütünsel sağlık üzerinde birçok etkiye sahip. Ancak zaman zaman uyku kalitesinde değişiklikler yaşayabiliyoruz. Bu gibi durumlarda yenilenmeyi ve dinlenmeyi destekleyecek bir gece rutini oluşturmak faydalı olabilir. Bu rutine ekleyebileceğiniz ritüellerden bazılarına örnek olarak uyku öncesi etkili bir cilt bakımıyla beraber bedeni ve zihni rahatlatan pratikler sayılabilir. Uykunuzun pozitif etkilerini artırmanıza yardımcı olacak, ideal bir gece rutini oluştururken bilmeniz gerekenleri araştırdık.


Uyku her zaman yenileyici ve onarıcı etki yaratır mı?

Her uyku iyileştirici ve yenileyici bir etkiye sahip olmayabilir. Uyku evrelerinin sadece son iki aşaması, derin uyku ve REM uykusu, restoratif olarak kabul edilir. Yenilenme de restoratif uykuda gerçekleşir. Derin uyku aşaması, vücudun kas dokusunu onardığı, hücre yenilenmesini ve büyümeyi desteklediği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği zamandır. Ardından gelen REM uykusu ise, anıların ve öğrenilenlerin işlendiği, zihinsel becerilerin geliştiği kritik bir evredir. Uykunun bu son iki aşaması boyunca cilt yenilenmesi ve onarımı gerçekleşir. Uyku sırasında kolajen üretimi ve hücre yenilenmesinin artması ile cilt sağlığı ve güzelliği desteklenir.

Restoratif bir uyku uyuyup uyuyamadığınızı anlamanın en basit göstergesi, sabah uyandığınızda kendinizi nasıl hissettiğinizdir. Sabah uyandığınızda enerjik ve yenilenmiş hissediyorsanız gece boyu kaliteli bir uyku uyuduğunuz anlamına gelir. Ancak, 7 ya da 8 saat uyumanıza rağmen kendinizi yorgun ya da gergin hissediyorsanız, cildiniz kuru görünüyorsa restoratif etkisi olan bir uyku uyuyamadınız demektir. Bunun birçok sebebi olabileceği gibi bunların başında uyku öncesi alışkanlıklarınız gelir. Dolayısıyla, uyku kalitenizin kötü olduğunu düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken şeylerden biri uykunuzun pozitif etkilerini destekleyecek bir gece rutini oluşturmak olabilir.

Gece rutini neden önemli?

Uyku öncesi rutini, gece boyunca kaliteli ve restoratif bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Bunun nedeni, gece rutininin vücudunuzu ve zihninizi uykuya hazırlamasıdır. Her gece takip ettiğiniz belirli bir rutininiz olduğunda, bir süre sonra beyniniz de bu aktiviteleri uyku ile eşleştirir. Diğer bir deyişle, siz uyku öncesi rutininize başladığınızda beyniniz ve vücudunuz da uykuya hazırlanmaya başlar. Bir rutine sahip olmak, sadece vücudunuzu uykuya hazırlamakla kalmaz; zihni sakinleştirir, kaygıyı azaltır ve güvende hissetmenizi sağlar. Tüm bunlar ise uykuya geçişinizi ve daha kaliteli bir uyku uyumanızı destekler.

İdeal uyku öncesi rutini nasıl olmalı?

İdeal bir gece rutini kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ancak herkes için faydası olabilecek ve birçok araştırma tarafından kanıtlanmış birtakım ritüeller mevcut. Burada önemli olan şey, rutininizin olabildiğince kapsamlı olması, yani hem zihninizi hem de bedeninizi uykuya hazırlayacak ritüeller barındırmasıdır.

Advanced Night Repair Serumu ile etkili bir cilt bakım rutini

Gece rutininizin ilk adımına etkili bir cilt bakım ritüeli ekleyebilirsiniz. Cildinizi temizledikten sonra, onarıcı bir serum kullanarak cildinizi beslemek, gece boyunca hücre yenilenmesini destekler. Bu adım, cildinizi daha sağlıklı bir hale getirirken aynı zamanda uykuya geçişinizi de sakinleştirici bir ritüele dönüştürür. Uyku, cilt sağlığı ve görünümü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Ancak bu, cilt bakım rutininizden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez; doğru bir cilt bakım rutini kaliteli uykunun etkilerini de destekler.

Estée Lauder Advanced Night Repair Serumu ikonik küçük kahverengi şişesiyle, 40 yıldır birçok kadının uykusuna eşlik ediyor. Advanced Night Repair Serum, 7 farklı etkiyi 1 üründe birleştiriyor.

Cildin doğal hızlı onarımını ve gençleştirici gücünü en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olmak için Estée Lauder’in mikro sinyal molekülleri ve cilt yaşlanmasındaki rolleri üzerine benzeri görülmemiş bir bilim keşfinden ilham alan Tripeptid-32’li Chronolux™ Güç Sinyali Teknolojisi ile cildinizdeki yeni hücre sayısını ve kolajen miktarını artırıyor. Cildin 7 temel onarım eylemini güçlendirmesine, doğal tazeliğini yenilemesine, yeni hücreler ve daha sıkı bir cilt için kolajen üretimine yardımcı oluyor.

Bu mucizevi serum, uykunun cildinizdeki etkisini destekleyerek çizgi görünümünde azalma, ciltte sıkılaşma, cilt tonu eşitliği, güçlü bir cilt bariyeri, nemlendirme, aydınlık cilt görünümü ve antioksidan koruması sağlıyor.

İlk uygulama sonrasında dahi neme doymuş, daha dolgun bir cilt görünümüne sahip olunabiliyor. Advanced Night Repair’i bir defa uyguladıktan sonraki 8 saat boyunca çevresel faktörlere karşı antioksidan koruması geliştiriyor, 72 saat boyunca yoğun nemlendirme ile cildinizin yeniden canlanmasını sağlıyor. Gündüz kullanımına da uygun olan Advanced Night Repair, gün boyu maruz kaldığınız çevresel faktörler ve negatif etkileri cildinizden uzak tutmanıza yardımcı oluyor. 

Rahatlatıcı pratikler

Uyku öncesi rutininize ekleyebileceğiniz bir diğer etkili aktivite ise meditasyon olabilir. Meditasyon, vücudunuzu ve zihninizi rahatlatarak aklınızı meşgul eden düşüncelerin daha kolay geçip gitmesini sağlar. Uyku problemleri genellikle stres ve kaygıdan kaynaklanır. Dolayısıyla restoratif bir uyku için kortizol seviyesini düşürüp melatonin seviyesini artırmak gerekir. Bunun en etkili yöntemi ise meditasyondur. Gece rutininize ekleyeceğiniz kısa bir meditasyon pratiği, melatonin ve serotonin seviyelerini artırır, kalp atış hızını azaltır, kan basıncını düşürür ve zihni dinginleştirerek uykuya geçişinizi kolaylaştırır.

Uyku kalitesini etkileyen faktörlerden biri de bedeni rahatlatıcı bir yoga akışı olabilir. Yapılan araştırmalar, düzenli olarak yoga yapan yetişkinlerin genel uyku kalitesinin iyileştiğini ve uyku bozukluğu risklerinin azaldığını gösteriyor. Yoga, meditatif hareketler, fiziksel egzersiz, esneme, nefes ve dikkati birleştiren bir pratiktir. Bir arada barındırdığı tüm bu bileşenler bile başlı başına uykunun etkisinı artırmada büyük öneme sahiptir. Dolayısıyla, yoga pratiği de rahatlatıcı ve restoratif etkisi sayesinde uyku öncesi rutininizin bir parçası olarak uykuya geçişinizi ve uyku kalitenizi destekler. Yorucu bir günün ardından yoga ile bedeninizde sıkışan enerjilerin serbest kalması, nefesinizin dengelenmesi ve kortizol seviyenizin düşmesi sizi uykuya hazır bir hale getirecektir.Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP