Son zamanların en popüler doğal güzellik bileşenlerinden kuşburnu çekirdeği yağı nedir, nasıl kullanılır sizin için araştırdık!

Kuşburnu çekirdeği yağı nedir?

Alternatif tıp ve doğal güzellik ile ilgilenen çoğu kişi adını duymuştur mutlaka duymuştur: “rosehip seed oil” (kuşburnu çekirdeği yağı). İsim benzerliğinden dolayı gül ve gül goncası yağlarının bir türevi olarak düşünen ve daha uygun fiyatlı olduğu için aynı amaçla kullanmayı planlayanlar mutlaka vardır. Ancak rosehip seed oil; rosa moschata ve rosa rubiginosa çekirdeklerinden elde edilen ve kuşburnu çekirdeği yağı olarak adlandırılan esansiyel bir yağ aslında. Parlak turuncu renkte olan bu tohum, damıtılma yöntemi ile yağı çıkarıldıktan sonra kırmızı rengini alıyor. Hem isminden hem de renginden dolayı gül yağı ile karıştırılıyor.

Kuşburnu çekirdeği yağının faydaları nelerdir?

Cilt bakım ürünlerinin bir numaralı içeriği haline taşıyan ve hatta başlı başına bir bakım adımına getiren özellikler nelerdir? Aromaterapi Uzmanı Leigh Winters’a göre, küçük kuşburnu tohumlarından yağın çıkarılması oldukça zor ve uzun bir süreç. Bu nedenle diğer bütün organik yağlarda olduğu gibi kuşburnu çekirdeği yağı fiyatı biraz yüksek. Ancak kullanmaya başladıktan sonra alacağınız performans aynı ölçüde yüksek ve kaliteli olacaktır.

Ağız yoluyla tüketildiği zaman obezite ile savaşan ve bağırsakları düzenleyici etkisi de olan kuşburnu çekirdeği yağı, yüksek faydalar içermesine rağmen bu şekilde tüketmemenizi tavsiye ederim. Çünkü özellikle esansiyel yağlar, çok yüksek miktarda bitkiden elde edilip, çok fazla içeriğe sahip olmaları nedeniyle yanlış kullanım sonucunda geri dönülmesi imkansız olan sonuçlar doğurabiliyor. Bu yüzden özellikle doğal ürünlere merakı olanların beslenme düzenlerine eklemek istemeleri halinde, uzmanlara başvurmalarında fayda var.

Cilt için faydalarına gelecek olursak; harici kullanımda kuşburnu yağına başladıktan sonra bırakmanız çok mümkün olmayabilir. Cilde kazandırdığı nem ve parlaklık ile tanıştıktan sonra başka bir ürün kullanmak istemeyebilirsiniz. Özellikle kuru ve hatta egzama eğilimli ciltlerin çok rahat kullanabileceği bir içerik. İçeriğindeki retinoic asit (tretinoin olarak da adlandırılır) sayesinde pürüzsüz ve nemli bir cilt yüzeyi sağlarken, kızarıklıkların ve cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda anti-aging etki de yaratır. Bir diğer yandan yine içeriğinde bulunan A ve C vitaminleri sayesinde hem ciltteki akne ve siyah noktaları azaltır, hem de parlak ve canlı bir cilt görünümü yaratır. Güneş koruyucusu ile desteklendiğinde sağlıklı bronzlaşmanıza yardımcı olacaktır.

Bu çok etkili ve besleyici yağ nasıl kullanılır?

Diğer bütün esansiyel yağlarda olduğu gibi bir baz yağ ile birlikte kullanmakta fayda var. Aynı şekilde, organik yağlar güçlü içeriklere ve etkilere sahip olması dolayısıyla alerjik yapıdadırlar. Bu nedenle yüzünüze bu ürünü uygulamadan önce boynunuzun veya bileğinizin küçük bir bölümünde bir gün önce ufak bir uygulama yaparak alerji testi yapabilirsiniz. Kızarıklık veya küçük atmalar yapmaması durumunda akşamları temiz cildinize bakım serumu olarak uygulayabilirsiniz.

Evde hazırlayacağınız doğal formül konusunda endişeleriniz varsa (bu konuda eğitimli değilseniz veya konuyla ilgili uzman birinden kesin bir reçete almadıysanız, evde karışım hazırlamanızı kesinlikle önermem) doğal içeriğe sahip, kuşburnu çekirdeği yağı ile hazırlanmış çok güzel serumlar piyasada bulabilirsiniz.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: MindBodyGreen, Live StrongSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP