Bedenimizin içinde çakralar olarak adlandırılan enerji noktaları bulunur. Bu noktaların tıkanması, genel enerji akışımızın bozulması, çeşitli hastalıkların atak yapması, mental ve ruhsal dengemizin bozulmasına neden olabiliyor.

Konuyla ilgili doğru bilgileri almak için, Homemade Aromaterapi kurucusu ve aromaterapist Aslı San Bilgin ile görüşerek çakralarımızı uçucu yağlar ile nasıl dengelenebileceğini öğrendik! 

Çakralar vücudumuzun hangi bölgelerinde bulunur ve fonksiyonları nelerdir?

Çakralar vücudumuzun 7 temel enerji noktasında bulunuyor.

1. Çakra – Kök çakra: Maddi dünya ile olan bağlantı merkezimizdir ve kuyruk sokumumuzun hemen altında yer alır

2. Çakra – Çapraz merkez (Cinsel çakra): Cinsel enerjilerin ve yaratıcılığın merkezidir. Bikini çizgisi diyebileceğimiz bölgenin tam ortasıdır.

3. Çakra – Güneş sinirağı çakrası (Karın çakrası): Duygusal enerjimizi de yaydığımız güç merkezimizdir. Karın deliğimizin iki parmak üstüdür. İnsanlarla iletişime girme yeteneğimiz bu merkezden kontrol edilir. İçimizde parlamasına izin verdiğimiz ışığın miktarını belirler

4. Çakra – Kalp çakrası: Kalbin esnekliğini, ilişki kurma, dokunma yeteneğinin merkezidir ve iki göğsümüzün tam ortasındadır.

5. Çakra – Boğaz çakrası: İfade, iletişim ve esin yeteneğinin merkezidir. Boğazımızın orta noktasındadır.

6. Çakra – Üçüncü göz çakrası: Yüksek zihinsel güçlerimizin, entelektüel kapasitemizin, hafızamızın, irademizin ve bilince ulaşmanın merkezidir. İki kaşın arasındadır.

7. Çakra – Taç çakra: İlahi olanla iletişim merkezimizdir. Başın tepe noktasındadır.

Çakralarımızın tıkalı olduğunu nasıl anlarız?

Belirli bir çakrada dengeye ihtiyaç olduğunu, kronikleşmiş ve bizi yoran duygularımızı, düşüncelerimizi, yaşadığımız fiziksel rahatsızlıkları yani kendimizi gözlemleyerek bilebiliriz. Biz bunun için bir renk testi yapıyoruz ve daha sonra da sarkaçla kontrol ediyorum. Bana gelemeyen kişiler için bunu anlama yolları ancak kendilerini dinleyerek, hayatlarında fiziksel ve duygusal olarak iyi hissetmedikleri alanlara bakarak olabilir.

Hangi aromaterapi yağları ile çakralarımızı dengeleyebiliriz? 

Beş duyu organımız içerisinde bilinçaltımızı uyaran tek duyu koku duyumuz olup, bunun aracısı da uçucu yağ dediğimiz (yağların bu uyarıyı yapabilmesi için % 100 saf olduğundan emin olmanız gerekir) aromaterapik yağlar, kokulardır.

Vücudumuzdaki yedi enerji merkezini (çakralar); bedenimizi, zihnimizi ve bilinçaltımızı uyararak dengeye getirmemize yardım eden farklı uçucu yağlar vardır. Çakra yağlarını uygulama yolu; ilgili çakra noktasına günde bir kere (tercihen sabah kalktığımızda, güne başlarken) 3-4 saniyelik bir nokta masajı yaparak bilinç altımıza ben buraya çalışıyorum demektir. Daha sonra da gün içerisinde bu yağı parfüm gibi kullanarak, bileklerimize, burnumuza ve kulak arkamıza uygulamaktır.

Çakra dengesi sağlayan aromaterapik yağlar:

  • Sedir / Karanfil / Zencefil / Patchouli
  • Ylang-Ylang / Sandal Ağacı
  • Lavanta / Biberiye / Bergamot
  • Gülyağı
  • Okaliptüs / Adaçayı
  • Nane / Yasemin
  • Günlük (Frankincense)

Hangi renk hangi çakrayı temsil eder? 

Kokular gibi renkler de, ilgili çakrayı uyarıp dengelerler.

1. Çakra: Kırmızı

2. Çakra: Turuncu

3. Çakra: Sarı

4. Çakra: Yeşil – Pembe

5. Çakra: Açık mavi

6. Çakra: Koyu Mavi

7. Çakra: Mor

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP