Gün geçtikçe daha fazla bir biçimde yaşamımızın olmazsa olmazı haline dönüşen stres ve kaygı, uzun süreli ve sık tekrarlandığında zihin ve beden sağlığımızı tehdit etmeye başlar. Hayat kalitesini önemli ölçüde etkileyen kaygı, korku ve endişeli ruh hali tedavi edilmezse bir kabusa dönüşebilir. Uçucu yağlar da dahil olmak üzere birçok doğal yöntem ile stres ve kaygılarınızı azaltabilir, duygularınızın kontrolünü ele alabilirsiniz. Ancak doğal tedavi yöntemlerini bir uzman eşliğinde ve mevcut tedavinize ek olarak uygulamaya dikkat etmelisiniz 🙂

Sakinleş: Aromaterapik yağlar yanında!

Havaya salınan uçucu yağları teneffüs ettiğiniz zaman sinir sistemimiz sakinleşir. Zira teneffüs sırasında koku molekülleri burundan ilerleyerek beyni çeşitli reseptörleri vasıtasıyla etkiler, bunlardan biri de “duygusal beyin” olarak da adlandırılan limbik sistemimizdir. Limbik sistem, beynin kan basıncı, solunum, hafıza, stres seviyesi ve hormon dengesini kontrol eden bölgeleriyle doğrudan ilişkilidir.

Esansiyel (uçucu) yağlar nasıl kullanılır?

  • Uçucu yağ difüzörünü teneffüs ederek,
  • Masaj yaparak ya da
  • Banyo esnasında küveti doldurup birkaç damla damlatarak.

Anksiyeteye iyi gelen yağlar hangileri?

1. Lavanta

Tek başına kullanmak isterseniz sadece bir-iki damlası yeterli olacaktır. İyi bir uyku uyumanıza yardımcı olan bu yağ, kan basıncını düşürmeye ve depresyonu azaltmaya yardımcı olur.

2. Papatya

Sakinleştirici ve huzur verici bir kokuya sahip olan papatya, gergin ve endişeli halin azalmasına yardımcı olur. Pennsylvania Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, papatyanın antidepresan ve anksiyolitik (anksiyete giderici) etkiye sahip olduğu gözlemlendi.

3. Bergamot

Mutluluk, tazelik ve enerji veren bergamot yağını, elinize 2-3 damla kadar damlatıp ovuşturun ve yavaşça soluyun. Ayak bileklerinize ve midenize de hafifçe masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Kokusu çok naif olan bu yağı seveceksiniz!

4. Narenciye

Limon gibi narenciye türleri, modunuzu yükseltmeye ve zihninizi canlandırmaya yardımcı olur. Yapılan çalışmalarda, narenciye yağlarının yatıştırıcı etkiye sahip olduğu gözlemlendi.

5. Sardinya

Endişe, stres ve yorgunluğu azaltan bu yağ da tıpkı diğerleri gibi dikkatle kullanılmalı. 2015 yılında yapılan bir çalışmada, sardunya esansiyel yağının aromasının solunmasının ardından anksiyete semptomlarının derecesinin azaldığı gözlemlendi.

6. Acı portakal çiçeği (neroli)

Nadir esansiyel yağlardan biri olan neroli kan basıncını düşürmeye ve endişeyi azaltmaya yardımcı olur. 2014 yılında yapılan bir çalışmada ise, menopoz sonrası oluşan semptomları hafifleterek, cinsel arzuyu artırmaya yardımcı olduğu bulundu.

7. Ylang-ylang

Canlandırıcı ve aynı zamanda “romantik” olarak kabul edilen bu güzel kokulu bitki, yatak odası kokusu olarak tercih edilebilir. Ruh halinizi pozitif yönde etkileme özelliğine sahip olan bu esansiyel yağ, evinizde sakinleştirici ve rahatlatıcı bir atmosfer yaratmaya yardımcı olur. Özellikle losyonunuza birkaç damla eklediğinizde, zor bir günü kolay atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Kaynak: Alive, Popsugar

BLOOM SHOP