Kadınların birçoğu her ay, premenstrüel sendromu (“PMS”) ve menstrüasyon kramplarını yaşamaya alışkındır. Doğurganlığın bir belirtisi olan bu menstrüel döngü, beyin kimyasını etkileyip periyodların daha sancılı geçmesine neden olabiliyor.

Amerika’da bulunan Parsley Health’in kurucusu doktor Robin Berzin’e göre, “Bu belirtiler normal veya gerekli değildir. Şiddetli ağrıların altında, iltihaptan tiroide, insülin direncine, anksiyeteye ve kronik strese kadar birçok sorunun olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.” diyerek konunun araştırılması gerektiğine vurgu yapmakta.

Berzin, menstrüasyon kramplarının doğru bir beslenme planı uygulayarak, gereken vitaminleri alarak, egzersiz yaparak ve stres seviyelerini kontrol ederek önlenebileceğini belirtiyor. Menstrüasyon ağrılarının altında yatan gerçek neden araştırılıp, gerekli önlemlerin alınması ile birlikte daha iyi hissetmenize yardımcı olacak birtakım esansiyel yağlar da bulunmaktadır.

Aromaterapi, bitkisel tıbbın güçlü bir alt kümesi olup, bedeni fiziksel ve psikolojik yönleriyle bütünsel olarak ele almaktadır. Krampları hafifletip, hormonları dengelemeye yardımcı olan 5 aromaterapik yağı araştırdık.

Adaçayı yağı

Söz konusu kramplar ve PMS olunca aromaterapistlerin aklına ilk gelen elbette adaçayı yağı oluyor. Toprak kokusuna benzer aromasıyla antidepresan ve sakinleştirici etki yaratan bu yağ, kadınlık hormonlarını dengelerken rahmin gevşemesini de sağlıyor. Adet düzensizliklerinde, PMS’te ve menopozda etkili olan bu yağı ayçiçek yağıyla karıştırıp seyrelterek kullanın. Karın bölgesine saat yönünde dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın.

Turunç yağı

Sakinleştirici bir etki yaratan turunç yağı narenciye ailesinin en popüler yağlarındandır. Tatlı ve egzotik aromasıyla ağır toprak kokularını tamamlar. Ağrı giderici, spazm çözücü etkisiyle rahatlatırken enerji düzeyini de yükseltir. Otonom sinir sistemine etki eden bu yağın solunmaması gerekir. Stres ve kaygıları hafifleten turunç yağını ayağınızın iç kısmında oyuğu başladığı noktaya uygulayabilirsiniz.

Itır yağı

Sardunya ailesinden olan ıtır, hoş kokulu ve pembe bir çiçektir. Dişil enerjiyi temsil eder. Ağrı kesici özelliklerinin yanı sıra klinik anksiyeteyi düzeltmeye ve kan basıncını dengelemeye yardımcı olur. Terapötik açıdan güçlü olan bu yağı kullanırken sardunya yağı ile karıştırmakta yarar var. Hormonlardan kaynaklanan baş ağrısı yaşıyorsanız, baş parmağınızla işaret parmağınızın birleştiği noktaya bu yağdan sürerek bası uygulayın.

Fragonya yağı

Çok özel bir yağ, dengeli, hassas ama güçlü… Vücudun hormonal saatini düzenleyen bu yağ vücut ritminizi dengeleyecek. Analjezik etkiye sahip bu yağı PMS döneminde ve seyahate çıkarken yanınıza alabilirsiniz. 30 gr susam yağına yedi damla fragonya yağı damlatıp boyun bölgenize uygulayın.

Roma papatyası yağı 

Eski zamanlardan bu yana tedavi için kullanılan bu yağ kas spazmlarını ve krampları iyileştirmek için kullanılabilir. Elma aromasına benzeyen bu yağ listedeki diğer yağlarla mükemmel uyum sergiler. Bu yağdan bir-iki damlayı alt karın bölgesine sürün ve masaj yaparak yağı yedirin. Hepsi bu kadar kolay!

Kaynak: Parsley Health, Wise and Well

BLOOM SHOP