Kış ayları cildin en fazla kuruyup neme ihtiyacı duyduğu dönemlerdir. Hava kirliliğinin artışıyla da gözeneklerimiz daha hızlı tıkanır. Böylece geriye canlılığını yitirmiş soluk bir cilt kalır!

İşte tam da bu zamanlar için cildimizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlayıp, aynı zamanda yoğun nem verebilecek serum ve nemlendirici reçeteleri hazırladım. Doğal pazarlardan ya da aktarlardan yapacağınız malzeme alışverişinden sonra bu reçeteleri evde kolayca hazırlayabilirsiniz!

Serum

Nemlendiricilerden daha ince yapıda ve daha çok içeriğe sahip serumlar, cildin alt katmanlarına inerek derinden cildi besler ve iyileştirir. Cildinizin ihtiyacına göre (nemlendirme, anti aging, yapılandırma, yenileme, şekillendirme vs.) seçeceğiniz serumu düzenli uygulayarak cildinizi yapılandırabilirsiniz.

Evde cilt serumu hazırlama

Malzemeler

  • 4 yemek kaşığı (60 ml) jojoba yağı (nemlendirici ve cilde elastikiyet kazandırıcı etkisi vardır)
  • 7 damla lavanta yağı (cilt hassasiyetlerini giderir, iyileştirici ve sakinleştirici etkisi vardır)
  • 7 damla günlük yağı (cildin genç ve aydınlık gözükmesini sağlar)
  • 7 damla ıtır çiçeği yağı (cilde berraklık ve sağlıklı bir görünüm kazandırır)
  • 7 damla mür yağı (cilde dolgunluk ve genç bir görünüm kazandırır)

Hazırlanışı

Bütün malzemeleri 50 ml cam damlalıklı bir şişenin içine koyup çalkalayın. Her akşam yüzünüzü yıkayıp tonikledikten sonra bu serumu kullanabilirsiniz.

Nemlendirme

Cildin en önemli desteği nemlendiricilerdir. Yine ihtiyaca uygun, fazlasıyla su içeren ürünlerle cildi nemlendirmek gerekiyor. Ufak bir tavsiye vermek gerekirse, ben özellikle akşamları birkaç dakika masaj yaparak nemlendiriciyi cildime yediriyorum. Böylece yüzümdeki kan dolaşımı hızlanırken, nemlendiricim hücreler tarafından hızlıca emiliyor ve daha yüksek performans gösteriyor.

Evde nemlendirici hazırlama

Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı (45 ml) shea yağı
  • 1 çay kaşığı kakao yağı (doğal bir antioksidandır)
  • 1 çay kaşığı jojoba yağı (akne, sebum fazlalığı ve kırışıklıklarla savaşır)
  • 2-5 damla nane yağı (doğal bir sıkılaştırıcı etki yaratır ve fazla yağı kontrol altına alır)

Hazırlanışı

Katı halde bulunan shea yağı ve kakao yağını cam bir kabın içinde eritin. Erimiş yağların içine jojoba yağı ve nane yağını da ilave edip yaklaşık 10 dakika boyunca iyice çırparak karıştırın. Karışım 10 dakika sonunda kabarık bir krem kıvamına gelince cam bir kavanozun içine koyup kullanmaya başlayabilirsiniz.

Cildinizi çok fazla ürünle yormadan, doğru reçetelerle sağlıklı ve ışıl ışıl parlayan bir cilde sahip olmanız mümkün.

Yazarın diğer yazıları da ilginizi çekebilir:Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP