Her kadının kendine özgü bir güzellik anlayışı vardır mutlaka! Bazılarımız birkaç küçük dokunuşla kendini iyi hissederken, bazılarımız da daha çok ürün kullanarak kendini daha iyi hisseder.

Bana gelince; ben hafif dokunuşlardan ziyade iyi içerikli ürünleri araştırıp, farklı ürün çeşitleriyle kendime en çok yakışanı bulmayı bir hobi edindim. Uzun yıllardır kozmetiğe olan merakımı da, daha doğal ürünleri kullanmak ya da onları ortaya çıkarmak üzerine perçinledim.

Henüz kendi doğal makyaj malzemelerimi ortaya çıkaramamış olsam da, güzellik anlayışımı daha doğal olandan yana tercih edip, güzellik rutinimi de kendi hazırlamış olduğum ürünlerden oluşturmaya yöneldim. Temiz cilt konusuna son yıllarda daha çok kafa yorduğum için doğal ve temiz içerikli reçeteleri birkaç küçük alışverişle oluşturabildim. İşte temizleme ve tonik için hazırladığım doğal reçeteler!

Temizleme jeli formülü

Sabah ve akşam cildinizi uygun bir temizleyici ile temizleyin. Dikkat etmeniz gereken nokta, cildi fazla kurutmamak ve yağlandırmamak. Aksi halde çok kuru ciltte nemsizlikten dolayı kızarıklık oluşur, çok yağlı ciltte ise sivilce ve siyah nokta oluşur.

Malzemeler

  • ¼ su bardak likit kastil sabun veya organik zeytinyağı sabunu,
  • ¼ su bardak organik papatya çayı,
  • ¾ çay kaşığı baz yağı (cildinize iyi gelen bir baz yağı olabilir, tatlı badem, fındık, üzüm çekirdeği veya avokado gibi),
  • 8 damla saf uçucu yağ (cilt tipinize uygun olarak sivilceli ciltler için çay ağacı, kuru ciltler için havuç tohumu yağı, hassas ciltler için lavanta yağı gibi)

Hazırlanışı

Papatya çayını demleyip soğuttuktan sonra, bütün malzemeleri cam bir kap içinde homojen bir şekilde karıştırın ve cam bir şişenin içine doldurun. Serin bir ortamda bitene kadar sabah akşam kullanabilirsiniz.

Tonik formülü

Temizlenmiş cildi mutlaka tonik ile arındırıp, kalan makyaj ve kiri temizlemek ve gözenekleri açarak serum ve kremlere baz hazırlamak gerekiyor.

Kullanılabilecek en güzel doğal tonik gül suyu. Ancak cildinizin çok problemli olduğu dönemlerde, daha yoğun ve derinlemesine bir temizlik ve arındırma isterseniz, bir ölçü evde hazırlanmış elma sirkesi ve 2 ölçü temiz suyu karıştırıp tonik olarak kullanabilirsiniz.

Doğal bir antiseptik olduğundan sivilce ve siyah noktaları yok ederken, asidikliği sayesinde ciltte oluşan koyu lekelerin, sivilce izlerinin ve güneş yanıklarının rengini açar. Ancak, elma sirkesinin yüksek asidik içeriğinden dolayı düzenli kullanımda cildi yıpratma ve inceltme olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle problemli dönemlerde böyle yoğun bir formül kullanmayı tercih ederken cildin daha sakin olduğu günlerde sadece gül suyunu tonik olarak kullanmak yeterli olacaktır.

Cildin bütününün iyi olması, sadece ufak leke ve sivilceler olması durumunda bölgesel uygulama yapmanız da uygundur. Uygulama sonrasında dışarı çıkarken güneş kremi kullanmayı unutmamak gerekiyor.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP