Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalara göre; saç kökleri ölmüyor, uykuya geçiyor! Yani dökülen, küsen veya kopan saçları tekrar kurtarabilirsiniz. Doğru teknikleri düzenli uygulayarak gür ve canlı saçlara sahip olabiliriz. Yakın zamanda bu teknikler arasında en fazla adını duyuran ve etkisi en yüksek olan bakım; “kemik iliği bakımı” bu hafta radarımıza takıldı!

Cildin, saçın, kemiklerin, kasların kısacası vücudun elastikiyetini, kalitesini, gücünü ve direncini sağlayan en önemli protein kolajendir. Kolajen, vücutta kendiliğinden bulunup üretilmesine rağmen yaşlanmanın ve yetersiz beslenmenin sonucu olarak azalır. Zaman içerisinde çok fazla kimyasal işlem görüp yıpranmış olan, yaşın getirmiş olduğu yorgunluğu yaşayan, dökülen, deri rahatsızlıkları yaşayan saçları kemik iliği bakımı ile onarıp, eskisinden daha sağlıklı hale getirmek mümkün.

Kemik iliği bilindiği üzere yüksek lifli ve içeriğinde doğal olarak kolajen barındıran bir protein. Saç derinize masaj yapılarak uygulanan kemik iliği ile kan dolaşımınız hızlanır, hücrelerinizin yenilenmesi artar, saç derinizin ihtiyaç duyduğu protein ve besinler enjekte edilmiş olur. Böylelikle saç kalitesi ve esnekliği artar.

Kemik iliği nasıl hazırlanır?

Kasaplardan alabileceğiniz ilik içeren topuz kemiğini derin bir tencereye koyup üzerini kapatacak kadar kaynamış su ve kabuğu ile beraber dilimlediğiniz 1 limonu 2-3 saat pişirin. Limonun etkisi ile ilik kemikten çıkacaktır. Pişirdikten sonra süzerek kullanacağınız kadarını buzdolabına koyup, kalanını her uygulamada ihtiyacınız olacak ölçülerde kaplara koyup derin dondurucuya kaldırın. Böylece uygulamadan birkaç saat önce bir kalıp çıkarıp eriterek kullanabilirsiniz.

Kemik iliği bakımını kimler kullanmalı?

  • Sağlıksız ve sönük saçlara sahipseniz,
  • Saç dökülmeleriniz artmışsa,
  • Saçlarınızın uzama hızını arttırmak istiyorsanız,
  • Kepeklenme ve bunun gibi saç derisi kuruluğu problemleri yaşıyorsanız,
  • Yanlış kuaför uygulamaları dolayısıyla saçlarınızda kopma, yanma veya kırılma problemi oluştuysa bu bakımı uygulayabilirsiniz.

Kemik iliği ile saç maskesi

Kemik iliği maskesi için ihtiyacınız olan malzemeleri aşağıda listeliyorum. Miktarlar sadece bir maske içindir. Her uygulama için taze maske hazırlamanızı tavsiye ederim.

Malzemeler

  • 200 gr ilikli sığır kemiği
  • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 1 yemek kaşığı Hint yağı
  • 5 damla çay ağacı yağı

Uygulama

Kemikleri haşlayıp iliğini çıkarın ve blenderdan geçirin. Daha sonra yağları içine ekleyip tamamen homojen hale gelinceye kadar karıştırın.

Çay ağacı yağı saç köklerinin temizlenmesini sağlarken maskenin kokusunu bastırmaya yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı ise saçları yumuşatıp ihtiyaç duyduğu vitamin desteğini sağlar. Hint yağı, saç tellerinin kalınlaşmasına ve saçın daha hızlı uzamasına destekçidir.

Karışımı önce saç diplerine masaj yaparak daha sonra da saç uçlarına eşit derecede olacak şekilde bütün saçınıza yedirin. Son olarak saçlarınızı toplayıp bone takın. Bone, maskenin kokusunu azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda saçlar bonenin altında ısınır ve maske incelerek daha hızlı emilir. Bu sayede de maskenin içindeki protein ve vitaminlerin etkisi artar.

Maskeyi saçınızda en az yarım saat beklettikten sonra tercihen parfüm, sülfat, paraben içermeyen organik bir şampuan ile saçınızı yıkayıp saç kremi ile nemlendirin. Duştan sonra birkaç damla argan yağını saç uçlarına serum olarak sürün.

Saçlarınızı kendi haline bırakmanız ve ısı uygulamamanız her zaman için en sağlıklı yöntem olsa da kurutmanız ve fönlemeniz gereken durumlarda makinenin en düşük ısı derecesinde saçlarınızı kurutarak şekillendirebilirsiniz.

3 veya 4 hafta saçlarınızı bu maske ile besledikten sonra saç tellerinin kalınlaşıp güçlendiğini, saçlarınızın parlaklığının ve kalitesinin arttığını gözlemleyebilirsiniz. Ancak en doğru sonuçları görmek için lütfen kürün tamamlanmasını bekleyin ve pes etmeden saç bakımı uygulamasına sonuna kadar devam edin. Çok işlem gören saçlar için 1. kürü tamamladıktan sonra saçlarınızın ihtiyacına göre 6 veya 8 ay içinde 2. küre başlayabilirsiniz.

Saçlar için proteinin önemi yadsınamaz. Bu nedenle sağlıklı saçlar için protein ağırlıklı beslenmeli, saçları her zaman yeterince nemlendirip beslemeli ve saç bakımını mutlaka protein bakımından zengin organik içerikler ile yapmalıyız. Umarım uygulama sizler için de fayda sağlar ve sağlıklı, gür saçlara sahip olursunuz. Güzel ve mutlu günler dilerim.

BLOOM SHOP