Birçoğumuzun ergenlikten itibaren ortak problemi olan sivilce ve sonrasında bıraktığı izler, cildimizin temiz görüntüsüne gölge düşürmekte. Dönemsel hormonal değişikliklerden ya da yanlış beslenmeden kaynaklanan akneler çoğu zaman da yanlış ürün kullanmaktan dolayı oluşabiliyor. Sivilcelerden kurtulabilmenin en önemli kuralı ise herhangi bir ürünü ya da maskeyi kullanmadan önce cildimizi iyi tanımak ve güven duyacağımız bir uzman tavsiyesi ile sorunun kaynağını araştırmak.

Peki sivilce neden oluşur?

Vücudunuzdaki yağ, tüm bedeninizde hareket eder. Herhangi bir yerde tıkanıklık ya da yoğunluk olursa bu sivilceye neden olur.

Gözeneklerin tıkanmasına neden olabilecek 3 durum:

  • Cildinizin ürettiği fazla yağ miktarı ile ölü cilt hücrelerinin karışması.
  • Tıkanıklığa sebep olabilecek ürünler kullanmak.
  • Tıkanmış kıl foliküllerinin kolayca enfeksiyona dönüşmesi.

Evde hazırlayabileceğimiz doğal maske tarifi

Cilt lekelerinizi giderip, cildinize aydınlık ve canlı bir görünüm sağlamaya yardımcı olacak bir maske tarifi hazırladım size!

Bentonit kil

İçeriğinde yüksek miktarda magnezyum, potasyum ve kalsiyum içeren bu kil, tıkanmış gözenekleri temizler ve sıkılaştırır. Yeni sivilce oluşumunu engellerken, mevcut sivilcelerin küçülmesini ve de yok olmasını sağlar. Ayrıca sivilce lekelerinin rengini gözle görülür bir şekilde açar. Çok fazla mineral içeriyor olmasından dolayı, cildin gençleşmesini ve kırışıklıklardaki görünümün azalmasına da yardımcı olur.

Aktif karbon

Doğal olmayan ancak doğal ve bitkisel kaynaklardan elde edilen bir karbon çeşididir. Özellikle bitkilerden ve Hindistan cevizi kabuğu gibi doğal içeriklerden elde edilen karbonların içeriğindeki alkaloitlerin, gözeneklerdeki fazla yağ ve sebumu emici etkisi vardır. Aktif karbon, cildi derinlemesine temizler ve arındırır. Ayrıca cilt rengini açarak ve cilde aydınlık bir görüntü verir.

Hibiscus tozu

Hibiscus çiçeği yüksek miktarda C vitamini içerir. Bu nedenle cildi besler ve canlandırır. Ayrıca, hibiscus içeriğindeki asitler dolayısıyla da cilt yüzeyinde hafif bir soyucu etki yaratarak ölü derinin atılmasına yardımcı olur.

Lavanta tozu

Lavanta cilt için kullanabileceğiniz en etkili bitkilerden biridir. Hassas ciltleri yatıştırırken, antiseptik etkisi sayesinde sivilce ve sivilce lekelerini tedavi eder. Ayrıca, nemlendirici içeriği sayesinde egzama ve kurulukla da savaşır. Aynı zamanda, içeriğindeki yüksek vitamin ve minerallerden dolayı cildi besler ve elastikiyet kazandırır.

Papatya

Papatya çayını hem içerek hem de cildinize uygulayarak iyileştirici etkisinden faydalanabilirsiniz. Sivilcelerinizi kurutur, lekelerinin rengini açar, cilde aydınlık bir görünüm verir, cildi besler ve nemlendirir.

Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı bentonite kil
  • 5 kapsül aktif karbon (eczanelerden aktif karbon veya aktif kömür adıyla temin edebilirsiniz)
  • 1 yemek kaşığı hibiscus tozu (aktarlardan temin edeceğiniz kurutulmuş hibiscusları blenderdan geçirerek toz hale getirebilirsiniz.)
  • 2 yemek kaşığı lavanta tozu

Yapılışı

Bütün malzemeleri karıştırıp cam bir şişe içine koyun. Süreç boyunca metal malzemeler kullanmamanız gerekiyor. Çünkü, bentonit kil metal ile tepkimeye girer ve maske içindeki etkisi azalır. Karıştırmak ve muhafaza etmek için cam, porselen ve tahta ürünler kullanabilirsiniz. Karışımı serin ve kuru bir yerde muhafaza ediniz.

Cam şişede sakladığınız karışımdan yeterli miktar alıp bir kasede su ile maske kıvamına getirin. Mevcut sivilcelerinizi kurutmak amacıyla su yerine soğumuş papatya çayı ile de maskeyi hazırlayabilirsiniz. Haftada bir defa uygulayacağınız bu maskeyi 10 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Daha sonra cildinizi gül suyu toniğiniz ile yatıştırdıktan sonra nemlendirebilirsiniz. Dışarı çıkarken mutlaka güneş koruyucu krem sürmeniz gerekir. Aksi halde sivilce lekelerinden kurtulduğunuz cildinizde, güneş lekeleri oluşabilir. Güzel ve sağlıklı ciltler dilerim!

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP