Instagram @thehautepursuit

Şehirden uzaklaşıp, kar tatili kaçamağı yapmak için iyi bir dönemdeyiz! Kayak yapmak, dağ manzarasına karşı sıcacık bir salep içmek ya da kardan adama yapmak… Bu dönemde ruhunuza daha iyi gelen başka bir aktivite olabilir mi?

Ruhumuzu beslerken unutmamız gereken önemli bir konu daha var; o da cildimiz! Kar yoğun özellikle yüksek bir noktada iseniz rüzgar ve soğuk havanın etkisiyle cildimiz normalden daha fazla kurur ve tahriş olabilir. Hatta güneşin etkisiyle, güzel bir kar yanığı da yaşayabilirsiniz. Peki cildimizi kar tatilimiz öncesi nasıl hazırlamalı ve tatil esnasında nasıl korumalıyız? İşte sizin için hazırladığım tüyolar!!!

Kar tatili öncesi

1. Nem maskesi

Cildiniz soğuğun altında normale nazaran daha fazla kuruyacak. Bu nedenle gitmeden önce mutlaka nem maskesi yapıp cildi sağlıklı nem seviyesine ulaştırın. Bu konuda dışarıdan alabileceğiniz çok güzel ve temiz içerikli ürünler olmasının yanı sıra evde de maske hazırlayabilirsiniz.

Ezilmiş yarım avokado içine damlatacağınız birkaç damla lavanta yağını yüzünüze ve boynunuza sürüp 20 dakika bekleyin. Sonra yıkayın ve üzerine nemlendirici sürün. Akşam yatmadan önce yapmanız gece çalışan hücrelerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin daha hızlı emilmesini sağlayacaktır.

2. Göz çevresi ve dudak bakımı

Kışın özellikle göz çevresi ve dudaklar daha fazla kurur. Tatile gittiğiniz zaman, kabuk kabuk kuruyup yaralanmaması için dudaklarınızı yoğun bir nemlendirici ile nemlendirin.

Tatlı badem yağı ve Hindistan cevizi yağı bu konuda size yardımcı olacaktır. Göz çevresi için ise, kullanmış olduğunuz göz kremini yoğun bir maske gibi uygulayıp, 15 dakika beklettikten sonra pamukla nazikçe silebilirsiniz.

3. Vücut bakımı

Vücudunuz kış aylarında sürekli kalın ve kapalı kıyafetler giymekten, hem de soğuktan dolayı kuruyup kızarabilir. Her ne kadar kayak yaparken kalın giyinip derinizi koruyacak olsanız da, soğuk havadan fazlasıyla etkilenecek ve kuruyacaktır.

Tatile gitmeden önce Hindistan cevizi yağını masaj yaparak bütün vücudunuza yedirmeniz, kan dolaşımınızı hızlandırır ve gerekli vitaminlerin cilt tarafından daha hızlı emilmesini sağlar.

4. Saç bakımı

Saçlar, kışın rüzgardan, soğuk ve kirli havadan dolayı bahar aylarına göre daha fazla yıpranır. Bu yüzden kış ayları boyunca saçları nemlendirmek ve arındırmakta fayda var. Ancak bir süredir bu durumu ihmal ediyorsanız, tatil öncesi saçlarınızı canlandırmak için size birkaç tüyo verebilirim.

Aynı oranda Jojoba yağı, üzüm çekirdeği yağı ve argan yağını karıştırıp içine ikişer damla ardıç yağı, biberiye yağı ve lavanta yağı ekleyin. Hazırladığınız yağı, saç dip ve uçlarına sürün ve yaklaşık bir saat kadar bekletin sonra da yıkayın. Saçınızı yıkadıktan sonra ise sulandırdığınız elma sirkesi ile saç diplerinize sürebilir, biraz masaj yaptıktan sonra da iyice durulayabilirsiniz. Ben bu karışım çok faydasını görüyorum!

Kar tatili esnasında

1. Nemlendirici ve güneş kremi

Sabah kurutucu özelliği olmayan hassas temizleyici bir jel ile yüzünüzü yıkadıktan sonra yoğun kıvama sahip bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirin. Masaj yaparak uygularsanız, nemlendiricinin hızlı emilmesini sağlarsınız. Nemlendirici üzerine mutlaka güneş kremi sürün. Gündüz özellikle makyaj yapmamaya çalışın. Özellikle cildin daha hassas olduğu karlı ortamlarda, gözeneklerinizi bir de başka bir ürün ile kapatmamakta fayda var!

2. Göz çevresi ve dudak bakımı

Dudaklarınız için koruyucu ve yoğun nemlendirici özelliği olan balmlar kullanmak, etkisini kaybettikçe de tazelemek dudaklarınızın kuruyup çatlamasını önleyecektir. Ayrıca, dışarıdayken güneş gözlüğü kullanıp, ince ve hassas olan göz çevrenizi koruyabilirsiniz.

3. Vücut bakımı

Kayak pistlerine çıkmadan önce, tüm vücudunuza nemlendiricinizi sürün. Böylece derinizin kuruyup tahriş olmasını engelleyebilirsiniz. Mümkünse akşam yatmadan da aynı rutini tekrarlayın.

4. Saç bakımı

Hem saçı şekillendirmek hem de nemlendirmek için kullanacağınız birkaç damla Hindistan cevizi yağı ile saçlarınızı koruyabilirsiniz. Bu da, saçların soğuktan kırılmasını ve yıpranmasını önleyecektir.

Bu tüyoların yanı sıra bol su içerek, cildinizi içten nemlendirebileceğinizi de hatırlatmak isterim! İyi tatiller 🙂

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP