Fotoğraf: Hawtcelebs

Defile, gala ve ödül törenlerinde boy gösteren Hollywood yıldızları ve süper modellerin son zamanlarda uyguladığı bir saç trendi; XS kaküller! Göz alıcı kıyafetleri konuştuğumuz gibi bu son trend kakülleri de konuşmaya ve kullanmaya başlayacağız gibi görünüyor. Peki bu son moda saç kesim modelini nasıl kullanabiliriz?

Hangi yüz şekli?

Hatırlatmak istediğim en önemli konu, her saç modeli herkesin yüz yapısına uygun olmayabiliyor. Özellikle XS kakül iddialı, dikkat çekici ve yüzü tüm hatlarıyla ortaya çıkaran bir model. Bu yüzden yüzünüzün küçük, ince yapılı ve alnınızın da dar olmaması gerekir. Normal kakül uzunluklarına göre kısa olacağından dolayı, dar alınlarda, kaş ile kakül arasındaki mesafe çok az olacağından istediğiniz görünümü elde edemeyebilirsiniz.

Hangi saç tipi?

Bu modelde en önemli diğer bir unsur da saç şekliniz. Düz ve dalgalı, yumuşak ve şekil alması kolay saçlar bu modeli çok rahat kullanacaktır. İnce telli ve uysal saçlar bu modeli duştan sonra çıkış yönüne göre şekil vererek kurutup bir sonraki duşa kadar rahatlıkla kullanabilir. Ancak kalın telli, kıvırcık ve asi saçlar için bu model biraz zorlayıcı olabilir.

Normal saç kesimlerine göre daha çok kuaförü ziyaret etmenizi gerektiren bu model, uzadıkça formu bozulup ara boyda kalacağı için düzenli olarak uçlarından kestirmek ve düzelttirmeyi de gerektirebilir.

Bu kadar kısa kaküller, hacimsiz olacağı için saçlarınızın da aynı şekilde kabarmaması, yumuşak ve düz gözükmesi gerekir. Diğer türlü büyük bir tezat oluşturacağından dolayı istediğiniz görüntüyü elde edemeyebilirsiniz. Saçınızın asi olduğu ya da biraz daha yatıştırılması gereken durumlarda, avucunuza birkaç damla Hindistan cevizi yağı döküp, avucunuzda ısıttıktan sonra saçınızı şekillendirebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı ile saçlarınız sakinleşecek ve gün içinde beslenmeye devam edecektir.

Küçük bir tüyo: Saçınızı kestirmeden önce çıt çıt kaküller deneyerek, nasıl göründüğünüzü ve hissettiğinizi kontrol edebilirsiniz. Böylece saç şeklinizle kumar oynamadan önce, alacağınız riski ölçmüş olabilirsiniz 🙂

Bu riski alın ya da almayın, hepimizin her daim hatırlaması gereken gerçek; güzellik bizim en doğal ve gerçek olduğumuz halimizdir! Çünkü dış görünüşümüz sadece imajımızı oluşturur, bize ışıltı katan gerçek güzellik mutluluğumuzdur, bence 🙂

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP