Günlük yaşantımızda yüzlerce koku duyarız ancak bunların pek çoğunun bedenimizde nasıl bir tepki oluşturduğunun farkına bile varmayız. Aslında aromaterapi öz yağları sayesinde zihnimize ve beynimize etkide bulunup ruh halimizi ve davranışlarımızı değiştirmemiz mümkün. Örneğin nane aroması ile dinçleşebilir, narenciye ile duygularımızı güçlendirebiliriz. Biberiye yağı ise odaklanmamamıza ve hafızamızı güçlendirmemize yardımcı olur. Bu mucizevi esansiyel yağların farklı ihtiyaçlara yönelik ve kolay hazırlanabilen aromaterapi reçetelerini derledik.

Konsantrasyon için aromaterapi

Zihnimizin yorgunluğunu gidermek ve önemli bir konuya odaklanmak için bu özel yağ karışımını deneyin.

Okaliptüs

Mavi sakız olarak da bilinen okaliptüs yağı güçlü balzamik dokusuyla soğutucu bir etkiye sahiptir. Zihni temizler ve yoğunlaşmaya yardımcı olur. Ayurvedada uyuşukluk gibi sorunların çözülmesinde kullanılır.

Biberiye

Güçlü ve canlı bir kokusu vardır. Biberiye, bu keskin kokusuyla insanı kendine getirir. Antik Mısır’dan beri hafızayla ilişkilendirilmiştir. Shakespeare bile biberiyenin bu özelliğine atıfta bulunmuştur.

Greyfurt

Greyfurt, performansınızı artırır. Stresle ilişkili sinirsel tükenme ve endişe gibi sorunların etkilerini hafifletir. Zihinsel tıkanıklığın yükünü hafifletir.

Kullanım şekli

3 damla okaliptüs, 5 damla biberiye ve 7 damla greyfurt pamuklu fitil üzerine yerleştirilir ve inhalasyon şişesine yerleştirilir.

Harekete geçmek için aromaterapi

Verimliliği artırmak için doğal bir formül arıyorsanız bu karışım işinize yarayacak.

Nane

Mentol benzeri kokusu ve soğutma etkisi yalnızca baş ağrılarında etkili değildir. Nane yağı aynı zamanda ilham verir ve coşkuyu da tetikler. Eğer kendinizi uyuşuk, hareketsiz, enerjisi tükenmiş hissediyorsanız bu yağ çok işinize yarayacak.

Tatlı rezene

Apiaceae ailesinin bir üyesi olan rezene, potansiyelimizi ve yeni başlangıçları temsil eder. Meyan kökü gibi zihinsel blokajlarımızı harekete geçirir ve onları çözmeye yardımcı olur. Zihnin sıkıntıdan kurtulmasını sağlar.  

Kakule

Kakule baharatının yağı balzamik bir dokuya sahiptir. Hareketi teşvik eder. Zayıflayan konsantrasyonu güçlendirir, iyileştirir, yaşam enerjisini uyandırır. Endişelerinizi hafifletmekte de kakule yağından yararlanabilirsiniz.

Kullanım şekli 

10 ml cam silindir şişesine 3 damla nane yağı, 2 damla rezene yağı ve 4 damla kakule yağı ekleyin. Ardından, üstüne zeytin yağı doldurun. Bu karışımız bileklerinizin iç kısmına, boynunuza ve dilediğiniz nabız noktalarına uygulayın.

İç sesini dinlemek için aromaterapi

İnsanlar konuşurken siz başka dünyalarda mı geziyorsunuz? Bu formül tam size göre.

Hint tütsüsü

Topraklı ve odunsu tonlardaki bu kutsal koku, zihni bulanıklıklardan arındırarak huzuru teşvik ediyor. Daha bilinçli ve dikkatli olma becerisi kazandıran bu yağ meditasyonda da kullanılıyor.  

Vetiver

2 – 4 metre kadar derine inebilen vetiver bitkisinin köklerinden elde edilen bu yağın insanları yatıştırma özelliği vardır.

Ylang ylang

Ylang ylang yağı kalbi yatıştırır ve zihni rahatlatır. Görkemli bir çiçekten damıtılan bu yağ feminen enerjiyi temsil eder ve dikkati artırır.

Kullanım şekli 

2 damla vetiver, 5 damla Hint tütsüsü ve 6 damla ylang ylang yağını tatlı badem gibi taşıyıcı bir yağla karıştırın. Toplamda 30 ml’lik bir karışım elde edin. Bir miktar yağı avucunuza alıp derinize iyice yedirin ve son aşamada kulaklarınıza masaj yapın.

Biyolojik saatinizi yeniden kurmak için aromaterapi

Eğer kendiniz yorgun ve hırpalanmış hissediyorsanız canlandırıcı ve yatıştırıcı bir masaj yağı hazırlamaya ne dersiniz?  

Kırmızı mandarin

Bir şişeden yayılan narenciye kokusu ortamda bulunan herkesi rahatlatır ve sakinleştirir. İçinde bulunan linalol bunda oldukça etkilidir. Mandarin içinizdeki çocuğa seslenir.

Lavandin

Lavanta ailesinin bir mensubu olan lavandin bastırılmış enerjiyi serbest bırakmanıza ve hayal kırıklıklarını yok etmenize yardımcı olur.

Kullanım şekli

60 ml’lik bir kavanoza 15 damla mandarin ve 10 damla lavandin ekleyin. 1,5 çorba kaşığı deniz tuzu ve kahverengi şeker ilave edip şişenin kalan kısmını nemlendirici jojoba yağı ile doldurun. İyice karıştırın. Duş alırken tüm vücudunuza masaj yaparak uygulayın. Peeling etkisine de sahip olan bu karışım size zindelik katacaktır.

Etkili şekilde çalışabilmek için aromaterapi

Streslisiniz ve çok çalışıyorsunuz. Biraz yavaşlayın!

Siyah ladin

Siyah ladin yağı ormanların kokusunu taşır. Duygusal blokajları temizler, nefes alanınızı genişletir. Derin panik anlarında ve acelecilik hissinin ortaya çıktığı zamanlarda devreye girerek yatıştırır. Aynı zamanda endokrin sistemini de dengeler.

Limon

Güçlü bir antidepresan ve anksiyolitik özelliğe sahip olan limon yağı, odaklanma sorunlarına karşı birebirdir.

Beyaz gül

Narin ve tatlı bir kokuya sahip bu yağ ruhunuzu dengeler. Karışımlara eşsiz bir uyum katar. Cilt bakımı için mükemmel bir yağdır. Kalbinize hitap eder.

Kullanım şekli

60 ml’lik bir sprey şişesine 3 damla siyah ladin yağı ve 6 damla limon yağı ekleyin. Şişenin kalanını beyaz gül yağıyla doldurun. İyice çalkalayın, sonra yüzünüze ve dekolte bölgenize sıkarak keyfini sürün. 3-6 aya kadar saklanabilir.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP