Aynı karbonat gibi, esansiyel yağlar da hiç akla gelmeyecek faydalar barındıran harika yardımcılar. Esansiyel yağları rutin aromaterapi bakımınızda kullanabileceğiniz gibi, ev işlerinde de kullanabilirsiniz. Esansiyel yağlardan bizlere en çok fayda sağlayanlardan biri de çay ağacı yağı.

Çağ ağacı yağının cilt bakımı ve sivilce tedavisindeki rolü yadsınamaz. Ancak bu harika esansiyel yağın daha önce bilmediğimiz bazı faydaları da var! İşte evinizde çay ağacı yağından faydalanabileceğiniz noktalar.

Diş fırçası temizliği

Diş fırçanızın her daim temiz olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak ne yazık ki diş fırçasının üzerinde de bakteriler birikir. Diş fırçanızı temizlemek için bir bardak suyun içine 8 damla çay ağacı yağı koyun ve 20 dakika kadar bekletin. Daha sonra diş fırçanızı su ile temizleyin.

Böcek kovucu

Böceklerden kurtulmak için kimyasal içerikli ürünler kullanmak istemiyorsanız, çay ağacı yağı tam size göre! Kendi böcek kovucu spreyinizi yaratmak için 15 damla çay ağacı yağı, nane yağı, cadı fındığı yağı ve suyu karıştırın. Spreyinizi çocuklarınızın üzerine sıkmanızı tavsiye etmiyoruz, çünkü bu karışım çocuk cildi için fazla ağır olabilir.

Çamaşır seansı

Aynı diş fırçanız gibi, çamaşır makinenizde de bakteriler birikebilir. Birkaç ayda bir çamaşırda kullandığınız deterjanın içine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu şekilde hem çamaşır makinenizdeki bakterilerden kurtulacak hem de çamaşırlarınıza hoş bir koku kazandıracaksınız.

Temizlik spreyi

Çok amaçlı bir dezenfektan için 10-12 damla çay ağacı yağını yarım bardak elma sirkesi ve iki bardak sıcak su ile karıştırın ve bir sprey şişesine koyun. Bu karışımı mermer ve granit yüzeylerinizde kullanmayın.

Bağışıklık güçlendirici

Çağ ağacı yağının içeriğinde bulunan terpinen 4-ol maddesi, onu harika bir bağışıklık güçlendirici yapıyor. Çay ağacı yağını grip sezonunda soluduğunuzda ya da cildinize uyguladığınızda, mikropların çoğalmasını engelleyebiliyorsunuz. Çay ağacı yağı bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor ve vücudu bakteri ve virüslerle savaşması için teşvik ediyor. İltihabı önlemek ve bağışıklığı güçlendirmek için 10-15 damla çay ağacı yağını bir buhar makinesi yardımıyla bulunduğunuz ortamda soluyun. Buhar makinesini 2 saatten daha uzun süre kullanmayın. 

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

BLOOM SHOP