Bugün pek çok kar gütmeyen organizasyon ve aktivist plastik kullanımına karşı halkı bilgilendirmeye yönelik farkındalık çalışmaları yapsa da, ne yazık ki dev endüstriler ve değiştiremediğimiz günlük alışkanlıklar her geçen yıl plastik tüketiminin artışına sebep oluyor. Kozmetik malzemelerinin ve tek kullanımlık plastik ürünlerin içindeki mikro plastik parçaları denizlere dökülüyor ve eko sistemimize geri dönüşü olmayan büyük zararlar veriyor.

Okyanuslardaki plastik birikimi bu hızla devam ederse, çok da uzak bir tarih olmayan 2050 yılına geldiğimizde okyanuslarda balıktan çok plastiğin olacağı öngörülüyor. Her birimiz günlük hayattaki alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Plastik şişe yerine cam şişe tercih etmemiz, plastik poşet yerine bez market çantası edinmemiz, plastik diş fırçaları yerine bambu olanları kullanmamız büyük farklar yaratacak olsa da, bu farkındalığı toplum genelinde yaratmak için büyük markaların da elini taşın altına koyması gerekiyor.

Plastik kullanımı ve geri dönüşümü üzerine güzel haber Head&Shoulders’tan geldi.

Dünyanın ilk geri dönüştürülmüş şampuan şişesi başlığıyla duyduğumuz bu global projede Head&Shoulders 100’den fazla STK ve 1000’den fazla gönüllünün yardımıyla denizlerden toplanan plastikleri kullanarak “Dünyanın İlk Geri Dönüştürülmüş Şampuan Şişesi”ni üretti.

Üretilen şampuan şişesi, CarrefourSA marketlerinde satışa sunuldu. Kampanyaya destek olmak isteyen tüketiciler için CarrefourSA marketlerinde plastik atık toplama üniteleri de yerini aldı.

İnsan ırkının sağlığını ve gezegenin kaynaklarını korumak adına yapılan bu global farkındalık çalışması oldukça olumlu. Büyük markalardan, kozmetik devlerinden ve plastik üretimi ile öne çıkan endüstrilerden de böyle güzel haberler gelmesini bekliyoruz!

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

BLOOM SHOP