Akademi ödüllü, belgesel filmi yapımcısı ve kendi adını taşıyan sürdürülebilir çevre vakfının kurucusu Leonarda Dicaprio, çevre konularına ne denli hassas olduğunu yeniden gözler önüne serdi!

Balıkçılığın sürdürülebilir şekilde icra edilmesi, kaynakların gelecek nesillere aktarılabilmesi anlayışından yola çıkan Leonardo Dicaprio, “LoveTheWild” adlı girişime yatırım yaptığını açıkladı.

Son derece kaliteli ve sağlıklı dondurulmuş gıdalar sunan bu girişim, çiftlik balıkçılığında sürdürülebilirliğin mümkün olduğunu, hormonsuz ve antibiyotiksiz üretim yapılabileceğini vurgulamakta.

Dicaprio’nun, bu firmayı keşfi ise deniz ürünleri girişimleri ile yatırımcıları buluşturan Fish 2.0 platformu sayesinde gerçekleşmiş. “Deniz ürünleri milyarlarca insanın en kolay ulaşabileceği protein kaynağı. Fakat küresel iklim değişikliği, aşırı avlanma ve denizlerin kirlenmesi sebebiyle okyanuslar ve canlıların doğal olarak varlığını koruması ne yazık ki giderek zorlaşıyor” diyor.

Gerçekten de deniz ürünleri çok sağlıklı bir protein kaynağı olabilir.

Barındırdığı Omega-3 yağ asitleri itibarıyla HDL, LDL ve total kolesterolü dengelemeye yardımcı oluyor. Deniz ürünlerinin haftada en az 250 gram tüketilmesi tavsiye ediliyor. Fakat ne yazık ki bu tavsiyelere kulak asan pek yok. Örneğin ABD’de yetişkinlerin yüzde 90’u tavsiye edilen miktarda balık tüketmiyor. 19 – 30 yaş arasındaki kadınların ise önemli kısmı ya hiç balık yemiyor ya da çok az tüketiyor. 

İzlenebilir ve şeffaf

LoveTheWild girişimi insanları sağlıklı koşullarda, çevre ve doğa dostu tesislerde, sürdürülebilir dünya kaygısıyla üretilmiş balık ve deniz ürünleri yiyebilmesi için adeta mücadele veriyor. Dondurulmuş deniz ürünleri sunarken “izlenebilirlik” kriterini göz ardı etmeyen firma, bu sayede uygulamalarının sürdürülebilir olduğunu şeffaf şekilde ortaya koyuyor.

Çizgili levrek, çupra, kırmızı alabalık, kedi balığı gibi balıkları, tüketicilere kaliteli deniz ürünleri seçimi konusunda destek olan Seafood Watch organizasyonu tarafından, Monterey Bay Akvaryumu’nda da yetiştiriliyor.

Ancak  ne yazık ki, dünyadaki balık çiftliklerinin birçoğu sertifikasyon konusunda yetersiz kalıyor. LoveTheWild şirketi ise balık çiftliklerini kendi web sitelerini ziyaret etmeye davet ediyor. Firma, bu sayede sürdürülebilir balıkçılığın yaygınlaşmasına destek olabileceğine inanıyor.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Eating Well, Inc

BLOOM SHOP