Yıl boyunca beklenen tatil zamanı geldi çattı! Bu zamanınızı lüks bir otelde geçirmek isteyip aynı zamanda ekolojik bir atmosferde dünyadaki karbon ayak izinizi azaltmayı da arzuluyorsanız, harika bir tatil yapabilmeniz için derlediğimiz lüks ekolojik oteller rehberine bir göz atın.

Valizleri şimdiden hazırlayın, iyi tatiller!

Kurà Design Villas

Fotoğraf: jacadatravel.com

Güney Pasifik kıyılarındaki Kosta Rika’da yer alan bu muhteşem otelin toplamda 8 suiti var. Şehir merkezinden uzaktaki yapı, göz alıcı panaromik okyanus manzarasına sahip. Sonsuzluğa uzanan havuzu ve harika manzarasının yanı sıra otelde enerji ve su tasarrufu yapılıyor; bu şekilde minimum seviyede karbon ayak izi oluşuyor.

Otelin kurucuları Martin Wells ve biyolog eşi Alejandra Umana, ekolojik bilinç ilkelerini bölgedeki yerel topluluklara da aşılayıp hem eğitim sistemini hem de bölgenin altyapısını geliştirmek için kar amacı gütmeyen bir kuruluşla ortaklık kurdular. Kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyor, öyle değil mi?

Nihi

Fotoğraf: jmakhospitality.com

Travel + Leisure tarafından yapılan bir oylamada dünyanın 1 numaralı oteli seçilen Nihi, Sumba adasında yer alan her şey dahil bir tatil yeri. Bu minnacık adanın en büyük işvereni olan tesis, Sumba Vakfı ile çalışarak yerel topluluğun su koşullarını, eğitimini ve sıtma önleme politikalarını geliştirmek için çalışmalar yapıyor. Bu mükemmel otel Bali adasından sadece bir tekne yolculuğu uzaklıkta!

Soneva Fushi

Maldivler… Dünya genelinde balayı çiftlerinin en çok sevdiği yer! Soneva Fushi işte tam da burada. Okyanus üzerinde villalar, plajda akşam yemeği ve deniz gezileri ile muhteşem bir tatil deneyimine sahne olan Soneva Fushi ile ilgili bilinmeyen şey, tesisin tüm faaliyetlerini sürdürülebilir şekilde gerçekleştirmesi. Soneva Fushi, bir UNESCO biyosfer rezervi olan Baa Atoll’un tepesinde bulunuyor. Bu nedenle çevre dostu olması tesadüf değil! Bilinen en önemli icraatları, buradaki cam fabrikasının atıklarını geri dönüştürmeleri.

Lefay Resort & Spa

Fotoğraf: oyster.com

Milano’dan sadece 2 saat uzaklıkta bulunan Lefay Resort & Spa, bir otelden ziyade tam bir wellness merkezi. Otelin çevresinde limon bahçeleri, Garda Gölü’nü çevreleyen küçük bir tarihi kasaba ve kocaman bir doğal park bulunuyor. Tesisin elektriği ve soğutma sistemi için karbondioksit emisyonunu azaltmayı amaçlayan biyokütle ve güneş panelleri gibi yenilenebilir kaynakları kullanılıyor. Üstelik su tasarrufu için de yağmur suyu biriktiriliyor. Mükemmel, değil mi?

The Brando

Fotoğraf: thebrando.com

Bu otel, lüks kavramının içinde bulundurduğu her bir öğeye sahip. Leonardo Di Caprio ve Johnny Depp gibi A sınıfı müşterileri ağırlayan otel, Pippa Middleton’ın da balayı mekanı tercihi oldu. Ancak 35 özel villanın bulunduğu The Brando’nun öncelikli amacı ünlüleri ağırlamak değil, karbon ayak izini olabildiğince azaltmak ve Fransız Polinezya adasındaki biyoçeşitliliği korumak.

Tesis, plajı bozmayan yenilenebilir veya geri dönüştürülmüş malzemelerle inşa edildi. Elektrik, güneş panelleri ve bir Hindistan cevizi yağı güç istasyonu üzerinden sağlanıyor. Soğutma sistemleri ise okyanustan geliyor. Otelin bir diğer meşhur ziyaretçisi de Barack Obama!

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:





BLOOM SHOP