Yaşasın! Tatil vakti geldi. Haziran’ın bence en güzel kısmı; hayalleri süsleyen, tüm sene bekleyip, yüze yüze kuyruğuna kadar geldiğimiz tatil planı. Tatil rüyasının içine daldığımızda; geç bir açık büfe kahvaltıyı, mayoyu çekip plaja koşmayı, akşamüstü güneşlenirken dünyanın en tatlı uykusuna dalmayı, odaya döndüğünüzdeki o ılık banyoyu, akşam yemeğine hazırlık, tiril tiril bir elbise ve geç saatlere kadar eğlenceyi düşlememek imkansız!

Tatil bavulu hazırlama

Yaz tatili için bavul hazırlamaya girişildiğinde insan bir an afallar, yaz çantamda neler oluyordu yahu? Ben her tatile çıktığımda eksiksiz bir bavul hazırladığımı zanneder, vardığımda ya parmak arası terliğimi ya da güneş kremimi yanıma almayı unuttuğumu fark ederim. Erken tatile çıkma şansı ile bavulumu çok yakında hazırladım, hazır detaylar aklımdayken sizinle de paylaşmak isterim.

  • 2 x 1 mantığı: Bir alt alıyorsam, 2 parça üst alıyorum. 1 şort x 2 T-shirt gibi, 1 jean x 2 bluz gibi… Kolay kirlenmeyen, kırışmayan her şeyi bu şekilde planlayabilirsiniz.
  • Yanınızda götürmek için seçtiğiniz her parça, birbiri ile kombinlenebilir olsun. “O şort, bu T-shirtle, bu T-shirt şu etekle, Cuma akşamı giyeceğim hırkayı, Pazar da şu kıyafetimle giyebilirim…’’
  • Tüm bunu yaparken etrafında oynayacağınız, birbirini tamamlayan 3 renk tonu seçin: siyah, kırmızı, krem gibi.

Tatil bavulu nasıl hazırlanır?

Zara, Mango, H&M

Burada gördüğünüz her şeyi çapraz kombin yapabilirsiniz: 3 alt x 6 üst = 18 kombin eder!

Bir de bunlara “giy, çık” basitliğindeki kozlarımız elbise ve tulumu da ekledik mi… Hem günlük hem şık seçerseniz; günün her saati ve her programına hazırsınız demektir.

Tümü H&M

Ve mutlaka yanınıza bir hırka veya ceket (en pratiği jean ceket) almayı unutmayın! İlla ki bir akşam serin olur ya da sahildeki balıkçı hafif yel alır.

Tatil bavulu listesi

Ayakkabıda 3 ana başlık var:

1. Plaja terlik

2. Tatil beldesinde dolaşmaya düz sandaletler veya hasır espadriller

3. Gece çıkmaları için şık bir ayakkabı. Bunlar olmazsa olmazlar.

Bir de bonus: Bu sezon çok moda olan bu terlikler…

Tümü Bershka

Çantada da 3 kategori mantığından devam:

1. Plajda ve gün içinde tatil beldesinde dolaşırken kullanmak için. Eminim ki bunda eliniz bu sezon her mağazada görmeye alıştığımız hasır çantalara gidecektir… 

2. Yolda yanınıza mutlaka en büyük veya hasar görmesini istemeyeceğiniz çanta olsun. Eğer hasır çanta götürüyorsanız, seyahatte elinizde size eşlik edecek çanta belli oldu.

3. Gündüz kısmını hallettik. Gece kısmına geldiğimizde; kıyafetlerde siyah, kırmızı, krem tercih etmiştik ya, çantada da bu renklerden gideceğiz. Kırmızıyı pas geçelim, siyah veya kremden ilerleyelim, daha güvenli…

Zara

Hani kıyafetlerde renk seçimimizi sınırladık ya aksesuarda da aynısını yapacağız.

Seçin: Altın, Gümüş, Roze?

Bu kararı verdikten sonra tüm takılarınızı bu renk çerçevesinde seçin. Anlaştık? Örneğin ben kırmızı, siyah, krem tonlarına en çok altın rengini yakıştırıyorum. Sezonun ‘in’ takılarından püsküllü küpeler joker parça, hemen çantaya!

Mango

Unuttum sanmayın; pek tabii ki plaj giyim!

Trendyol Milla

O zaman dans! Bavulu kapatma ve seyahate çıkma vakti geldi…

Şimdiden herkese iyi tatiller diliyorum!

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Zehra Elif Zevulun

Elif, ODTÜ İşletme ve University of Illinois Chicago MBA mezunudur. Uzun yıllar, uluslar arası şirketlerin pazarlama departmanında çalıştıktan sonra 2007 yılında moda internet sitesi, Zelfist.com’u kurmuştur. Website, sosyal medya ve Zelfist Youtube kanalının 300.000’e yakın takipçisi bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde Elele Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yürütmüştür. Hepsiburada’da Moda İletişim Müdürü...BLOOM SHOP