Kendinizi hediyelerle şımartmak ya da en sevdiklerinize yurtdışı seyahati dönüşünüzde ufak sürprizler mi yapmak istiyorsunuz? Bu hediye rehberi size ilham verecek.

Seyahat etmenin şüphesiz en iyi yanı yeni yerler keşfetmek ve yepyeni kültürlerle tanışmak. Yemek, sanat, müzik ya da moda açısından, seyahat, yeni deneyimler edinmenin en iyi yoludur. Çoğunlukla da bu seyahatler dönüşünde, arkadaşlara ve aileye dağıtmak için ufak hediyelik eşyalar getirilir.

Ancak belli bir süre sonra sıkıcılaşmaya başlayan magnetler ve kartpostallar yerine farkınızı ortaya koyacak hediyeler almaya ne dersiniz? İşte dünyanın dört bir yanından alabileceğiniz hediyelerden bazıları burada.

Bir dahaki sefere eve dönmeden önce o valizinizi toplarken, bunları da eklemeyi ihmal etmeyin.

Paris, Fransa – Nevresim

Fransız asaleti hep moda olmuştur. Caddeleri kaplayan en gözde moda evleri ve tatlı kaçamaklar yapmak için birebir olan pastaneler dışında Paris’in lüks ve zarif nevresim takımları da kaçırılmaması gereken detaylardan biri. Şehrin en kaliteli çarşaflardan yapılmış yatak takımları ile el yapımı ev eşyalarının satıldığı onlarca mağazası bulunuyor. Neredeyse her gece kullanılabilecek hediye almak, anıları canlı tutmanın en iyi yolu.

Nashville, USA – Beyaz barbekü sosu

Bu müzik şehri, acılı tavuk, büyük barbekü ve en önemlisi beyaz barbekü sosu gibi birçok güney mutfak lezzetine ev sahipliği yapmaktadır. Bu ağız sulandıran sos, baharatların verdiği acılık ve çırpılmış mayonezden gelen kremamsı lezzetin birleşiminden meydana geliyor. Bu sos, çok çeşitli yemeklere mükemmel bir şekilde uyar ve şehirdeki diğer dükkanların yanı sıra Martin’s BBQ’da de şişelenerek satışa sunulur. Evdeki her yemeğin yanında tüketebileceğiz bu sos, barbekü lezzetini Amerika’da değil evde de deneyimleyebilmenizi sağlayacak.

Kyoto, Japonya – Viski

Travel and Leisure

Japonya dünya çapında yapılan en iyi viski blendlerine sahip. En kaliteli alkol ürünlerinin üreticilerinden biri olan Suntory Toki’ye Kyoto ev sahipliği yapıyor. Her ne kadar Kyoto’da yiyecekler ve diğer kültürel zenginlikler ön plana çıkıyor olsa da, bu çoğu insanın daha keşfetme şansına erişemediği viskiyi kesinlikle edinmelisiniz. Şehirdeki en havalı kokteyl partilerini evinizde sunmak istiyorsanız bunu es geçmeyin.

Varşova, Polonya – Film posterleri

Muhtemelen odanıza en son bir film posteri astığınızda lise yıllarındaydınız, ama Polonya’daki film posterleri kesinlikle o hep rastladığımız türden posterlerden çok daha ince düşünülmüş dizaynlara sahip. Hep görmeye alıştığımız filmdeki ana karakterlerin kocaman fotoğraflarının birleştirilmesiyle yapılmış posterler yerine, Polonya’daki posterlerde çoğunlukla filmdeki gizli metaforlar ve soyut düşünceler resmedilmiş. Yolunuz Polonya’ya düşerse iç dizaynı da bozmadan duvarlarınıza renk katacak bu yaratıcı posterlerden edinmenizi tavsiye ederiz.

Marakeş, Morocco- Çiniler

Travel and Leisure

“Zellige” olarak adlandırılan hassaslıkla oluşturulmuş çini işi zeminler ve duvarlar Morocco kültürünün ve mimarisinin en göze çarpan özelliğidir. Her parça incelikle kesilip birbiriyle birleştirilerek ihtişamlı mozaikler oluşturuyor. Bu sanat, zemini süslemenin yanı sıra şömine arkasında veya boş bir duvarı görkemli bir sanat ziyafeti haline getirmek için kullanılabiliyor. Seyahat boyunca toplayabileceğiniz çini örnekleriyle Marakeş mimarisini evinize taşıyabilirsiniz.  

Endülüs- İspanya –Zeytin Yağı

Zeytin yağı denilince aklımıza ülkemiz ya da İtalya gibi yerler gelse de aslında dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi İspanya’dır. Endülüs Bölgesi tüm ülkenin zeytinyağı üretiminin 75%’inin yapıldığı yerdir. İspanyollar zeytinyağını sabahları tostlarına, akşamları mezelere ve ana yemeklere dahil neredeyse her yemeğe ekliyor. Endülüs tepeleri zeytinyağı ağaçlarıyla kaplı bir lezzet durağı adeta. İspanyol lezzetleri kazandığı ünün büyük kısmını zeytinyağına borçlu olsa gerek.

Cabarete, Dominik Cumhuriyeti– Mamajuana

“Mamajuana” adındaki bu yerel tat, kırmızı şarap, bal ve romun, yerel bitki kökleri ve ağaç kabuklarıyla harmanlanmasıyla elde edilen ve aynı zamanda afrodizyak etkileri olduğuna inanılan bir içki. Her harman özel olarak üretiliyor ve isteğe bağlı daha hafif veya daha yoğun olarak ayarlanabiliyor. Bu yerel içkiyi son dakika havaalanından da satın alabilirsiniz, ama daha güzeli tabii ki geziniz sırasında yerel dükkanlardan el yapımı olan bir şişe edinmek olacaktır.

Tokyo, Japonya – Lüks Moda Ürünleri

Paris, New York ve Milano bir yana, Tokyo tek başına modanın başkenti olmaya en yakın aday. United Arrow ve Kapital gibi birçok ünlü markaya ev sahipliği yapan Tokyo’da moda aşıklarının cenneti haline gelen alışverişe ayrılmış caddelerde kimsenin online olarak alamayacağı “statement” parçaları deneyerek satın alabilirsiniz.

Mendoza, Arjantin – Malbec şarabı

Arjantin Güney Amerika’nın en zengin kültürlerine sahip bir ülke. Arjantin dünyanın en büyük beşinci şarap üreticisi ve Malbec de şarabının en ünlü olduğu bölge. Mendoza’da da Arjantin şaraplarının yüzde altmışı üretiliyor. Her şişe zahmetli bir üretim sürecinden geçiyor. Bağlarında hassaslıkla hava şartlarına karşı korunma sağlanarak üretilen üzümler, Malbec şarabının lezzetinin anahtar noktası. Eve dönüşte yanınıza bir şişe Malbec şarabı alırsanız bu zahmetli sürecin ödülünü evinizin rahatında yudumlayabilirsiniz.

Moskova, Rusya- Dış giyim

Tahmin edeceğiniz üzere en soğuk iklimlerden birine sahip bu şehirde dış giyimin kalite üretilmesi pek de şaşırtıcı değil. Rusya’da votka gibi birçok ilgi çekici ürünler olsa da bunlardan en iyisi şüphesiz çetin tundra soğuklarından bile size koruyup sıcacık tutabilecek mantolardır.  Rusya ve soğuktan korunma deyince akla ilk gelen büyük kürk şapkalar ve kalın tüylü kulaklıklar olsa da günümüz modasının modern çizgileri en trend tarzlarda montlar ve paltolar yaratmaya devam ediyor. Rusya kadar çetin olmasa da buradaki kışlarda da gayet işinize yarayacak şık bir manto edinmek tarzınızı konuşturmanın en güzel yolu.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

BLOOM SHOP