Hiç algılarınızın kapalı olduğunu hissettiğiniz oldu mu? Beyninizin yeterince iyi çalışmadığını düşündünüz mü? Bu normal olmayan beyin sislenmesi (“brain fog”) konusunu son zamanlarda sık sık duymaya başladık. Asıl sebebi henüz tartışılırken, birçok araştırma bu duruma yaşam tarzı seçimlerinin sebep olduğunu açıklıyor.

Bu durumu tetikleyen faktörler nedir?

Uykusuzluk, aşırı stres, alerji, yetersiz beslenme, enflamatuar(iltihap), egzersiz eksikliği gibi nedenler enerjinin tükenmesine ve beynin sislenmesine neden olabiliyor. Son zamanlarda yapılan nörobilim araştırmalarında da beyin sisi yaşayan kişilerin testlerinde kronik yorgunluk, gluten intoleransı, fibromiyalji (kas iskelet sistemi ağrısı) veya nöropsikiyatrik bozukluklar geçirdikleri görüldü.

Zihin dağınıklığının tetikleyicileri bireyler arasında farklılıklar gösterirken, belli aromalar enerji yönünden dikkat çekici değişikliklere ilham veriyor ve zihnin bulanıklığını çözebiliyor. Araştırmalar, bitki özlü yağların, uyanıklığı arttırdığını ve zihinsel yetenekleri güçlendirdiğini söylüyor. Mesela, lavanta solumanın matematiksel hesaplama hızını arttırdığı ve molalar sırasında solunduğunda iş performansını yükselttiği görüldü.

Zihin dağınıklığıyla mücadele etmek, zihninizi canlandırmak ve enerjinizi arttırmak için bu 6 yağı deneyin.

1. Cajeput yağı

Çay ağacına bir alternatif olarak bilinen cajeput zihni deşarj eder. Batı herbalizminde nabzın hızlanması ve uyanıklığı arttırmasıyla ünlüdür.

2. Nane yağı

Çok güçlü bir yağ olan nane, mentol içerir. Zihni uyarmak için kullanılan nane odaklanma sorunlarına iyi gelir. Bazen beyin sisinde dayanılmaz migren ve mide bulantısı yaşanır, nane baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.

3. Biberiye yağı

Eğer beyin sisinden bahsediyorsak biberiyeden bahsetmeden geçemeyiz. Hafızayı kuvvetlendirip, zihin yorgunluğuna iyi gelir ve zihni yatıştırır. Canlı ve oksit bakımından zengin kokusuyla size iyi gelecektir. Solunduğu takdirde, bilişsel görevlerde hızı geliştirdiği bilinmektedir.

4. Adaçayı yağı

Lavanta adaçayı olarak da bilinen bu yağ taze ve otsu yapıdadır. Uyarıcılık ve soğutma gibi özellikleri vardır. Bilgi kavrayışına yardımcı olur ve hafızayı geliştirir. Klinik olarak alzheimer hastalarında hafızayı ve dikkati arttırdığı görülmüştür.

5. Tatlı fesleğen yağı

Oldukça rahatlatan ve enerji veren bir yağ olan tatlı fesleğen, konsantrasyon sağlamanızda etkilidir. Solunması halinde, sinüslerinizi bile temizler. Modunuzu olumlu anlamda değiştirmeye yardımcı olurken, aynı zamanda vücuttaki antienflamatuarı azaltır.

6. Mandarin yağı

Bazen mandalin veya kırmızı mandalina olarak geçen bu yağ, mutluluk ve pozitifliği teşvik eder. Her yaş için güvenli olan mandarin, tatlı narenciye kokusu ile yatıştırıcı ama canlandırıcıdır. Bir anti depresan olarak son derece etkilidir. Merkezi sinir sistemlerini yatıştırır. Stres ve hiperaktiviteyi yönetmeye ve  odaklanmanıza yardımcı olur.

Kaynak: webmd.com, umm.edu, mbg.com

BLOOM SHOP