Beden, zihin ve ruh sağlığı için bağırsak sağlığına da dikkat etmemiz gerektiğini artık birçoğumuz biliyoruz. Son yıllarda, artan beyin-bağırsak ilişkisi farkındalığı sonucunda, probiyotiklerin önemi çok daha sık konuşulmaya başlandı. Ev yapımı yoğurt, kefir, turşu ve kombuçyaları elimizden düşürmez olduk. Özellikle seyahat zamanlarında, bünyemizin hızlı adapte olabilmesi için ek destek olarak probiyotik şaselerinin ve çiğneme tabletlerinin desteğinden faydalanmaktayız. Peki, bağışıklığımızı yükselten, sindirim ve boşaltım sistemimizi düzene koyan, antidepresanlara alternatif olarak tavsiye edilen probiyotiklerin dış güzelliğimiz için faydası olduğunu söylesek? Güzel saçlar ve pürüzsüz cilt için probiyotik kullanımını araştırdık!

Probiyotiklerin cilde faydaları neler?

1930’lardan itibaren yapılan çalışmalarda bağırsak-beyin-deri ekseni teorisinde, bir kişinin duygusal durumunun (kaygı, depresyon ve stres gibi) mide-bağırsak sisteminin işlevlerini değiştirebileceğine ve zararlı bakterilerin oluşumuna neden olabileceği vurgulandı. Bu gibi durumlarda, cildin, akne, rosacea (gül hastalığı) ve egzama gibi iltihaplı rahatsızlıklar üretmeye başladığına dair tezler oluşturuldu.

Uzmanlar, bu durumlar neticesinde probiyotiklerin diyete eklenmesi gerektiğine karar vererek, kişilerin bağırsak sağlığı ve dolayısıyla vücut ve zihin sağlığını düzeltmeyi hedefledi. Birkaç maddede probiyotiklerin dış güzelliğimiz için faydalarını derledik.

1. Enflamatuar cilt koşullarını iyileştirir

Dermatolog Dr. Franziska Ringpfeil, probiyotiklerin, akne ve rosacea (gül hastalığı) gibi enflamatuar durumlarda hastalığın seyrini yavaşlatıcı bir etki gösterdiğini savunmakta. Amerikan Dermatoloji Akademisi tarafından yapılan bir çalışmada da, probiyotiklerin cilt üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu, bağışıklık sisteminin diğer canlı mikroorganizmalara saldırmasını engellediği ve böylece alevlenmeleri azalttığı ortaya konmaktadır.

2. Cilt bariyerini güçlendirir

Probiyotiklerin enfeksiyon tehdidini azalttığı ve cildin kötü bakterilere, kirliliğe ve serbest radikal hasarına karşı doğal savunmasını güçlendirdiği kanıtlandı.

3. Anti-aging etkisi yaratır

Probiyotikler nemin daha iyi emilmesini destekler ve yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardımcı olur. Laktik asit, kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur, gözenekleri sıkılaştırır, kuru ve donuk cildi iyileştiren peeling özelliklerini içerir. Ayrıca güneşten zarar görmüş cildi besleyen besleyici özellikler de probiyotiklerin içeriğinde mevcuttur.

4. Sağlıklı saç derisi oluşumuna yardımcı olur

Dr. Ringpfeil, saçlı deriye probiyotik içerikli ürünler uygulandığında, probiyotiklerin tahrişleri hafifletmesine ve hatta saç köklerini dolaylı olarak geri kazanmasına yardımcı olabileceğini belirtiyor. Yapılan bir çalışmada, probiyotik yoğurt ile beslenen kişilerin saçlarının daha gür ve sağlıklı çıktığı da gözlemlenmektedir.

Özetle sağlıklı bir bağırsak florası, tükettiğiniz bütün besinlerin içinde bulunan vitamin ve minerallerin emilimini sağlıklı bir şekilde yapacağı için, cildiniz ve saçınız için kullandığınız bütün besinlerin de faydasını görmeye başlayacaksınız.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP