Aktif karbonlar, Hindistan cevizi kabuğu, sert ve yumuşak odunlar, zeytin çekirdekleri ve karbonlu özel malzemelerden üretilir. Bu hammaddelerden aktif karbon üretilirken kimyasal aktivasyon veya yüksek sıcaklık buhar aktivasyon mekanizmaları kullanılır.

Gaz maskeleri ve su arıtıcılarında kullanılan bu saf siyah toz, aynı zamanda kapsül şeklinde satılır ve birçok cilt bakım ürününde de bulunur. Ancak bu maddenin faydalarından yararlanmak için yüksek fiyatlı güzellik ürünleri satın almanıza gerek yok.

Eczanelerde de bulabileceğiniz Hindistan cevizi kabuklarından yapılan aktif karbon kapsülleri ile bakım maskeleri ve içecekler hazırlayarak hem içten hem de dıştan güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. İşte aktif karbonu güzellik rutininize eklemek için nedenler:

Tamamen doğal içerik

Gelişen teknoloji ve artan farkındalık sayesinde hepimizin kullandığı ürün ve içerik sayısı arttı. Artık cilt problemlerimizi daha doğru tanımlayabiliyor ve gereken içerikli ürünü destek gerekmeden seçebiliyoruz. Aktif karbon hem doğallığıyla hem de çoğu cilt ve saç problemine ilaç niteliğinde oluşuyla kullandığınız ürün sayısını azaltacak.

Aktif karbon kullanarak daha az ürünle daha etkili sonuçlar almanız mümkün. Genelde kimyasal içerikli ürünleri cilde ve saç derisine sürmek zararlı sonuçlar doğurabiliyor. Kimyasalları ilaç şeklinde aldığınız zaman mide ve bağırsaktaki enzimler, bu zararlı bileşenleri kana karışmadan vücuttan uzaklaştırır ancak bunları derinize sürdüğünüzde direkt kana karışacakları için yan etkiler görmeniz daha muhtemeldir. Öte yandan aktif karbon, tamamen doğal olduğu için dolaşım sisteminize de asla zarar vermez.

Antibakteriyel ve antifungal özellik

Antibakteriyel ve antifungal özelliği sayesinde birçok cilt rahatsızlığının tedavisinde kullanılan aktif karbonu fazla yağlanma, sivilce, siyah nokta, irritasyona bağlı kızarıklıklar ve saç derisi pullanması gibi problemleriniz için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Gözenekleri temizlemenizi sağlar

Özellikle geniş gözeneklere sahipseniz siyah nokta ve sivilce problemlerinin en önemli savaşçısının derinlemesine cilt temizliği olduğunu bilirsiniz. Aktif karbon ile hazırlayacağınız maske, gözeneklerin içinde biriken kir ve yağı temizlerken, açılmış gözeneklerin sıkılaşmasını da sağlar.

Ciltteki yağlanmayı dengeler

Düzenli olarak kullandığınız kil maskenizin veya yüz yıkama jelinin içine aktif karbon eklerseniz, kısa bir zaman sonra cildinizdeki aşırı yağlanma azalır. Bu sayede sivilce ve siyah nokta oluşumu da engellenmiş olur.

Cildin nazikçe soyulmasını sağlar

Birçok soyucu ürün içeriğinde çevreye ve deniz canlılarına zarar veren maddeler barındırır. Aktif karbon, doğal yoldan peeling yaparken çevreye zarar vermez. Aynı zamanda yüzü sebum ve ölü deri hücrelerinden arındırır.

Aktif karbon, cildinizin ihtiyaçları doğrultusunda etkili bir soyma işlemi yapmak için çeşitli yağlar ile karıştırılarak kullanılabilir. Kuru cilt için bal veya jojoba yağı ile veya daha sert bir fırçalama etkisi için biraz şeker veya tuz ile kullanın. Uçucu yağlar bakterisit özelliklerini arttıracağından dolayı, cilt probleminize uygun olan yağlardan birkaç damla da ekleyebilirsiniz.

Beyaz dişler

Özellikle son yıllarda sosyal medyada yaygınlaşan siyah diş macunu videolarını hepiniz izlemişsinizdir. O görüntülerde kullanılan ve dişlerin beyazlamasını sağlayan içerik de aktif karbon. Diş doktorunuza danışarak belirli aralıklarda diş macununuzun üzerine aktif karbon ekleyerek dişlerinizi fırçalayın. Dişlerinizin beyazladığını ve parladığını göreceksiniz.

Temiz saçlar

Şampuanınızın içine aktif karbon ekleyip saçlarınızı yıkamanız durumunda, saç köklerinde birikmiş olan kimyasalların ve kirin temizlenmesini, saç derisinde oluşan irritasyon ve hassasiyetin azalmasını, aynı zamanda kepeklenme ve diğer problemlerin önlenmesini sağlayabilirsiniz.

Güzellik rutininize eklediğiniz bu içeriği aynı zamanda içerek de tüketebilirsiniz. Aktif karbonlu lezzetli ve görüntüsüyle herkesi şaşırtacak 2 tane içecek tarifi de hazırladım. Güzel ve mutlu günlerde tüketmeniz dileğiyle, afiyet olsun!

Aktif karbonlu limonata tarifi

Malzemeler

  • ½ lt. su
  • 1 organik limon
  • 1-2 yemek kaşığı akçaağaç şurubu veya bal
  • 1-2 kapsül veya çay kaşığı aktif karbon
  • 1 tutam kaya tuzu
  • Taze fesleğen, kekik veya biberiye (opsiyonel)

Hazırlanışı

Limonun suyunu sıkın ve bütün malzemeler ile birlikte bir şişenin içinde karıştırın. Servis ederken içine buz ve limon kabuğu rendesi ekleyebilirsiniz.

Aktif karbon latte tarifi

Malzemeler

  • 1 fincan yulaf, badem veya Hindistan cevizi sütü
  • 1 çay kaşığı veya 1-2 kapsül aktif karbon
  • 1 çay kaşığı akçaağaç şurubu veya hurma şurubu

Hazırlanışı

Bütün malzemeleri blenderdan geçirip 1 dakika mikrodalgada ısıttıktan sonra tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Kaynak: Hay Carb, Natural Living IdeasSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP