Hızlı değişen trendler, bir öncekinden çabuk sıkılmamızı yenisine de çabuk adapte olmamızı baskılıyor adeta! Aslında bence, esas olan “trend” değil kendine yakışanı ve zamansız olanı yapmak olmalı. Birçoğumuz da bu girdaptan sıkılıp kendine yakışanı bulmanın daha popüler bir trend olduğunu keşfedip, trendleri kovalamayı bıraktı.

Ancak özellikle güzellik dünyasındaki bazı gelişmeler zaman yönetimimizi, doğal güzelliğimizi ve uzun vade etkilerini koruyacak olan bakımları desteklemesi açısından trend listemizin başında geliyor. Biz kadınlar da, bu yenilikleri takip edip uygulamaktan kendimizi alamıyoruz.

İşte bu yılın güzellik trendleri

Az makyaj çok ten

En sevdiğimiz güzellik trendi bu oldu. Fondöten, pudra, kapatıcı, pişirme tekniği, aydınlatma, kontur derken sabahları yarım saati ayna karşısında geçiren ve sayısız kimyasal ürüne ciddi bir yatırım yapıp cildini yıpratan bir nesil yetişti.

Asıl merak edilen ise özellikle 20’li yaşlarında olan genç kadınların sırf trend diye cildine bu kötülüğü neden yaptığı? Kendini neden olduğundan daha yaşlı ve abartı gösterecek bir tekniği uyguladığı? İşte nihayet bu sene, özellikle Amerika’dan tüm dünyaya yayılan makyaj trendi out oldu. Yeni trend de çıplak cilt oldu. Sadece lekeleri ve cilt tonunu eşitleyeceğiniz çok az kapatıcılıkta bir ten makyajı belki gözlere ince bir eyeliner. İşte bitti!

Tek ürün çok içerik

Artık hepimizin zamanı çok değerli. Bu yüzden zamanı etkili bir şekilde kullanıp mevcut enerjimizle çok iş yapmamız gerekiyor. Cilt bakım ürünlerimiz de içerikleriyle bu gayemize ortak olmalı, değil mi? Kısaca tek bir nemlendirici ile anti-aging, nemlendirme, şekillendirme, sebum dengesi, gözenek sıkılaştırma, cilt tonu eşitleme gibi birçok etkiyi aynı anda sağlayan bir ürüne ihtiyacımız var.

Yapmanız gereken, temiz içerikli ve birden fazla etkiye sahip ürünler konusunda küçük bir araştırma yapmak. Hatta kendi ihtiyaçlarınıza uygun kendi serumunuzu bile hazırlayabilirsiniz. Sadece bu doğrultu da baz ve esansiyel yağları belirleyip, güvenilir oranda kendi karışımınızı hazırlamalısınız.

Saç aksesuarları

2018 yılıyla birlikte renkli, çıtçıtlı hatta 90’lar trendi olan claw cliplere (“kıskaç tokalar”) geri döndük. Açık ve doğal bıraktığınız saçlarınızda kıyafetinize ve modunuza uygun küçük, büyük, taşlı veya çiçekli tokalar ile trendi ve tatlı gözükebilirsiniz. Sadece saçlarınızı çok fazla çekiştirip sıkıştırmamaya çalışın. Aksi halde kopmalara ve dökülmelere neden olabilir.

Beslenme rutinine “super food” etkisi

Super food adı ile tanınan, yüksek besleyicili, vitamin ve mineral içeren besinler hem beslenme alışkanlıklarımızın hem de güzellik rutinlerimizin baş kahramanları. Örneğin yoğurt, kinoa, chia tohumu, yaban mersini, yeşil çay, brokoli, çilek, somon, ıspanak, yumurta… gibi. Bu besinler içten ve dıştan sağlığımıza olumlu olarak etki ediyor. Böylece cildimiz de içten kendini besleyebiliyor. Kullanacağınız ürünlerde temiz ve doğal içerikler arayarak sağlayacağınız faydalar neticesinde ışıltılı cilt ve saçlara sahip olabilirsiniz. Parlaklık, bu yılın başlıca trendleri arasında yerini alıyor!

Doğal saçlar

Kesimi ve şekillendirmesi ile doğal saçlar, asimetrik kesimler ve abartılı fönlere nazaran bu sene daha trend. Her zaman olduğu gibi doğallıktan ödün vermiyoruz! Saçlarınızı en kolay kullanabileceğiniz boy ve katlarda kestirip, duştan sonra ufak dokunuş ve doğal şekillendiriciler ile biçim verip kullanabilirsiniz. Güzel ve trend gözükmek bu kadar kolay işte!

2018 trendleri gösteriyor ki, güzel ve trend olmanın ilk koşulu doğal olmak!

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP