Cildimiz vücudumuzun en hassas ve en büyük organıdır. Derimizde yer alan hücreler büyük bir hızla yeniden oluşabilir ancak hem içeriden hem de dışarıdan maruz kaldığı yıpratıcı etkenler karşısında zaman zaman da zayıf düşebilir. Ancak temiz ve bilinçli beslenerek sağlıklı, parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olabiliriz.

Bazı yiyecekler güneşin ciltte yarattığı olumsuz etkileri azaltırken, bazıları da cildin güzel bir renge kavuşmasına yardım ediyor. Daha iyi, sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için A, C ve E vitaminleri, çinko, Omega 3 ve antioksidanlar açısından zengin olan gıdaları tüketmek gerekiyor. Cilde iyi gelen hangi besinleri tüketmemiz gerektiğini araştırdık ve sıraladık!

Balık

Sağlıklı bir bedene sahip olmak için tavsiye edilen yiyeceklerin başında her zaman balık geliyor. Balık, içerdiği Omega 3 yağ asitleri sayesinde iyi kolesterolün artmasını sağlıyor. Uskumru, somon, hamsi, alabalık gibi bazı türler Omega 3 yönünden çok daha zengin. Bu yağ asidinin cilt kanseri riskini azalttığı yönünde araştırmalar da mevcut. Ayrıca zararlı güneş ışınlarına karşı korunmaya da yardımcı oluyor.

Kabak çekirdeği

Sağlıklı bir cilt için ihtiyacımız olan en önemli minerallerin başında çinko geliyor. Kabak çekirdeği çinko yönünden oldukça zengin bir besin. Çinko cilt hücrelerinin rejenerasyonunu arttırıyor, C vitamini ile birlikte kolajen düzeyini korumaya yardımcı oluyor ve hücre zarını güçlendiriyor.

Turunçgiller

C vitamini cilt için önemli vitaminler arasında yer alıyor. Meyve ve sebzelerdeki tüm vitaminler elbette çok değerli ancak turunçgiller, sahip olduğu yüksek C vitamini oranıyla cilt için yararlı besinler listesinin ilk sırasında bulunuyor. Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, hücre içi dokularını, kas dokularını ve kan damarlarını oluşturan kolajen üretiminin önemli bir parçasını oluşturuyor. C vitamini cildimizi serbest radikallere karşı koruyor, antioksidan olduğu için yaraların ve ciltteki lekelerin hızlı iyileşmesini sağlıyor.

Yeşil çay

Antioksidanlardan bir diğeri ise yeşil çaydır. Yeşil çay bileşenleri kansere karşı cildi koruyor, kırışıklıkları azaltıyor.

Badem

Cildimizi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyan badem, E vitamini yönünden zengindir. Yaşlanma belirtilerini azaltırken antioksidan özelliğiyle tüm bedenimize iyilik aşılar.

Zeytin yağı

Ölmez ağacı olarak bilinen zeytinin altın renkli mucizesi zeytinyağı, tüm vücuda olduğu gibi cilde de en iyi gelen besinlerden biri. Ödem azaltıcı ve antioksidan özellikleriyle ciltte oluşan hasarların onarılmasına yardımcı olurken yeni hasarların oluşmasını da engelliyor. Tahrişleri ve iltihapları yok etmeye yardımcı oluyor. Cilde masaj yaparak uygulandığında ağrıları ve kırışıklıkları azaltıyor.

Brokoli

C vitamini ve E vitamini yönünden zengin olan brokoli, serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı cildimizi adeta bir kalkan gibi koruyor.

Tam buğday

Selenyum yönünden zengin tam buğday, cildimizin dış kısmında yer alan hücreleri güçlendirmeye yardımcı olarak cilt elastikiyetini artırıyor.

Az yağlı süt ürünleri

Cilt sağlığını doğrudan etkileyen A vitamini güçlü bir antioksidandır ve süt ürünlerinde bolca bulunur.  

Su

Cilt için en iyi gelen şeyin su olduğunu birçoğumuz unutuyoruz. Halbuki vücudumuzun ihtiyacı olan suyu yeteri miktarda tüketirsek cilt sorunlarımız da büyük ölçüde azalır. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan su, cildin pürüzsüz görünmesinin yanı sıra organlarımızın düzgün çalışmasını da sağlıyor. Bu yüzden her gün en az 1,5 – 2 litre su tüketmek gerekiyor.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Organic Facts, Medical News Today

BLOOM SHOP