Çikolata severleri çok mutlu edecek harika bir tarif, bounty bar! Adından yapılması zor gibi anlaşılsa da sadece dört malzeme kullanarak ortaya çok lezzetli ve sofistike bir tatlı çıkarabilirsiniz. Sonrasında kendinizi alamayacaksınız, bizden söylemesi  🙂

“Bounty bar” aslında şekerli, konsantre sütle hazırlanan ve içerisinde yüksek miktarda yağ barındıran paketli bir tatlı. Ancak her tarifin sağlıklısı mevcut! Sağlıklı bounty barlar doğal tatlandırıcı olan bal, Hindistan cevizi sütü ve bitter çikolata ile hazırlanarak çok sevilen lezzetleri bir araya getiriyor!

Tarifte bütün malzemelerin blender yardımı ile karıştırılması ve parçalanmasını tavsiye ediyoruz, ancak yemek yaparken metal kullanmak istemiyorsanız malzemelerin ince olması dolayısıyla tahta kaşık da kullanabilirsiniz. Biraz yorucu bir çalışma olacak olmasına rağmen, kalın bir tahta kaşık ve biraz da kol kuvveti ile malzemeleri homojen olarak karıştırıp, yoğun bir bar kıvam elde etmeniz mümkün.

Şimdiye kadar tattığınız en lezzetli ve pratik barı yapmaya hazır mısınız? O zaman tarifi paylaşıyoruz!

Malzemeler

  • 2 su bardak Hindistan cevizi unu
  • ¾ konserve kutusu kadar Hindistan cevizi sütü
  • 2 yemek kaşığı akçaağaç şurubu ya da hurma özütü (vegan değilseniz balda kullanabilirsiniz)
  • 200 gr ve %70 veya üzeri bitter vegan çikolata

Tarifi

Blenderın içine Hindistan cevizi ununu, sütü ve akçaağaç şurubunu koyup yaklaşık 30 saniye karıştırın. Malzemelerin ayrılması veya kenarda toparlanması halinde bir spatula yardımıyla karışımı homojen hale getirin.

Bütün malzemeler tamamen karıştıktan sonra 10 tane bar çıkacak şekilde karışımı bölün. El yardımıyla parçalara bar şeklini verip parşömen kağıdı serili tepsinin üzerine dizin. Derin dondurucu da şekillerini korumaları ve de daha serin bir lezzete dönüşmesi için yaklaşık 20 dakika kadar dondurun.

Bu arada, benmari usulü çikolatalarınızı eritin ve sos kıvamına getirin. Dondurucudan çıkardığınız barları chopstick yardımıyla 2 kenarından tutarak, eritmiş olduğunuz çikolata kasesinin içine koyun ve kaplayın. Tamamen çikolata ile kaplanan barları, tekrar parşömen serili tepsinin üzerine koyun.

Bounty barların üzerindeki çikolata donduktan sonra servis edebilirsiniz. Aynı zamanda barları, buzdolabında 5 gün kadar muhafaza edip tüketebilirsiniz. Afiyet olsun!

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Tarif, The Petit Cook’tan esinlenilmiştir.

BLOOM SHOP