Fotoğraf: semaine.com

Fransız kadınlarının çabasız güzellikleri ve abartısız hallerine aramızda özenmeyen var mı?

Son yılların trendi doğal güzellik akımının en iyi yol göstericisi Fransız kadınlarının, cilt bakım rutinlerini mercek altına aldım ve mini bir rehber hazırladım.

Öncelikle kullandığınız ürünlerin temiz içerikli olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Eczane markalarının çoğunun Fransız laboratuvarlarından çıktığını unutmayın. Pahalı kozmetik markalarının yerine doğal reçeteler veya dermokozmetik ürünler kullanmaya özen gösterin. Aynı zamanda bütün adımları yüz, boyun ve dekolte bölgenize uygulamayı ihmal etmeyin. İşte 4 adımda Fransız tarzı cilt bakım rutini!

1. Temizleme adımı

Fransız kadınları, cildi çok kurutan temizleyiciler yerine losyon veya köpük formundaki hafif ürünleri tercih ediyorlar. Gözeneklerin daha fazla yağ üretip akne ve sivilce oluşmasını engellemek için de micellar sular kullanıyorlar. Böylece cilt yüzeyinde biriken kiri ve fazla yağı temizleyip, cilt için gerekli olan nem ve koruma bariyerinin kalmasını sağlıyorlar.

2. Tonikleme adımı

Temizleme adımında olduğu gibi, cildi yormaktan çok arındırmaya yönelik ürünleri ve işlemleri tercih ediyorlar. Alkol içermeyen, cildi ferahlatan ve nemlendiriciye hazırlayan temiz içerikli bir tonik ile kalan kirden arındırıyorlar.

3. Serum adımı

Serum, Fransızlar için çok önemli ve etkileri dolayısıyla da çok sevilen bir ürün. Hatta uzun yıllar geleneksel reçeteler ile yapılan ampul serumların çok yaygın olarak kullanılan ürünler olduğunu biliyoruz. Fransız estetik uzmanlarının kendi özel ampullerini buz küpleri halinde müşterilerinde kullandığı ve yapılan uygulamanın etkisini arttırdığı da bilinen gerçekler arasında.

Fransız kadınları, serum seçimlerini genellikle cilt problemlerine uygun olarak yapıyor olsa da, ürünlerin içeriğinde yoğun nemlendirici olmasına özen gösteriyorlar. Özellikle Hyaluronic asit çoğu serumun ana maddesi veya yan içeriği olarak görülüyor.

4. Nemlendirme adımı

Hiçbir Fransız kadınını parlak ve yağlı bir cilt ile göremezsiniz. Genellikle yoğun nemlendirme özelliğini sahip, onarıcı ve parıldamayan nemlendiricileri tercih ediyorlar. Bu sayede hem mat hem de canlı bir görünüme sahip oluyorlar. Ayrıca bizlerin aksine SPF içerikli kremler tercih etmiyorlar. Güneşlenmek dışında güneş kremi kullanmadıklarını ve güneşin faydalarından maksimum faydalandıklarını düşünüyorlar. Bu konuya ne kadar katılırsınız bilmiyorum ama, ben güneşin zararlı UV ışınlarından korunmayı tercih ediyorum.

Aslında birkaç ufak tavsiye dışında, Fransızların bizlerden farklı yapmış oldukları herhangi bir uygulama olmadığını görüyoruz. Ancak çoğu Avrupalının yaptığı gibi Fransızlar da, hemen hemen her gün açık havada spor yapmaya, çoğu yere yürüyerek gitmeye, güzel havalarda parklarda güneşlenmeye ve sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorlar. Çünkü dışarıdan yaptıklarımız aslında cildimiz için çok ufak etkiler, önemli olan içeriden sürekli olarak desteklemek ve beslemek.

Mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP