Yaz sıcaklarının en yakıcı olduğu günleri yaşadığımız bu dönemde, güneşin tadını çıkarıp D vitamini depolarını doldururken, denizin tuzlu sularıyla da topraklanıp negatif enerjimizi atma imkanını yakalıyoruz. Ancak dikkat etmemiz gereken bir nokta var, o da birçoğumuzun korkulu rüyası güneş yanıkları!

Güneş yanıklarından korunmak ve oluşmuş yanıkları tedavi edebilmek için başvurabileceğimiz birkaç kolay ve doğal yöntemi derledim. İşte yapmamız gerekenler:

10:00 – 16:00 arası güneşlenmeyin

Saat 10:00 ile 16:00 arası güneşin en kızgın olduğu, UV ışınlarının en dik geldiği zamanlardır. Bu saatler arasında güneşlenmek hem cildinize ciddi zararlar verip lekeler oluşturacak, hem de güneş yanıklarının oluşmasına neden olacaktır. İşiniz veya bulunduğunuz konum nedeniyle bu saatler arasında dışarda iseniz, vücudunuzu koruyacak ince fakat örtücü kıyafetler tercih etmenizi ve en geç 2 saatte bir güneş kremlerinizi tazelemenizi öneririm.

Güneş kremi sürmeden dışarı çıkmayın

Güneş kremi cildinizi zararlı UV ışınlarından korurken, güneş yanıklarının oluşmasını da önler. Bu aşamada en az 30 SPF içeren bir güneş kremi kullanmanızı ve düzenli olarak tazelemenizi öneririm. Bronzlaşmak istiyorsanız güneş kreminizin üzerine çok hafif kakao ve havuç yağı sürebilirsiniz.

Bol su için

Bütün gün kızgın güneşe maruz kalmaktan dolayı vücut için gerekli olan mineralleri ve suyu terleyerek kaybederiz. Kuru ciltler lekelenmeye, çatlamaya ve hatta kızarıp yanmaya daha meyillidir. Bu yüzden gün içerisinde vücudunuzun kaybettiği suyu tamamlamak için 3 LT su içmeye özen gösterin. Diyetisyenler özellikle yaz döneminde günde 2 şişe maden suyu içmenin de, günlük mineral ihtiyacımızı karşıladığını belirtmekteler.

Güneş sonrası nemlendirici kullanın

After-Sun gibi formüller, epidermisin üst tabakasındaki ısıyı yakalayan ve derideki iltihap ve yanık hissini azaltıp, yumuşatıcı bir bariyer oluşturan zengin, tedavi edici yağlara sahip olan ürünlerdir. Bu nedenle güneşlendikten sonra alınan serin duşun üzerine sürülen bu kremler, güneş yanıklarını engelleyip, cildinizi sağlıklı ve nemli tutacaktır. Aynı zamanda, düzenli nemlendirilen cilt daha uzun süre bronz ve parlak kalır.

Aloe-vera jel kullanın

After-Sun veya diğer nemlendiriciler gibi kimyasal bir formül kullanmak istemiyorsanız, aloe-vera jeli hem güneş sonrasında hem de ihtiyaç halinde kızarık ve kuru cildinize uygulayabilirsiniz. Aloe-vera, cildi serinletip, beslediği için güneş yanıklarını hızlıca iyileştirme gücüne sahiptir. Özellikle silikon buz kalıplarında dondurduğunuz aloe-vera jeli küplerini, güneş yanıklarınızın üzerinde gezdirip uyursanız, sabah kalktığınızda, kızarıklıkların azalıp, yanma ve acı hissinin geçmiş olduğunu göreceksiniz.

Shea butter kullanın

Hem cilt hem de saçlar için en önemli besleyici yağlardan biri olan shea butter, diğer adıyla karite yağı, çok güzel bir güneş sonrası ve yanık tedavi kremidir. İçeriğindeki A, D ve E vitaminleri sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu nem ve besini sağlar. Cildi yenileme ve tedavi etme özelliğine sahip E vitamini ve nemlendirme sağlayan A ve D vitamini sayesinde en doğal tedavi edici organik yağlar arasındadır.

Aynı zamanda içeriğinde düşük oranda SPF barındırıyor olmasından dolayı, akşamüstü güneşlenmelerinde cildinizi korumak için de kullanabilirsiniz.

Bütün korunmalar ve güneş sonrası tedavilerin yanı sıra unutmamak gerekir ki, tatil dinlenmek ve eğlenmek içindir! Bu nedenle güneş için önlem almak yerine, önceliğiniz stresten uzaklaşıp arınmak olsun. Mutlu ve eğlenceli günler dilerim.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP