Tükettikleri haşlanmış pirinçler, yüksek antioksidan içeren matcha gibi bitki çayları ve uyguladıkları birbirinden farklı güzellik sırları ile Uzakdoğulu kadınlar tüm dünyanın ilgisini çekmeye başladı. Özellikle kağıt ve soyulan maskeler, pirinç suyu tonikler ve 7 adımda cilt tonikleme işlemi (“7 skin method”) gibi cilt pürüzsüzleştirme teknikleri ile birçoğumuzu bu furyaya dahil etmeyi başardılar. Sizin için kore cilt bakımı evde nasıl yapılır sorusunu araştırdık!

Kore cilt bakımı aşamaları

Tüm dünyanın bakım rutinini değiştirmeye başlayan Kore tarzı cilt bakımı rutini adımlarını yakından inceleyip, yeni güzellik sırları öğrenelim istiyorum. Aslında genel hatlarıyla hepimizin günlük rutininden çok farklı olmasa da, uygulama yöntemleri ve ürün özellikleri ile fark yaratmayı başarıyorlar.

1. Makyaj temizleme yağları

Güzel bir cildin olmazsa olmazı tabii ki temizliktir. Koreli kadınlar, cilt bakımlarına, yüksek oranda doğal içeriklere sahip olan makyaj temizleme yağları ile başlıyorlar. Yağın sökücü etkisi ile suya dayanıklı maskaralar dahil bütün makyajı cildi yıpratmadan temizliyor ve bu esnada ciltlerine masaj yapmış oluyorlar.

2. Su bazlı yüz yıkama jelleri

Cildi sağlıklı ve parlak görünen kadınların ortak özellikleri, su bazlı veya ince yapılı temizleyici jel kullanmaları. Yoğun içerikli ve kurutucu etkiye sahip olan cilt temizleyicileri, ilk etapta sivilce ve siyah noktaları kurutup, yağlanmayı kontrol altına alıyor gibi gözüküyor. Ancak ilerleyen zamanlarda, cildin nemini yüksek oranda kuruttuğu için, kızarık ve sağlıksız bir cilde neden oluyorlar.

Bunun sonucu olarak ciltte çatlaklar, güneş lekeleri, gözenek problemleri ve daha bir çok hastalık meydana geliyor. Bu nedenle, Koreli kadınlar gibi, cildi yormadan gözenekleri temizleyen hassas jeller veya köpükler kullanmakta fayda var. Mümkünse nemlendirici özelliklere sahip jelleri tercih edin.

3. Arındırma

Genellikle haftada 2 kere, ince partiküllü ve cildi çizmeden gözenekleri temizleyen peelingler kullanıyorlar. Bu sayede hava kirliliği, gözeneklerde biriken fazla yağ ve kir, makyaj kalıntıları ve ölü derilerden kurtuluyorlar.

4. Tonik

Tonik, cildin pH dengesini sağlamak ve cildi yatıştırmak için kullandıkları bir adım. Günlük cilt tonikleme ritüellerine ek olarak geliştirdikleri “7 adımda cilt tonikleme” yöntemi ile de pürüzsüz ve parlayan bir cilde sahip oluyorlar.

7 adımda cilt tonikleme

Bu işlemi özellikle ciltlerinin kuru olduğu ve ışıltıya ihtiyaç duyduğu dönemlerde uyguluyorlar. Bu aşamada kullanılan toniğin içinde, alkol ve cildi kurutan içerikler bulunmuyor, aksine cilde nem veren ve yumuşatan ürünler kullanmaya özen gösteriyorlar.

Cilde normal yıkama ve arındırma adımlarını uyguladıktan sonra, avuçlarının içine döktükleri bir miktar toniği yüzlerine sürüyorlar ve kurumasını bekliyorlar. Kuruduktan sonra aynı tonikleme işlemini tekrarlıyorlar. Toplamda 7 kere yüzlerine yoğun miktarda tonik uygulaması yapıyorlar.

Siz de cildinizin ihtiyacına göre aynı toniği 7 kere uygulayabilir veya farklı içeriklere sahip 2- 3 farklı ürün kullanabilirsiniz.

Bu uygulamanın amacı, cildi yoğun tonik ile yatıştırıp nemlendirmek ve arkasından uygulanan bakım ürünlerinin etkisini arttırmak.

5. Esans

Kore cilt bakımının kalbi sayılabilecek adım esans uygulamaları; özellikle hücre yenileyici, cilt problemlerini tedavi edici ve yatıştırıcı serum-yağ karışımlarıdır. Tonikten sonra cildi dinlendirir ve yatıştırır aynı zamanda nemlendiriciye hazırlar. Koreli kadınlar, ciltlerinin parlak ve canlı olmasını esanslara bağlıyorlar.

6. Nemlendirici

Daha çok su bazlı, cilde nem ve canlılık veren nemlendiricileri tercih ediyorlar. Amaçları cildi ağır ürünler ile yormak değil, doğal ışıltısını ve canlılığını korumak.

7. Güneş kremi

Koreli kadınların en belirgin özellikleri beyaz ve pürüzsüz ciltleri. Açık renkli olmayı takıntı derecesinde sevdikleri için, ciltlerinde herhangi bir kızarıklık veya bronzluk istemiyorlar. Bu nedenle günlük rutinlerine güneş kremlerini mutlaka dahil ediyorlar.

Her zaman kullandığımız ürünleri ve uygulamaları ufak değişiklikler ile güzellik sırlarına dönüştürmüş Koreli kadınlar. Sizler de kendi cilt problemlerinize ve ihtiyaçlarınıza göre, kontrollü bir şekilde uygulama yöntemlerinizi farklılaştırabilir ve özgün reçetelerinizi oluşturabilirsiniz. Ancak özellikle cilt gibi hassas bir konuda dikkatli olmakta fayda var.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP