Kişisel bakım, aromaterapi gibi pek çok alanda kullanılan lavanta yağı faydaları hakkında neler biliyorsunuz? Lavanta yağı ve lavanta yağının faydalarını araştırdık.


Lavanta yağı nedir?

Lavanta yağı, lavanta bitkisinin çiçeklerinden buharla damıtma yoluyla çıkarılır. Aromaterapide pek çok faydası olan lavanta yağı bugün jellerde, losyonlarda, sabunlarda ve buna benzer çeşitli formlarda kullanılmaktadır. Lavanta uçucu yağının sinirleri yatıştırmaktan kan dolaşımını iyileştirmeye kadar pek çok faydası var. Bu mucizevi yağın şaşırtıcı 12 faydasını araştırdık.

Lavanta yağı faydaları nelerdir?

Doğal böceksavardır

Lavanta yağının kokusu, sivrisinek ve güve gibi pek çok böcek için doğal bir kovucudur. Özellikle yaz aylarında sivrisineklerin tahriş edici ısırıklarından korunmak için cildinize bir miktar sürebilirsiniz. Ayrıca bir böcek tarafından ısırıldıysanız, lavanta yağının iltihap önleyici özelliklerinden yararlanmak için cildinize bir miktar uygulayarak tahrişi ve acıyı azaltabilirsiniz.

Doğal uyku ilacıdır

Uykusuzluk için alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Yaşlı hastalar üzerinde yapılan araştırmalar, normal uyku ilacı almaktansa, yastığına yerleştiren kişilerin uyku düzeninin iyileştiğini göstermektedir. Lavanta yağının insanlar üzerinde rahatlatıcı bir etkisi vardır. Bu nedenle uyku sorunları için modern uyku ilaçları yerine sık sık kullanılmaktadır.

Stres ve anksiyeteyi hafifletir

Sinirsel sorunları hafifleten sakinleştirici bir kokuya sahiptir. Migren, baş ağrısı, depresyon ve duygusal stres tedavisinde yardımcı olur. Canlandırıcı aroması zihinsel aktiviteyi artırırken, sinirsel yorgunluğu ve huzursuzluğu ortadan kaldırır. Otonomik sinir sistemi üzerinde iyi bir etkiye sahiptir. Bu yüzden uykusuzluk ve nabız düzenleme tedavilerinde sıklıkla kullanılır. Yapılan araştırmalar, lavanta yağı ve biberiye yağı koklayan kişilerin stres ve anksiyete seviyelerinde büyük bir düşüş olduğunu ortaya koyarken, bilişsel işlevlerinin arttığını göstermektedir.

Sivilce tedavisine yardımcı olur

Dermatolog ve aromaterapistlere göre, akne tedavisi için en yararlı esansiyel yağlardan biridir. Sivilceye neden olan bakterileri önler, sebumun aşırı artışına neden olan hormon dengesizliklerini tedavi eder ve aknenin ardından oluşan yara izlerini azaltır. Sivilce için kullandığınız krem veya merhemlere az miktarda ekleyerek rahatlama ve iyileşme potansiyelini büyük ölçüde artırabilirsiniz.

Ağrıyı azaltır

Kas ağrıları, gergin kaslar, romatizma ve burkulmalar için mükemmel bir çare olarak bilinir. Lavanta yağı ile düzenli masaj yapmak, eklemlerdeki ağrının giderilmesini sağlayabilir.

Üriner rahatsızlıkları tedaviye yardımcıdır

Lavanta yağının idrar üretimindeki uyarıcı etkisi, bu yağı üriner rahatsızlıklar için iyi bir tedavi yöntemi haline getirir. Dahası sistit veya idrar torbası iltihaplanması semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Bu rahatsızlıklardan kaynaklanan krampları azaltır.

Solunum yolu rahatsızlıklarını tedaviye destektir

Boğaz enfeksiyonu, grip, öksürük, soğuk algınlığı, astım, sinüzit, bronşit ve bademcik iltihabı gibi çeşitli solunum yolu rahatsızlıkları için yaygın olarak kullanılır. Yağ ya da buhar şeklinde boyna, göğse, sırt derisine uygulanabilir. Uyarıcı özellikleri ile balgamı gevşetip, solunum yolu tıkanıklıklarını gidererek iyileşme sürecini hızlandırabilir. Lavanta yağı buharı solunum yolu enfeksiyonlarıyla savaşabilen anti bakteriyel özelliklere sahiptir.

Saç bakımı yapar

Lavanta yağı saç dökülmesi ve vücudun kendi saç foliküllerini reddettiği bir otoimmün hastalık olan alopesi hastalarının tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar göstermiştir. İskoçya’da yapılan bir çalışmada, alopesi hastalarının %40’ından fazlası kafa derisine lavanta yağı sürmüştür ve saçlarının büyümesinde artış meydana gelmiştir. Lavanta yağı aynı zamanda erkeklerde kellik için koruyucu bir önlem olarak önerilmektedir.

Kan dolaşımını iyileştirir

Yapılan bir araştırma, aromaterapide lavanta yağı kullanımının, koroner dolaşım üzerinde yararlı etkileri olduğunu öne sürmektedir. Kan basıncını düşürür ve sıklıkla yüksek tansiyon tedavisi olarak kullanılır. Kas gücünü ve sağlığını geliştirir, beyin aktivitesini artırır, cildi temizler ve vücudu kalp krizi riskine karşı korur.

Sindirime yardımcı olur

Bağırsak içindeki gıdaların hareketliliğini artırarak sindirime yardımcı olur. Ayrıca mide suları ve safra üretimini artırarak hazımsızlık, mide ağrısı, kolik, şişkinlik, kusma ve ishal tedavisine fayda sağlar.

Bağışıklığı artırır

Düzenli kullanımı, çeşitli hastalıklara karşı direnç sağlar. 20. yüzyılda yapılan bazı araştırmalara göre vücudu tifo ve difteri gibi nadir hastalıklara karşı savunmada dahi yardım sağlayan anti bakteriyel ve anti viral özelliklere sahiptir.

Egzamayı tedaviye destektir

Akne, kırışıklık, sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Yaraların, kesiklerin ve güneş yanıklarının iyileşme sürecini hızlandırır. Egzama tedavisi için lavanta yağına papatya eklenir.

Lavanta yağının yan etkileri nedir?

Bulantı, kusma ve baş ağrısı en sık görülen yan etkilerdir. Hamile ve emziren kadınların ve diyabet hastalarının tüm esansiyel yağlar gibi lavanta yağını da kullanmaktan kaçınmaları gerekir. Yağ; alerjiye, bulantıya, baş ağrısına, hormon düzensizliğine, alerjiye veya nefes alma zorluğuna neden olabilir. Lavanta yağı da dahil olmak üzere tüm esansiyel yağları kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP