Havası kirlenmemiş, doğası bozulmamış, çarpık yapılaşmanın ve trafiğin olmadığı bir bölgede yaşıyorsanız çok şanslısınız. Çünkü çarpık kentleşmenin insan sağlığını bozan etkilerine maruz kalmayan azınlık bir topluluktasınız.

Sanayiden, ısınmadan ve trafikten kaynaklı hava kirlilikleri

Fabrika bacalarından sızan gazlar, ısınmada kullanılan kalitesiz yakıtlar, egzoz dumanları, kentsel dönüşümün yaygınlaştığı semtlerdeki inşaat tozları gibi etkenler soluduğumuz, yaşadığımız havanın kirlenmesine sebep olup bizleri zehirliyor.

Bir kişinin günlük alması gereken hava miktarı 10-20 m3. Bu havanın geneli azot, oksijen ve asal gazlardan oluşuyor. Ancak havada bulunan kirleticiler, miktarı değişen karbondioksit, ozon gibi gazlar sağlığımıza ve cildimize ciddi zararlar veriyor. Zararlı değişken gazların miktarı arttıkça da hücrelerimiz zarar görüyor ve havadan ihtiyaç duyduğu besin kaynağını sağlayamıyor.

Kirli hava, gözeneklerin tıkanmasına, tahriş, kızarıklık ve alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olup yaşlanma sürecini hızlandırıyor. Bu yüzden bu kirli havadan korunmak için cilt yüzeyinde bariyer oluşturacak bir ürün kullanmak gerekiyor. SPF’li kremler ile güneşten korunur gibi egzozdan, zararlı gazlardan, sigara dumanı ve benzeri kirliliklerden korunabilirsiniz.

Tam olarak bu aşamada aklınıza “Bu da yeni bir pazarlama stratejisi mi? Yeni bir bakım adımı daha mı çıkıyor?” soruları gelebilir. Aslında yeni ürünler almanız veya zaten yapıyor olduğunuz bakım rutinini değiştirmeniz gerekmiyor. Yeme düzeninize cildinizi koruyan, besleyen yiyecek ve içecekler ekleyip, bakım ürünlerinizin de içeriklerini kontrol ederek çevre kirliliğinden cildinizi önemli ölçüde koruyabilirsiniz.

Cildinizi beslenme düzeni ve bakım rutini ile nasıl koruyabilirsiniz?

Yeşil çay

Yeşil çay, çok güçlü bir antioksidandır ve vücuttan toksinleri hızlıca atmanızı sağlar. Bu nedenle, soluma yoluyla aldığınız zararlı gazları vücudunuzdan arındırır. Ayrıca hem UV ışınlardan koruma, hem de yaşlılık belirtilerini geciktirme etkilerinden dolayı cilt güzelliği ve gençliğini korumayı destekler.

Yeşil sebzeler

Yeşil sebzeler, içerdikleri demir açısından cilde çok faydalıdır. Ayrıca kan akışını kontrollü bir şekilde gerçekleşmesini sağlarken, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olurlar. Doğal vitamin ve mineral kaynağı olan yeşil sebzeler, cildinizin ihtiyaç duyduğu besin kaynağını sağlarken, kirli havanın yıpratıcı ve yaşlandırıcı etkileri ile savaşırlar.

Bol su

Soluduğumuz hava ihtiyaç duyduğumuz oksijen seviyesini karşılamaya yetmediği için bol bol su tüketerek, bu açığı kapatmamız gerekiyor. Ayrıca, suyun içinde bulunan mineraller de havanın yarattığı zararlı etkilerle savaşmayı ve toksinleri atmayı sağlıyor.

Cilt bakım ürünleri

Kullandığınız cilt bakım ürünlerinin kolajen içermesine dikkat ederek kirli hava ile savaşabilirsiniz. Kolajen proteini hücre yenilenmesini ve gençliğini desteklediği için, havanın zararlı etkilerinden kaynaklı cilt lekelerine ve yaşlandırıcı etkisine karşı kalkan oluşturur. Bu nedenle, kolajen içerikli besinler, maskeler ve cilt bakım ürünleri kullanmakta fayda var.

Cilt bakımı

Düzenli olarak peeling yapmak, hem cilt yüzeyindeki ölü derilerin atılmasını hem de gözeneklerin açılmasını sağlar. Çok sert ve cildi yıpratmadan yapacağınız peelingin ardından kil içerikli bir maske uygulayarak, gözeneklerin temizlenmesini, fazla yağ ve kirin emilmesini sağlamış olursunuz.

Güneş kremi

Güneş koruyucu ve nemlendirici kremleri, özellikle kış aylarında yoğun olarak kullanmakta fayda var. Soğuktan ve rüzgardan dolayı aşınan cilt yüzeyini güneşten korumaya ve azalan nem seviyesini yükseltmeye yardımcı olurlar.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Independent, TelegraphSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP