Yaş almak ne kadar güzel olsa da, kırışıklık gibi özellikle cildimizde meydana gelen yaşlanma belirtilerine alışmak zor olabilir. Kırışıklıklar, yaş almanın doğal bir sonucu olmasına rağmen, bazı davranışlarımız ile kırışıklıkların daha çok olmasına zemin hazırlarız. Hatta çoğu zaman bunları farkında olmadan yapıyoruz.

Peki sizce hangi davranışlarımız bu sürece zemin hazırlıyor? Sizin için araştırdık!

1. Pamuklu yastık kılıfı kullanmak

Sabah uyandığınızda, yüzünüzün bir tarafında yastık izi oluyorsa; bu durum istenmeyen kırışıklıklarınıza zemin hazırlıyor demektir. Dermatoloji uzmanları, bu sorunu çözmek için ipek yastık kılıfı kullanımını önermekteler.

Yalnızca cildinize karşı nazik olmakla kalmayan ipek yastık kılıfları saçınızın da daha az elektriklenmesini ve daha parlak olmasını sağlıyorlar.

2. İçkiyi fazla kaçırmak

Alkol ciltteki nemi azaltarak dehidrasyona sebep olur, bu da kırışıklıkların artmasına uzun vadede zemin hazırlar.  

Alkol ölçülü tüketildiğinde iyi kolesterolü arttırıp, Alzheimer ve demans riskini azaltıyor olsa da ölçü kaçırıldığında yarardan çok zarar getirmekte. Ayrıca ciltteki kolajen miktarını azaltarak elastikiyet kaybına yol açan alkol, damarları genişleterek yüzünüzde kızarık bir görünüm olmasına da yol açabilir.

Hangover Sabahlarını Daha Rahat Atlatmanın Tüyoları

3. Aşırı sıcak ortamlarda bulunmak

Sıcak ev, sıcak duş, sıcak hava…Sıcaklığın arttığı ortamlarda cildiniz nem kaybetmeye başlar. Nem kaybına uğrayan ciltte ise kırışıklık görünümü artarak dolgunluk azalır.

Eğer evinizde sıcaklık ayarını düşürmek istemiyorsanız, cildiniz için nem açısından zengin kremler kullanmanızda fayda var. Buna ek olarak, hava nemlendirici makinelerle ortamın nemini kontrol altında tutabilirsiniz.

Güneş, D Vitamini, Cildimiz ve Sağlık İlişkisi

4. Yağ tüketmemek

Tüm yağlar düşmanımız değil. Eğer tüm yağlardan uzak duruyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz. Trans yağlar zararlı olsa da, tekli ve çoklu doymamış yağlar cildimiz ve sağlığımız için oldukça yararlıdır.

Hücre zarının yapısında bulunan ve hormonların dengesinde önemli rol oynayan faydalı yağlar, sağlıklı ve parlak bir cilt için olmazsa olmazlardır.

Örneğin avokado, anti-aging özelliğe sahip bileşenler ve kolajen sentezini sağlayan E vitaminini içerir. Ay çekirdeği de aynı şekilde, E vitamini açısından zengin olup selenium ve bakır gibi cildin ışıltısını sağlayan maddeler içerir. Aynı zamanda, cilt hücresi yenilenmesine yardımcı olan Omega-6 ve linoleik asit içermesi dolayısıyla cilt için oldukça faydalıdır.

Omega-3 yönünden zengin olan balıkların tüketimi de, cildi Güneş’in zararlı etkilerinden korur. Bu yüzden faydalı yağları es geçmemek çok önemli.

Parlak ve Sağlıklı: Cildiniz için Tüketmeniz Gereken 4 Besin

5. Boynunuza parfüm sıkmak

Her ne kadar “parfüm sıkmak” denince akla ilk gelen bölge boyun olsa da, aslında boyun gibi hassas bir bölgeye alkol içeren bir ürün sıkmak iyi bir alışkanlık değildir. Özellikle, sıkar sıkmaz güneşe çıkıp, gün ışığına maruz kalmak da renk eşitsizliğine sebep olabilir.

Bunu önlemek için parfüm kullanırken ten üzerine değil, kıyafetlerin yaka ve manşetlerine sıkmayı deneyebilirsiniz. Bunun başka bir artısı da kokunun materyal üzerinde tenden daha uzun süre kalıcı olmasıdır.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP