“O son kadehi içmeyecektim” ile başlayan bir sabah mı yaşıyorsunuz? Muhtemelen içinde bulunduğunuz bir “Hangover Sabahı”. Aşırı alkol tüketimine bağlı mide bulantısı, baş ağrısı, hastalık hali gibi semptomların yaşandığı bu hiç de hoş olmayan sabahları nasıl atlatabileceğinizi biliyor musunuz? Kendinizi daha iyi hissetmeniz için işte önerilerimiz…

Eğlenceye başlamadan önce

İçki içmeden önce yemek yemekte fayda var çünkü mide sindirim esnasında iken alkol emilimi daha yavaş olacaktır. Kepekli bir tost ya da tam buğdaylı bir makarna iyi bir tercih olabilir. Bu yüzden aç karnına asla içki içmeyin!

Eğlence başladığında

1. Her bir kadeh için bir bardak su

Alkol tüketimi mineral ve elektrolitleri kaybetmemize sebep olduğundan dehidrasyona yol açar. “Hangover”ı önlemek için su içmek önemlidir.

2. Açık renkli içki tüketin

Kırmızı şarap veya viski gibi koyu renkli içkiler ve gazlı içkiler “Hangover” yapabilir. Bu yüzden açık renkli içkileri tercih edebilirsiniz.

Eve dönünce

1. Hidrasyon, hidrasyon, hidrasyon

Bolca potasyum içeren hindistan cevizi suyu ile hidrasyon dengenizi kolayca sağlayabilir, mide asidini dengeleyebilirsiniz. Bir bardak suya limon ekleyerek ise toksinlerinizden kurtulabilirsiniz.

2. Antioksidan etkisi

Alkol tüketimi esnasında kaybettiğimiz mineralleri yerine koyabilmek için yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek iyidir. Muz, ıspanak, kivi gibi potasyumlu gıdaları da tercih edebilirsiniz.

Sabah uyanınca

1. Bir bardak meyve suyu kürü

Uyanır uyanmaz su içmeye başlayın. Meyve suları sayesinde hem hidrasyon sağlayabilir hem de içindeki früktoz sayesinde enerji depolarsınız. Böylelikle içkinin oluşturduğu toksinleri de daha rahat atabilirsiniz. Asidik özelliğe sahip olan portakal, greyfurt ve üzüm gibi ekşi meyve sularından böyle sabahlarda uzak durmakta fayda var.

2. Turşu suyu

Elektrolit ve sodyum seviyelerini yeniden doldurmak için tuz, su ve sirke içeren turşu suyu iyi bir çözüm olabilir.

3. Hassas mideler için

Potasyum açısından zengin olan muz, bir bardak bitki çayı ya da zencefilli nane çayı da hassas midelere iyi gelir.

4. Kaybedilen besinler yerine

Ilık bir kase yulaf ezmesi ile kalsiyum, demir, magnezyum ve B vitamini gibi besinlerinizi yeniden depolayabilirsiniz. Yulaf ezmesi asidi etkisiz hale getirir, kan şekerini yavaşça yükseltir ve gereken enerjiyi sağlar. Tavuk suyu çorbası da iyi bir hangover yiyeceğidir. İçki sonrası kaybedilen su ve sodyum seviyesini artırmada etkilidir.

Taurin ve sistein gibi amino asidler açısından zengin olan yumurta hangover’ı kolay atlatmada iyi bir seçenektir. Taurin yaşam fonksiyonlarını artırırken, sistein ise asetaldehidi kırarak baş ağrısına sebep olan kimyasalı yok eder.

5. Egzersiz her derde deva

Alkolün etkisiyle oluşan toksinleri atmak için  yoga, pilates, yüzme gibi sporlar yardımcı olabilir. Ancak hemen değil… Günün ilerleyen saatleri spor için daha uygundur. Vücudunuza daha fazla oksijen girmesi için nefes egzersizi de yapabilirsiniz.

Kaynak: greatist.com, webmd.com

BLOOM SHOP